Derby je vrchol sezony, vzpomíná Martin Latka

Derby se blíží nezadržitelnou rychlostí a napětí stoupá. Těší se hráči, fanoušci, funkcionáři, široká veřejnost, ale také bývalí hráči pražských S. Jedním z nich je i Martin Latka, bývalý stoper Slavie, který minulé léto ukončil svou profesionální kariéru. V sešívaném dresu odkopal deset sezon a zapsal se do srdce všem fanouškům. Na klub nezanevřel ani v časech zlých, kdy šel ke dnu. Naopak byl i u jeho návratu na vrchol. Sešívaný dres oblékl ve 189 zápasech, přičemž si připsal čtrnáct branek. Hned třikrát slavil při derby, které v roce 2012 rozhodl svou jedinou trefou po lobu Hubáčka.

 

Krom Slavie si také vyzkoušel angažmá v Birminghamu, Panionisu a Düsseldorfu. Když hrál v Edenu naposledy s Libercem, celý stadion ho přivítal velkým potleskem. Poslední měsíce ho ale svazovaly zdravotní problémy, které ho brzdily v kariéře.

Svůj bývalý klub, kde toho prožil více než dost, stále sleduje. Vzhledem k blížícímu se derby jsme se rozhodli tuto novodobou legendu Slavie vyzpovídat.

Ahoj Laty, nemůžeme začít jinak – jak si užíváš svůj fotbalový “důchod”? Nemrzí tě brzký konec?

“Zdravím. To mé rozhodnutí přišlo vloni v létě, kdy jsem se rozhodl skončit kvůli zdravotním problémům. Měl jsem problémy se zády a s kyčlí a to mi neumožnilo dávat do tréninku sto procent. Měl jsem sice pár nabídek, ale tohle bylo nejrozumnější rozhodnutí. Teď svůj čas věnuji rodině a agentuře, kterou mám společně s Karolem Kiselem.”

Čí to byl vlastně nápad založit agentskou agenturu?

“Napadlo to Karola, založil jí ještě v době, kdy jsem hrál. Práci si zatím nemůžu vynachválit, baví mě a naplňuje.”

Zastupujete také někoho ze Slavie?

“Zastupujeme Jardu Zmrhala.”

Tuto sobotu je na řadě již 289. derby, těšíš se? Budeš na stadionu?

“Samozřejmě, že se strašně těším. A ano, budu, nenechám si tento fotbalový svátek uniknout.”

Sleduješ ještě zápasy Slavie?

“Ano, sleduji každý z nich. Na většině domácích jsem i osobně.”

Sám si i několik derby odehrál. Dokonce ses i párkrát prosadil. Co pro tebe tento zápas znamená?

“Byl to pro mě vždy vrchol sezony. Vždycky to mělo speciální náboj nehledě na postavení v tabulce. Mezi oběma týmy panuje obrovská rivalita, což je cítit všude. Strašně jsem si užíval atmosféru, které oba fanouškovské tábory vytvářely.”

Na které derby vzpomínáš nejradši?

“Na to z roku 2012, kdy jsme v Edenu vyhráli 1 : 0 a já vstřelil jedinou branku utkání. To bylo opravdu hezké.”

Ve Slavii nyní pracuje hned několik bývalých hráčů, je možné, že tě opět uvidíme v Edenu?

“Teď se chci maximálně věnovat agentuře, ale co přinese budoucnost, to nikdo neví. Vše je možné!”

Martinovi děkujeme za rozhovor a přejeme mnoho štěstí do jeho nové etapy života! Slávisti, derby je za rohem, znovu apelujeme na všechny, kteří měli to štěstí a ukořistili lístek – nechte tam vše. Fanděte z plných plic, poslouchejte známé tváře, buďme jednotní!

Uvidíme se na Václavském náměstí, budeme všichni v černé! Ať žije Slavia!