Je potřeba víc fandit, říká leader kotle Krasoň

Velké pražské derby se blíží a přípravy jsou v plném proudu. Ani Tribuna Sever nezahálí. Proto si redakce SlaviaFans pro vás připravila obsáhlý rozhovor s leadrem kotle Krasoňem. Nástupce Strašáka se rozpovídal o velkém výjezdu do Liberce, zákazu na fotbal či přípravě na derby.

Nemůžeme začít jinak, než jak bys zhodnotil výjezd do Liberce?

Nejvyšší počet fanoušků Slavie na venkovních zápasech v historii. Tím musím bezesporu začít. Ale teď pěkně popořadě – z Prahy vyrazilo do Podještědí celkem 8 autobusů (z toho 6 Tribuny Sever a 2 Fanklubu), což je pro mě mírným zklamáním. Škoda, že na výjezdy takovýchto rozměrů nejezdíme všichni společně, výjezdům by to dodalo úplně jinou šťávu. Do Liberce jsme dorazili s velkým časovým předstihem, v různých restauracích v centru Liberce jsme tedy měli čas na oběd a nějaké to občerstvení. Dvě hodiny před zápasem se nás sešlo před libereckou radnicí kolem 500 fanatiků (o pár stovek méně, než vloni), abychom vyrazili společně směrem k sektoru vlajkonošů hostí na stadionu U Nisy. I tento počet 500 sešívaných je pro mě zklamáním, tentokrát o něco větším. Na výjezdech podobného typu bych očekával, že nás pochodem vyrazí tisíce – zkrátka a dobře všichni slávisté, kteří na výjezd vyjedou. Ne pouhých pár stovek, jako tomu bylo nyní… Na druhou stranu velkou roli v tom počtu hrál i prudký a velice intenzivní déšť a velice chladné počasí, které nás celou cestu doprovázelo. U Nisy se v kotli hostí schází opravdu skvělý počet – přes 2 500 slávistů. Vyprodali jsme tedy celou kapacitu, kterou nám vedení Slovanu Liberec poskytlo. Celkově se k nám tamní vedení chovalo velice vstřícně a ve většině našich požadavků nám dokázali vyhovět, za což ještě jednou moc děkujeme!

Počtem slávistů v kotli jsme vytvořili nový rekord v našem počtu v kotli na venkovních zápasech! Tolik nás v kotli na žádném jiném stadionu než v Edenu skutečně za celých 125 let nikdy nebylo. Dalších několik set slávistů se nachází na ostatních tribunách a celkově se tak v chladném, deštivém počasí zúčastnilo klání mezi Slovanem Liberec a Slavií Praha přes 3 000 červenobílých. Support od začátku šlape velice špatně, bohužel nám poměrně brzy odejdou všechny 3 nové megafony. S tímto problémem nám naštěstí pomohl Jarda Zmrhal, který dokázal už v 15 minutě vstřelit branku a náš support byl dobrý i se ztlumenými megafony. Na konci poločasu dokázal bohužel Slovan srovnat a náš support s obdrženou brankou mírně upadl.

Ve druhém poločase dokázala Slavia dostat Slovan pod velký tlak, což našemu supportu opět hodně pomohlo a některé chorály jsme dokázali udržet pořádně dlouhou dobu. I přes tento tlak se nám bohužel vítěznou branku vstřelit nepodařilo a tak Slavia po hodně dlouhé době ztratila body. Podivuhodný byl i výkon hlavního rozhodčího tohoto zápasu – Berbrův poskok, Paclíkův muž pro špinavou práci a bývalý osobní řidič Berbrovy partnerky Damkové Petr Ardeleánu. Ten neodpískal jasný faul na Bořila, který předcházel libereckému vyrovnávacímu gólu a dokázal nám vykartovat 2 klíčové hráče do derby. Nutno říct, že by jim ty karty dal snad klidně i ve sprše… Je vidět, jaké mafiánské praktiky ve FAČRu, respektive v LFA i nadále převládají a pokud se v těchto organizacích brzy nevymění funkcionáři na těch nejvyšších postech, český fotbal se nemůže nikam posunout. Mafiánské praktiky Berbera, Paclíka a dalších nejvlivnějších lidí v českém fotbale se nám opět ukázali v plném světle. Je i na nás, fanoušcích, co všechno si ještě od těchto pánů necháme líbit.

Takové výjezdové počty předvádí u nás jen Baník. Myslíš, že se podaří tak vysoké počty na výjezdech udržet do konce sezóny?

Baník ve 2. lize samozřejmě předvádí o něco nižší počty, než kterým jsme se my prezentovali v Liberci – ten byl ale i pro nás mimořádný. Je mi jasné, že v Karviné a na Slovácku nebudeme mít kotel čítající přes 2 500 slávistů, ale věřím, že do obou těchto destinací alespoň 500 sešívek vyjede. V takto důležitých bojích o titul přeci nemůžeme jezdit jen do blízkých destinací, ale musíme Slavii vyjet podpořit i do nám vzdálenějších měst v Česku, jakými Karviná nebo Uherské Hradiště určitě jsou.

Velkou invazi očekávám v předposledním ligovém kole, kdy budou boje o titul vrcholit a nás čeká výjezd do blizoučké Mladé Boleslavi. Pevně věřím, že nás tam vyrazí ještě více než do Liberce a že tam ovládneme celé město. Už teď je asi jasné, že kapacita tamního svatostánku nám stačit nebude, nicméně tím se slávisté nesmí nechat odradit a vyjet alespoň obsadit celé toto středočeské město. Naše výjezdové počty nechci s počty Chacharů moc srovnávat, i kvůli vzdálenosti a atraktivitě různých destinací. Nicméně před tím, co Chachaři ve 2. lize předvádějí, je potřeba opravdu smeknout – klobouk dolů.

Co říkáš na výsledek z Liberce?

Samozřejmě jsem jako většina slávistů očekával, že si z Liberce odvezeme 3 body. Nakonec jsme odtamtud brali pouhý bod za remízu 1:1, nicméně vzhledem k tomu, že jsme v prvních 5 jarních kolech získali 12 bodů, nebral bych to jako nějakou tragédii. Zvlášť, když přihlédneme k tomu, jak celý zápas pojal sudí Ardeleánu, to už bych se ale opakoval. Do konce ligy zbývá ještě 9 kol, šance na titul máme pořád slušné a musíme se o to ještě porvat.

V den našeho výjezdu se hrálo v Opavě Slezské derby. Sledoval jsi během dne, co se dělo v ulicích města?

Během dne jsem riot v Opavě moc nesledoval, přeci jen jsem měl plné ruce práce s naším výjezdem a hlavně hrála Slavia, což je pro mě samozřejmě prioritou číslo 1. Hned v neděli jsem ale samozřejmě projížděl všechny možné fotky a videa z válek v Opavě a musím říct, že chuligáni obou klubů nad policií vyzráli. Ne naopak, jak se píše v mnoha českých mainstreamových médiích. Police i navzdory různých velkohubých prohlášeních policejního prezidenta Tuhého a spol. zápas vůbec nezvládla a chuligáni obou klubů se ukázali v tom nejlepším světle.

Velký respekt si Chachaři zaslouží samozřejmě i za to, že po přidělení obzvláště nízkého počtu vstupenek hostujícím fanouškům Baníkovci vůbec nešli na stadion a i přes to jich do Opavy vyjelo kolem 2 000. V sektoru pro hosty ve finále opravdu nebyl téměř nikdo. Chachaři celou situaci vystihli i vtipným (nebo spíš smutným?) transparentem na jejich předchozím domácím utkání – „Paradoxy českého fotbalu: Nad prázdnými tribunami pláčete, plných se bojíte“. Fanatikům z obou táborů jen přeju, aby z tohoto dne nakonec padlo co nejméně obvinění a vše se vyřešilo bez zbytečných paragrafů… Po zápase, jak určitě všichni víme, došlo také k tragické události. Zahynul fanoušek Slasku Wroclav, družebního klubu Opavy, kterého v nočních hodinách srazil vlak. Ať je mu země lehká! Na podporu rodiny tohoto zesnulého fanouška, který byl zároveň i otcem 2 dětí, byl zřízen účet, kde můžete tuto rodinu alespoň finančně podpořit. Pevně věřím, že se do celého projektu zapojí i spousta slávistů!

