Zásadní momenty hokejistů v roce 2014

Po vzoru zásadních momentů z fotbalového prostředí, jsme si pro Vás připravili i momenty hokejové. Rok 2014 není pro hokejisty zrovna moc úspěšný, avšak neplatí zde pravidlo „jak na nový rok, tak po celý rok“, jelikož často se střídají období úspěchů s neúspěchy. A přesně tyto střídající se fazóny nás doprovázely i ve zbytku loňské sezóny, která pro nás vyvrcholila bitvou s Litvínovem, kde šlo „o všechno“. Zásadně se však situace změnila v infrastruktuře klubu a složení týmu, což se víceméně promítlo i na aktuálních výkonech sešívaných. Pojďme se tedy postupně podívat na všechny důležité momenty:

Litvínov – bitva sezóny, předkolo Play Off
Osud celé sezóny měli slávisté ve svých rukou a bylo jen na nich, jak s ním naloží. V posledním kole ztráceli na desátý Litvínov jeden bod a museli tak za každou cenu vyhrát, jestliže nechtěli zakončit sezónu hraním Play Out v Edenu, nýbrž minimálně hraním předkola Play Off. Nakonec se ukázalo, že o něco pevnější nervy měli přece jen slávisté, jenž získali tolik potřebné 2 body po samostatných nájezdech. O rozhodující branku se postaral (tak jako o týden dříve v derby proti Spartě) tehdejší kapitán Petr Kadlec. Litvínovské hráče pak vychytal „žolík“ v podobě Adama Svobody a v pražské aréně vypukla na jedné straně nespoutaná euforie, ale na té druhé hrobové ticho a smutek. Slavia tedy nakonec postoupila do předkola Play Off, kde se utkala s velmi oblíbenými pardubickými perníkáři, se kterými nakonec vypadla v rozhodujícím 5.zápase…

Litvajs
Odchod Růžičky a úprk Benýška
Sešívaní se dlouhodobě zmítali ve finanční tísni a pravděpodobně moc to bylo i na lodivoda, Vladimíra Růžičku. Ten po prohraném předkole Play Off opustil funkci hlavního trenéra v hokejové Slavii a po několika letech se opět rozhodl vést národní mužstvo, kde nahradil neoblíbeného Aloise Hadamczika. Samotný Růža měl i nadále pracovat ve Slavii, avšak jako poradce a pomáhat s mládeží. Kolem jeho odchodu se neslo mnoho spekulací, mezi nimiž byla i nepopulární zpráva, že Růžička byl údajně dohodnut se Slovanem Bratislava (KHL), ale nakonec zvolil reprezentační výběr, kterým byl kontaktován…
Růžička

Díky velkým finančním problémům ze Slavie utekl i její tehdejší majitel Richard Benýšek, který pravděpodobně zjistil, že vést hokejový klub není až tak moc výhodné. Jeho 69,9% akcií odkoupil Vladimír Pitter a stal se tak většinovým vlastníkem HC Slavia Praha s 99,9% (zbytek vlastní SK Slavia Praha).

Odchod klíčových hráčů
Vladimír Pitter sice zachránil Slavii z finančního krachu, ale tato „černá práce“ se projevila na odchodu klíčových hráčů. Se stařičkým Edenem se rozloučili 3 obránci a 5 útočníků: Kyle Wharton (odchod do německého Klagenfurtu), Petr Šenkeřík ( odchod do Vítkovic), Petr Kadlec ( 19 sezón ve Slavii a tehdejší kapitán, odchod do Plzně), Lukáš Krenželok a Petr Jelínek (oba odchod do Liberce), Dávid Skokan (odchod do Mountfieldu HK), Lukáš Žejdl (odchod do Třince), Vladimír Růžička ml. (odchod do TPS Turku – Finsko).
Káca

Ladislav Lubina – neomezenou rychlostí ven ze Slavie
Ještě než Benýšek uprchl ze Slavie, povedlo se mu jako náhradu za slávistickou legendu angažovat Ladislava Lubinu. Lubina byl většinou fanoušků odsouzen již od jeho příchodu – hlavními důvody byla jeho minulost a morální kredit. Ze začátku byl nesouhlas s novým trenérem projevován jen velmi zřídka, ale s postupně horšími výkony se k původním „protestantům“ přidávali i zbylí fanoušci. Celá Lubinova slavná éra vyvrcholila sérií 6ti vysokých proher, po které byl nakonec Vladimírem Pitterem odvolán.
Lubina

Cesta na vrchol?!
Lubinův start byl jako z pohádky, jelikož sešívaní v poměrně upravené soupisce vyhráli 9 z 11 přípravných zápasů. A nejednalo se jen o tuzemské soupeře, nýbrž o Vladivostok a Záhřeb (oba KHL) a následně i turnaj ve Švýcarsku, který slávisté vyhráli.
Jediné prohry tak byly s Plzní 1:0 a s Libercem 6:3… Po velmi úspěšné přípravě se všichni už viděli na vrcholu a mysleli si, že Slavia bude s přehledem válcovat českou ligu. Osudovým dnem byl 10.říjen, dalo by se říct, že to byl počátek všeho – tímto dnem začala první (6ti zápasová) série proher a po několika překvapivých výhrách následovala druhá série proher (8 zápasů), kdy po prohraném zápase s Olomoucí byl vyhozen Ladislav Lubina a na jeho post byl provizorně dosazen na 2 zápasy Petr Novák. Slavia prohrála i zbylé zápasy pod Novákem a upevnila si pevně poslední pozici v tabulce. Během reprezentační pauzy byl novým trenérem zvolen Dušan Gregor, který dříve trénoval Admiral Vladivostok (KHL).
HCSPARDUBICE

Slavia se pod novým trenérem představí v pátek 26.12. v třetím letošním derby pražských „S“!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *