V hokejové Slavii se schyluje k „válce“ majitelů

 

Hokejová Slavia se v poslední době dostala na stránky médií v souvislosti se svoláním mimořádné valné hromad klubu. Objevují se zprávy o hrozící insolvenci, či změně majetkové struktury. Pojďme si udělat základní přehled o tom, jaká je skutečná situace v klubu.

Současné dění ve Slavii má svůj prvopočátek na začátku roku 2013. Tehdy došlo ke změně akcionářské struktury Slavie. Téměř sedmdesátiprocentní podíl za „gentlemanskou“ jednu korunu tehdy získala společnost OIN Gama, kterou vlastní Richard Benýšek, jenž byl v té době předsedou představenstva O2 arény, kde Slavia hrála. Na třicet procent navýšil svůj podíl Vladimír Pitter, podnikatel z Pardubic, který byl menším akcionářem hokejové Slavie od roku 2011. Richard Benýšek se po převzetí klubu stal jeho výkonným ředitelem a slíbil, že první kroky povedou k ekonomické stabilitě klubu, důstojnému zabydlení se v O2 aréně a nejvyšším sportovním ambicím. Tyto sliby ale splněny nebyly. Ekonomická situace se během roku 2014 zhoršila, klub vykázal podle zápisu z valné hromady ztrátu zhruba 20 milionů, hráčům i realizačnímu týmu nechodily výplaty až několik měsíců, někteří se obrátili na hráčskou asociaci. Vladimír Růžička a Jaroslav Bednář tehdy začali půjčovat hráčům vlastní peníze, aby se sezóna alespoň důstojně dohrála.

s

Další klíčovou událostí bylo léto 2014. Vladimír Růžička se během sezóny s Richardem Benýškem několikrát ostře pohádal, na což Benýšek na konci sezóny zareagoval tak, že nabídl Vladimíru Růžičkovi svoje akcie. Ten na jeho podmínky nepřistoupil a po několika dalších rozepřích, mimo jiné i ohledně nového trenéra (Růžička chtěl slávistického skauta Břetislava Kopřivu, Vladimír Pitter s Benýškem prosadili Ladislava Lubinu), klub opustil. Důležitou roli v rozepři mezi Vladimírem Růžičkou a Richardem Benýškem hrál Vladimír Pitter. Člověk, který byl dříve Růžičkův kamarád a v roce 2011 pomohl tomu, aby Růžička neodešel za lukrativní nabídkou do Avantgardu Omsk. Nyní Vladimír Pitter podpořil Richarda Benýška a spolu s ním se postaral o odchod Vladimíra Růžičky. Oba vlastníci pak dávali veřejně najevo své vzájemné přátelství a nešetřili kritikou Vladimíra Růžičku.

A v této době přichází klíčová chvíle, která zůstává již 2 roky v médiích utajena. Na akcie, které Richard Benýšek původně nabídl Vladimíru Růžičkovi, uplatnil Vladimír Pitter předkupní právo, čili mělo dojít k tomu, že se Vladimír Pitter stane 99% majitelem Slavie (symbolickou částku vlastní SK Slavia Praha). Vladimír Pitter toto předkupní právo využil, ale k převodu akcií nikdy nedošlo. Vladimír Pitter tedy nyní hraje bílého koně a Richard Benýšek, přestože vlastní většinový podíl v klubu, se ke Slavii veřejně nehlásí. Odstoupil také z představenstva klubu. Ve Slavii oficiálně zůstala jeho blízká spolupracovnice Eva Rozsypalová jako jediná členka dozorčí rady, zatímco Vladimír Pitter se stal jediným členem představenstva.

s

Oba akcionáři ale potřebovali přes léto 2014 vyřešit také neúnosné dluhy klubu, které se oficiálně vyšplhaly na přibližně 35 milionů. Poskytli tak klubu půjčky od svých osobních firem. Richard Benýšek poté tuto půjčku začal řešit tak, že rozprodával cenný majetek Slavie svým firmám. Takto byl například převeden byt ve Vršovicích do jeho vlastnictví. Chtěl tak umořit dluh, který paradoxně vznikl za jeho řízení Slavie.

V nedávné době však došlo mezi akcionáři Richardem Benýškem a Vladimírem Pitterem k prudkému ochlazení vztahů. Vladimír Pitter na rozdíl od svého kolegy investoval do Slavie spoustu peněz z partnerství jeho vlastních či blízkých firem, většinou z pardubického regionu, ale tíživou ekonomickou situaci to nevyřešilo. Na konci dubna 2016 proběhla ve firmách Vladimíra Pittera Porfina a Remoex (který byl hlavním partnerem Slavie) policejní razie v souvislosti s možným krácením daní, kde byly zabaveny balíky účetnictví a disky, což Pitterovu situaci ještě ztížilo.

Z dosavadních mediálních výstupů by bylo možno tvrdit, že Richard Benýšek rozjel ve Slavii akci „zničení Pittera“. Pitterův veřejný obraz byl velmi poškozen zájmem policie o jeho osobu a Richard Benýšek veškerou jeho snahu o nápravu situace pohřbil tím, že lidé z jeho okolí zveřejnili interní dopis Vladimíra Pittera akcionářům, kde byl popsán velice špatný ekonomický stav klubu.

Richard Benýšek nyní zcela zjevně nehodlá opustit svou taktiku „Čím hůře, tím lépe“ a sype sůl do ran Vladimíra Pittera i celé Slavie. Pitter také bohužel doplácí na své obrovské manažerské chyby, kterých se během dvou let dopustil a které stály Slavii také nejvyšší soutěž. Na 7. září 2016 je svolána mimořádná valná hromada hokejové Slavie, kde se bude rozhodovat o budoucnosti a doufejme i rozřešení majetkových poměrů v klubu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *