Silná a sebevědomá – to je naše Slavia!

SK Slavia Praha 3 : 1 SK Sigma Olomouc

Nejlepší možný termín je zpět a s ním i hezké počasí! Přičteme-li k tomu zvedající se výkony Slavie, souboj o druhé místo a blížící se derby, máme zde neodolatelnou kombinaci! Jen hlupák by nešel do Edenu. Pro tu nejaktivnější skupinu celý fotbalový den začal již v poledních hodinách, kdy se připravovala prezentace k zápasu.

Nápis, vlajky, stojany, aparatura a stánky. Následně jsme se přesunuli na umělku za stadion, kde hrála naše děvčata pohárové utkání se Slováckem. I přes dvoubrankové vedení holky dvakrát inkasovaly a v následných penaltách vyhořely, což znamenalo konec v soutěži. Nevadí, stane se. V letošní suverénní sezoně je to teprve první zaváhání.

A poté honem na hlavní zápas do Edenu! Již podle front bylo zcela zřejmé, že utkání bude mít solidní kulisu. To se také potvrdilo již při vyvolávání sestav, které otřásla základy domů po celých Vršovicích. Comeback do základu zažil náš klenot Deli, střed tvořila kreativní dvojka Hušbauer – Danny, přičemž na křídle byl stejně jako v poháru Sobol. Jinak se žádné dramatické změny nekonaly.

Červenobílí začali aktivně, kontrolovali hru a přicházely i střely. V osmé minutě vyprášil rukavice hostujícímu gólmanovi Hušbauer. Ani na tribunách nuda nebyla – zazněl pozdrav slávistů směrem k sektoru Hanáků. Těch do Prahy přijelo přes třicet. Krátce poté se ale na druhé straně podařilo Hálovi ukořistit propadlý pas za obranu a mohlo být zle. Naštěstí pro nás se ale rychlík v modrém po uvolnění přes Koláře netrefil do odkryté brány, hlavně díky velkému úhlu. Prazvláštní situace přišla po pětadvaceti minutách, kdy Souček vstřelil branku. Uznána totiž nebyla a to proto, že při snaze o zakončení strčil beka před ním, přičemž to bylo normální tělo.

Sigma mohla odpovědět šancí po rohu, kdy balon propadl až na Hálu, jehož na zadní tyči vychytal Kolář. Tentýž hráč pár chvil poté předvedl skvělý skok přes Součkovu nohu a dožadoval se penalty. Toho si všiml sudí Vorel a napomenul ho žlutou kartou. Hosté se pomalu začínali dostávat do hry, což narušila Tribuna Sever. Nápis vášeň není zločin, plno vlajek a velké množství pyra s následným dýmem hru na nějaký okamžik přerušilo. Na pohled skvělá prezentace! Poté už se do hry zas dostali sešívaní, kteří ještě stihli zahrozit před odchodem do šaten. Sklepnutý centr od Stocha nabral Škoda, jehož zblízka vychytal skvělý Reichel!

Druhá půle začala trochu ospale, čehož využil tým z Hané. Bořil omylem prodloužil balon za záda Deliho, kam naběhl letec Hála, který si v úniku vyčkal na správný okamžik a prostřelil Koláře mezi nohama – 1 : 0 pro hosty. Zklamání? Opaření? Nikoliv! Tribuna Sever společně s celým stadionem hnala své borce za třemi body a nic se nezměnilo ani po inkasované brance. I sami hráči si byli vědomi své síly a dali se do útočení. Ze hry odešel chybující Sobol a nahradil ho Van Buren a poté se děly věci! Nizozemský tvrďák se hned dostal k pasu za obranu, ze kterého následně vzešla střela. Ta ale byla zblokována na roh.

Z toho mohl těžit Frydrych, ale jeho pumelice z otočky mířila nad. Reichel držel svůj tým nad vodou, což potvrdil i po perfektně zahraném přímáku Stocha z dálky, který vyškrábl ze šibenice na roh! Úsilí hráčů i fanoušků bylo odměněno v pětasedmdesáté minutě. Stochův roh propadl ke Škodovi, který z první střely gól nevytvořil, ale následný odkop Sladkého mířil jen do jeho tváře, od které se balon odrazil za čáru! Následoval výbuch emocí, radosti a euforie! Sešívaní doslova žrali trávu a ždímali svého soka ze všech sil. Další šanci měl po centru Stocha a následné hlavičce Bořila druhý bek Frydrych, který pálil do Falty, co stál na brankové čáře.

Tlak se stupňoval a přišel další roh v režii Stocha. Nyní se k němu dostal Frydrych, jenž prodlužoval na zadní tyč, kde se ocitl navrátilec Tecl a poslal Slavii do vedení! V tu chvíli téměř spadl stadion. Už jen z důvodu, že se trefil právě hráč, který na jaře neodehrál skoro nic, ač si to za svůj podzim zasloužil. Byly ještě nějaké pochyby ohledně ofsajdového postavení, ale videorozhodčí Zelinka branku zcela správně uznal.

Po vedoucí brance se také připomněla Sigma v ojedinělém brejku, ve kterém vychytal Řezníčka jistý Kolář. Ve čtyřiaosmdesáté minutě přišla infarktová situace. Brejk do otevřené obrany začal centrem na Hušbauera, který udělal nejdříve kličku brankáři a přihrál nahoru Teclovi, ten balon zasekl a přihrál Burenovi. Přišla další zasekávačka a střela do modré zdi stojících hráčů na brankové čáře. Střela se ale odrazila zpět do míst, kde stál právě holanďan a ten se na podruhé nemýlil. Napřáhl a svou prudkou střelou pod víko propálil vše co šlo! Eden spadl. Ten fanatismus, co panoval, byl v nadpozemské kvalitě. Takový zápas jsme tuto sezonu snad nezažili, pokud nepočítáme derby.

Slavia závěr zápasu zvládla a dohrávala ho za potlesku, kdy i ostatní tribuny povstaly a vyjádřily respekt a dík všem hráčům. Při příchodu pod branku jsme hráče přivítali fanatickým zpěvem a celkovou tečku tomu dal Mick van Buren, který vedl děkovačku. Nutno říct, že od zápasu s Nice se jeho čeština opět o něco zlepšila!

Svěřenci Jindřicha Trpišovského tak předvedli, že umí zabrat i v takto těžkých chvílích. Takovou Slavii chceme! Sebevědomou, silnou, schopnou otáčet zápasy. Toto byl nejlepší impuls pro blížící se derby, které nás čeká již tuto sobotu. Pozitivem je i to, že lídr tabulky Plzeň remizovala (ač dala gól z ofsajdu), stejně jako náš rival Sparta, proti které nás čeká právě příští zápas. V něm budeme hodně omezeni na tribunách, kdy kvůli taškařicím vedení z podzimního derby máme k dispozici jen  tisícovku lístků. Bude tak potřeba, aby každičký, kdo lístek získal, odevzdal maximální výkon a vydal ze sebe vše, co může. Bude to potřeba! Poražme rudou lůzu jak na tribunách, tak i na hřišti a ukažme, kdo je ta slavná Slavia Praha! Slávisti, derby je naše!

A na závěr zde máme poděkování. Zatímco v poháru s Libercem ukázal hezké fair play gesto Pulkrab, nyní se činil krom svého výkonu také brankář Sigmy Reichel. Ten se přiznal k teči centru, po kterém sudí nařídil vhazování pro hosty. Ti byli v tu chvíli za stavu 1 : 1 pod obrovským tlakem, ale ani to ho neodradilo od tohoto super gesta. Děkujeme a doufáme, že se ti to vrátí! Když je český fotbal ničen pány nahoře, je to jen na nás, abychom jeho jméno opět očistili!

Fotografie: Slavia.cz, iSport, VeruPhoto