Nemělo raději vedení Opavy dát Chacharům celou tribunu, kde by byla většina fanoušků, kteří tak byli nuceni být za branami stadionu?

Určitě ano. Kromě toho, že by se tím předešlo různým výtržnostem, bitky mezi fanoušky a policí a spoustě dalších nepříjemností, mohlo mít toto slezské derby daleko větší náboj s atmosférou na úrovni splňující nejpřísnější evropské parametry. To ale současným činovníkům jak českého fotbalu, tak třeba i policie, jen těžko vysvětlujte…

Tím se dostáváme k nové dohodě s vedením ligy a PČR, která bude mít zase větší pravomoce. Co si myslíš o možném zákazu výjezdu pro hostující fanoušky?

Absurdita. Naprostý nesmysl. Tomu mongolovi Dušanu Svobodovi se asi líbil riot, který nastal, když fanoušci hostí nešli na stadion, ale zůstali před jeho branami. Jinak si to asi nedokážu vysvětlit. Nehledě na to, že na drtivé většině zápasů hraných na českých stadionech není vyprodáno, a tak si fanoušci hostí mohou v klidu koupit vstupenky do sektorů mezi domácí, čímž vzniknou opět jen výtržnosti a naprosto zbytečná eskalace násilí. A když v takovýchto duelech náhodou vyprodáno náhodou bude, věřím v solidaritu různých českých Ultra skupin, kteří fanouškům hostí koupí vstupenky do svých sektorů a nechají je mezi sebou. Naštěstí vím, že takovýchto dohod a plánů mezi fotbalovými funkcionáři a policií bylo už mnoho a jen málokteré se k nějakému závěru (a když už, tak úplně k nesmyslnému, jehož model se brzy přestal využívat – viz. prodej lístků na jména atd.). Tak doufám, že toto bude jen 1 z řady nesmyslných plánů a dohod, represí vůči fanouškům na českých fotbalových stadionech už je i tak mnoho. Nicméně je vidět, čeho chtějí nejvyšší představitelé FAČRu a LFA dosáhnout – fotbalu bez diváků. Jestli budou dál dělat takovéto nesmyslné kroky a vydávat nesmyslná prohlášení, tak se jim to třeba jednou i povede. Bravo!

Klukům z Tribuny chodí teď často dopisy s pokutami či rovnou zákazy. Jak jsi na tom ty s tvým možným trestem chozením na fotbal?

Ano, zamindrákovaní bastardi z řad PČR jsou bohužel poslední dobou velice aktivní, co se potírání (nejen) slávistických fanoušků týče. S několika z nás, včetně mě samotného, je v současné době vedeno trestní stíhání z přečinů, kterých jsme se podle obžaloby měli dopustit na fotbalových utkáních, zejména tedy na derby na Letné. Já jsem na tom bohužel ze všech podstatně nejhůře a samosoudce mi vyměřil trest v podobě 4 let zákazu vstupu na fotbal, proti čemuž jsem se odvolal. Víc se k tomu v tuto chvíli vzhledem k probíhajícímu trestnímu stíhání nebudu vyjadřovat, nicméně do doby, než bude rozsudek v právní moci (jako že doufám,že nikdy…) budu dál vykonávat funkci support-leadera na všech zápasech Slavie.

Pryč od kosmonautů. Před námi je derby. Co očekáváš od tohoto zápasu. Bude rozhodující v boji o titul?

