Srdce mám do tvaru hvězdy, říká David Kalivoda

Necelých čtyřiadvacet hodin nás dělí od největšího zápasu na českém území – od derby. Nic není víc. Zápas, který se hraje na krev, okusil na vlastní kůži i náš další vyzpovídaný exslávista. Rodák z Ledče nad Sázavou byl ve Slavii už v mládežnických kategoriích a celkově byl naším hráčem po dobu čtrnácti let. S hvězdou na srdci nastřílel jedenáct branek a zapsal se do srdce všem fanouškům vršovického celku. Jeho láska a obětavost pro klub z něj udělala další slávistickou legendu. David Kalivoda.

Co pro něj znamená derby a jaký to byl pocit vstřelit v něm branku? To a mnohem víc se dozvíte v našem rozhovoru s další žijící legendou Slavie Praha.

Vítej Davide. Všechny fanoušky jistě zajímá, jestli někde kopeš. Hraješ ještě fotbal?
“Ahoj! Fotbal mám rád a dokud to půjde, tak bych ho chtěl hrát. Do konce roku jsem působil v nižší soutěži v Rakousku a od nového roku jsem zpět v Čechách. Působím nově jako hráč v přeborových Královicích, kde už od léta trénuji muže a mám to kousek od svého bydliště. Děti mi rostou a nastal čas být trochu víc doma.”

Ve Slavii si zažil včetně mládežnických týmů čtrnáct let. Jak na ty léta vzpomínáš?
“Samozřejmě vzpomínám moc rád, byla to moje nejkrásnější léta s fotbalem a to ve vás zůstane navždy.”

Vybavil by sis jeden zápas v sešívaném, který ti dosud utkvěl v paměti?
“Vybavovat si je ani nemusím, mám je před očima. Nemůžu vybrat jeden, bylo jich moc. Atmosféra, která panovala po zápase s Ajaxem na Strahově byla opravdu výjímečná a vždycky si jí budu pamatovat. “

Patří tedy mezi tvé největší fotbalové zážitky právě dvojzápas s Ajaxem? Co se ti honilo hlavou, když si šel kopat penaltu v Amsterdam Aréně?
“Dvojzápas s Ajaxem byl samozřejmě jeden ze sportovních vrcholů a poslední překážka ke splnění dětského snu. Když jsem šel na penaltu, věděl jsem, že když dám, zapíšu se do historie Slavie, což jsem si hrozně přál. Když nedám, bude to pro mě velký problém. Věděl jsem, že potřebujeme ty peníze za postup, protože finanční situace Slavii byla velmi špatná a tohle nás mohlo zachránit. Slávisti na to čekají desítky let a já jim můžu pomoct splnit sen. Věděl jsem, že mamka s bráchou jsou u televize, taťka na tribuně, nechtěl jsem je zklamat. Obětovali spoustu tomu, abych tam mohl stát. Za tu chvíli mi to vše proběhlo hlavou, bylo toho na tu chvilku opravdu hodně. Naštěstí jsem to ale zvládl.“

Za tu dobu si odehrál několik velkých zápasů, včetně velkého derby pražských “S”. Co pro tebe tento zápas znamenal a jak sis ho užíval?
“Derby byl pro mě vždycky speciální zápas, plný emocí a touhy vidět Spartu poraženou. Vyrůstal jsem ve Slavii od mládežnických let a o to víc to pro mě znamenalo a znamená. Myslím, že 31. 3. 2008 bylo na Strahově dostatečně vidět, co cítí slávista, když dá góla Spartě.”

Co se ti po té brance a následném vyloučení honilo hlavou? 
“Derby na Strahově je takový další moment mé kariéry, který je se mnou navždy spjatý. Tehdy jsem si to vysnil večer před zápasem, když jsem byl na pokoji. Jen v tom nebyla ta první žlutá karta. Není víc, než dát gól Spartě a podle toho jsem to také oslavil. Vzpomínky na to mám s odstupem času jen ty nejlepší. V tu chvíli to samozřejmě byla chyba, ale já se za ní nestydím. Ten, kdo má Slavii v srdci, tak mě určitě pochopil. Náš kustod Venca Petrák, který je obrovský slávista, mi v tunelu na Strahově řekl, že kdyby dal gól Spartě on, svléknul by se celý.“

Vnímáš derby touhle dobou, jako bývalý hráč, nyní fanoušek, jinak?
“Vnímám ho stále stejně – chci vidět Spartu poraženou. To mi zůstalo. Samozřejmě již nejsem v centru dění, které provází tým, ale v mysli Slavii moc přeji, aby zvítězila. To se nikdy nezmění.”

Jak vidíš zítřejší derby? Má někdo navrch? Co za typ fotbalu očekáváš?
“Derby vidím samozřejmě s vítězným koncem pro nás. Říká se, že derby nemá favorita, ale psychika a rozpoložení je na naší straně. Očekávám opatrnější začátek, ale postupem času je roztrháme na kousky. Klukům věřím, nechají tam určitě všechno.”

Ty si známý tím, že na Slavii stále chodíš. Kdy si byl v Edenu naposled?
“Na Slavii chodím velmi rád, je to jako když se vrátíte domů a to je zkrátka skvělý pocit. Mám permanentku a dorůstá mi syn, který bude mít teď 3 roky, takže už se těším až půjdeme spolu a ukážu mu Eden. Byl jsem minulý týden na Olomouci a viděl jsem důležité vítězství.”

Náš klub se ti neodmyslitelně vryl do srdce, je tomu tak?
“Řeknu to úplně jednoduše, mám srdce ve tvaru hvězdy.”

Čím se Slavia a celkový český fotbal změnil od let, kdy si v červenobílém válel ty?
“Fotbal se samozřejmě změnil. Řekl bych, že dnešní fotbal u nás je o menší fotbalovosti a větším fyzickém fondu. Když jsem začínal v áčku Slavie, tak se tomu týmu fotbalově málokdo v lize vyrovnal. Co se týká Slavie, tak ta je samozřejmě jinde, než byla za nás. Má jiné finanční možnosti, než byly za nás. Ale značka a tradice je maximální dlouhodobě.”

Líbí se ti současné výkony s předvedenou hrou?
“Slavia se vydala novým směrem, kterým hodlá jít. Ty změny většinou nepřináší ovoce ihned. Věřím, že postupem času to půjde vše ještě nahoru a my jako fanoušci se budeme rozplývat, jak nám ta Slávinka válí a dočkáme se Ligy Mistrů v Edenu. To bych si přál.”

Máš nějaké hráče, kteří tě překvapili a líbí se ti jak hrají?
“Tím lídrem je určitě Milan Škoda, který dává branky a tým mu věří. Z novějších hráčů se mi líbí Miňo Stoch. I přes to, že mu je vyčítána slabší produktivita, tak si myslím, že dokáže být rozdílovým hráčem. V mistrovské sezóně se mi líbil také Simon Deli.

Když se vrátím zpět k tvým časům ve Slavii, můžeme říct, že si byl velký oblíbenec. Jaký to byl pocit, když si po odchodu z klubu skóroval do naší branky v dresu Teplic a Žižkova, kde si byl dokonce jako jediný hráč na slávistické děkovačce?
“Je pravda, že skoro všude jsem se trefil do sítě Slavie, bohužel. Ale nikdy to nebyly góly jako ty ostatní, necítil jsem v nich ty emoce, které tam normálně byly. Nikdy jsem se z nich neradoval, protože jsem věděl moc dobře, kdo mě vychoval. A i fanoušci to myslím ocenili a musím říct, že vždy po zápase, když vyvolávali moje jméno, tak mě to zahřálo u srdce. A děkovačka na Žižkově byla rarita, která naprosto dokumentovala můj vztah s fanoušky Slavie. Vážím si toho!”

Líbí se ti prezentace Tribuny Sever?
“Určitě ano! Myslím, že Tribunu Sever nám závidí celá liga!”

Právě TS doplatila na taškařice vedení s lístky a stejně jako Sparta na podzim, tak i my máme na zápas k dispozici pouze tisíc lístků. Jak vnímáš tuto situaci?
“Tisíc lístků na derby je velmi málo, myslím, že je to hodně nešťastné. Ale věřím ve vaše síly!”

A co ty, budeš také přítomen na stadionu?
“Lístky jsem měl, ale bohužel budu hrát zápas a kvůli tomu se přímo na stadion nedostanu.”

Co bys nakonec vzkázal fanouškům Slavie?
“Aby byli takoví, jako doposud jsou. Dělají skvělé jméno Slavii a mě je ctí, že mohu být jejich členem!”