Jak říkáš, před námi je největší zápas sezóny – derby doma. Derby samozřejmě je a vždy bude největší zápas české ligy, svátek fotbalu. Žádný zápasy s nějakou Plzní, o které ještě před pár lety věděl jen Franta s Marií odněkud ze západních Čech. Vstupenky na derby vůbec nešly do volného prodeje a v předprodeji pouze pro permanentkáře všechny lístky zmizeli za půl hodinky. I sparťané vyprodali celou kapacitu svého sektoru za necelou hodinu. Dá se očekávat velice vypjaté derby s parádní kulisou z obou stran. Pevně věřím, že na takovémto zápase budou fandit všichni slávisté po celou dobu zápasu – i ti, kteří se jinak do supportu tak často nezapojují. Zkrátka a dobře, celý Eden musí být na nohou, vytvořit elektrizující atmosféru, jaká tady ještě nebyla a hnát Slavii za vítězstvím. Fandit musí opravdu všichni, od fanatiků v sektoru 108 do posledního Číňana ve skyboxu :-)). Zápas bude mít samozřejmě i velkou roli v boji o titul, nicméně to budou mít posléze i další utkání. A ačkoliv derby nikdy nemá favorita, já věřím, že Slavia to silou vůle urvat a z největšího českého zápasu odejdeme vítězně. Je to nutné, vždyť derby jsme v jedné sezóně v lize 2x vyhráli naposledy ještě za federální soutěže, od vzniku samostatné české ligy nic…

Derby je vyprodané a naše borce požene za vítězstvím plný dům. Jak se připravuje Tribuna Sever?

Jak jen to jde. Připravujeme vícero choreografií, které ale samozřejmě nebudu prozrazovat dopředu. Tak snad nám vše vyjde tak, jak má.

E-shop s předměty TS se podle nás rozjel dokonale. Chystáte nějaké novinky i na derby?

Na derby se budeme soustředit především na prodej bílých triček „Spolu jsme silnější“. Věříme, že výsledný efekt bude opravdu výjimečný a že bílá trička na sobě budou opravdu všichni slávisté. Vytvořme v celém Edenu nezapomenutelné bílé peklo!

Akce „Všichni v bílém“ má za účel, že všichni fanoušci nejen na TS budou mít na sobě bílá Trička. Máš přehled kolik speciálních triček se už prodalo?

Triček se už v tuto chvíli prodalo opravdu x tisíc, ještě více, než se doposud prodalo derby triček z derby kolekce při samotných derby a trička stále necháváme vyrábět nová a nová. S prodejem triček to vypadá opravdu velice dobře, jejich prodej překonává všechny dosavadní rekordy.

I díky tomu, s jejich tématikou letos rozjíždíme velice slušnou kampaň i s podporou několika velice zajímavých osobností a sportovců/sportovkyně. Tak Vy, kteří jste si tričko „Spolu jsme silnější“ ještě nestihli koupit, neváhejte a učiňte tak před derby se Spartou, kde budou trička k dispozici jak v plánované fazóně před zápasem, tak i v samotném koridoru v Edenu. Do derby všichni jednotně v tričkách „Spolu jsme silnější“!

Slavia řeší problém s vhazováním předmětů na hřiště. Ty stojíš v čele, takže pivní sprchu dostáváš pravidelně. Jaký máš názor na tento problém.

Po sáhodlouhých diskuzích jak s klubem, tak i mezi námi samotnými jsme se rozhodli toto prohlášení podpořit i naším podpisem. Vhazování předmětů na plochu je samozřejmě problém, za nějž Slavia musí platit neustálé obrovské pokuty a čelí hrozbě uzavření jednotlivých tribun, případně celého Edenu, což se jí samozřejmě nelíbí. Nikdo z fanoušků, ani ze současných představitelů vedení klubu (to soudobé se k nám chová velice korektně), nechce, aby se přes Tribunu Sever natáhla síť, která by naprosto dehonestovala bezbariérový přístup k hráčům přímo z kotle.

Vhazovat neustále předměty na hrací plochu je hloupost, zvlášt, když drtivá většina předmětů (zejména hozených piv) zasáhne samotné fanoušky stojící na Tribuně Sever v nižších řadách. Obzvlášť nechápu, když lidi házejí předměty na hřiště po vstřeleném gólu… A ano, já toho asi schytám opravdu nejvíce, někdy se nestačím divit, co vše na mě přilítne. Pro fanoušky nastává těžká doba, kdy se funkcionáři svazu a všelijakých možných dalších organizací snaží fanoušky sankcionalizovat a potírat, jak jen to jde. To ukázali i tím, že nás dokázali potrestat například za pouhý prodej suvenýrů s anitsparťanskými motivy, sparťanští příznivce byli zase ztrestáni za vypískání hráče vlastního týmu. Ovšem házením takovýchto předmětů nejen na plochu, ale i do vlastních řad, házíme sami sobě klacky pod nohy.

Další problém jsou nefandící kraje TS. Jak bojovat s fanoušky levných lístků. A jde to vůbec nějak?

Obávám se, že slávisté, kteří se do supportu nezapojují celý zápas stejně jako třeba fanatici v sektoru 108, nechodí na TS kvůli levným lístkům, ale kvůli tomu, že chtějí být součástí největšího kotle v Česku. Tribuna Sever je zkrátka a dobře v českém fotbale obrovský pojem a velice respektovaná fanouškovská skupina. Není tedy divu, že hodně slávistů chce být její součástí. Podobný problém mohou řešit i třeba na Borussia Dortmund, kde jejich kotel čítá pravidelně dokonce kolem 20 000 hlav, nebo třeba v proslulém kotli Dynama Drážďany.

Na každý pád by ale ten, kdo se rozhodne Tribunu Sever navštívit, měl fandit po celou dobu zápasu co to jen jde a vydat ze sebe maximum. Pokud se slávisté chodí na TS primárně koukat na fotbal, je to špatně. Na Tribuně Sever se má fanaticky fandit a zpívat chorály s rukama nad hlavou za jakéhokoliv výsledku. Nemá se tam pouze stát, pozorně sledovat hru a jednou za čas, když je nějaká šance, zafandit. Máš ale pravdu, že poté, co se Slavii začalo konečně dařit a znovu se dostala na nejlepší ligové pozice, objevuje se na Tribuně Sever i dost turistů, kteří si tam lístek koupí prostě proto, že je nejlevnější. Troufám si ale tvrdit, že lze najít prostředky, jak se s tím vypořádat. V první řadě cenovou politikou lístků – ty by se měly na Sever i na jih prodávat za stejnou cenu a umožnit tak těm, kteří chtějí jen ty nejlevnější lístky, jít jinam, než-li do kotle.

Takže určitě zlevnit vstupenky na jižní tribunu a prodávat je za stejnou cenu, jako k nám, na TS. Dalším krokem je koupě stadionu Edenu a zvýraznění, že Tribuna Sever je opravdu určena pouze nejakčnější jádro slávistických příznivců. To bychom mohli zvýraznit například různými fanouškovskými graffiti (ty bychom samozřejmě zrealizovali za vlastní náklady). Poté už jen zbývá dosadit na pokladny v Edenu správné lidi, kteří budou všem zájemcům o lístky na Severní Tribunu důrazně sdělovat, že jde o místa v kotli, kde se bude celý zápas fandit, zpívat a bouřit. Zbývá už jen zbavit se vlezlých překupníků s lístky (jedná se, jak všichni moc dobře víme, o ty stejné hyeny) a turistů na Tribuně Sever začně podle mého názoru výrazně ubývat.

Hodně diskutované bylo choreo z Plzní, kdy jsi použil k organizaci stadionový mikrofon. Jde tak při velkém a rozsáhlém choreu použít něco jiného, když se musí zapojit i fanoušci, kteří do fandění příliš nejsou?

Obával jsem se, že se nám to nepodaří a byla by škoda, kdyby výsledek celého stadiónového chorea nakonec nebyl tak dobrý, jako byl. Nicméně musím si nakydat hnůj na vlastní hlavu, těch pokynů bylo z mé strany přespříliš a rozhodně jsem se neměl zapojovat do zpívá chorálu při probíhajícím choreu do celostadionového mikrofonu. Bohužel, já jsem sebe až tolik neslyšel a nepřipadalo mi to až tolik divné, jaké jsem ze všech možných zápasů poznal, že bylo. Pro příště se budu snažit zvládnout rozdat pokyny pouze přes naší aparaturu. Tu v současné době ještě ladíme, protože na některých místech na Severu není slyšet ani zdaleka tak, jak by měla být, kdežto třeba v televizi je díky televiznímu ruchovému mikrofonu, který už se asi 2 roky umísťuje mezi oba naše reproduktory, slyšet až moc. Věřím, že do dalších zápasů dokážeme najít nějaké lepší řešení rozmístění a hlasitosti naší aparatury.

Slavia se dostala na čelo návštěvnosti ligy. Jsi za toto umístění rád?

Samozřejmě. Na fotbal v Česku chodí v současné době nejvíce lidí na Slavii a to je jenom dobře. Doufám, že nám to vydrží ještě pěknou řádku let a že slávisté nepřestanou chodit na fotbal s prvními neúspěchy. Zároveň si také velice vážím toho, že vedení našeho klubu návštěvy v Edenu nijak nezveličuje a nehlásí návštěvy, které absolutně neodpovídají danému počtu fanoušků, jak jsou na to zvyklí třeba v Plzni, v Příbrami, nebo na Dukle.

Do konce ligy zbývá devět zápasů. Z toho poslední domácí jsme nuceni odehrát v květnu na Strahově. Řeší se nějaké přípravy pro tento duel, který může být oslavou titulu?

Ano, na zápas na Strahově už se samozřejmě připravujeme a bedlivě sledujeme, jaká bude pro zápas se Zbrojovkou nakonec stanovena kapacita stadionu. Strahovu tento zápas dlužíme, protože v sezóně 2007/2008 jsme si vyhráli titul právě na něm a slavili jsme ho už v novém Edenu. Nyní máme neopakovatelnou příležitost to Strahovskému stadionu vrátit a uspořádat na něm takovou oslavu titulu, na kterou stadion „na větrné hůrce“ dlouho nezapomene. Osobně jsem na Strahově prožil dětství díky svému tátovi, který mě tam bral téměř na každé utkání, takže se na tento zápas hrozně moc těším. A věřím, že právě na něm definitivně získáme titul po dlouhých 8 letech!

Pokud se nepleteme, tak tebe čeká v květnu maturita. Bude to těžké skloubit, maturita a speakrování?

Přesně tak, mám teď docela napilno i ve svém osobním životě. Maturita mi začne už 11. dubna státní zkouškou z Českého jazyka a skončí mi až na konci května ústní maturitou z odborných předmětů, kterými jsou na mé obchodce předměty účetnictví a ekonomika. Během dubna, května a června mě čekají také přijímačky na státní vysoké školy, kam jsem si už hodil přihlášky. Do toho samozřejmě musím řešit také trestní stíhání s mou osobou, což musím říct, že není vůbec nic příjemného. Zkrátka a dobře – do zápasů, kdy bude Slavia bojovat o titul a tím pádem se dají očekávat narvané stadiony, se mi toho sešlo víc než dost :-)) Samozřejmě ale musím skloubit vše dohromady a na žádném zápase nebudu na stupínku v Edenu, nebo na plotech na výjezdech, chybět.

My ti děkujeme za rozhovor a přejeme hodně štěstí jak s megafonem v ruce tak u soudu. Je něco, co bys vzkázal fanouškům do derby i do zbytku sezóny?

Děkuju, štěstí teď budu hodně potřebovat… Na derby mám vzkaz jediný – dorazte všichni v bílých tričkách „Spolu jsme silnější“! Co se týče fandění při derby, k tomu asi není potřeba nic dodávat. Každý z nás musí během toho zápasu v Edenu vypustit duši. Je to derby, největší zápas, tak kdy jindy taky?! Do zbytku sezóny se nenechte odradit neustálou perzekucí a potíráním fotbalových fanoušků, nenechme si to od svazu a jiných státních složek líbit! My ten fotbal děláme tak krásným, jakým je! My, nikdo jiný! Fotbal se hraje pro nás, pro nikoho jiného!

Choďme proto společně na fotbal ještě ve větších počtech než dosud a Vy, co zamíříte na Tribunu Sever – očekávám od Vás po celou dobu zápasu bouřlivý support! Choďme na stadiony, fanděme a hlavně se nenechme ničím ani nikým odradit! Spolu jsme totiž silnější! My jsme Slavia, vy nejste nic!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *