Český fotbalový model v celé své kráse

Slavia slaví vítěztsví v MOL Cupu! A že to trvalo, slávisté si na vysněný triumf počkali dlouhých šestnáct let! Přes veškerou radost zůstává za ziskem poháru pachuť hořkosti. Jeden z nejmenších možných stadionů v ČR, neprůchozí tribuna, v kotli jeden stánek s občerstvením, který obsluhují dva naprosto zoufalí lidé s bídným vybavením. K tomu přidáme čtyři malé toalety a sektor, který působí jako jedna velká klec. Zkrátka skvělý český fotbalový model, přesně to, co tu chceme. Velké zápasy, jímž tento rozhodně byl, se mají hrát na odpovídajících stadionech. V Čechách se stále odkazuje na to, jak to vypadá na západě. Jenže proč se to tak nedělá i tady? Dlouhou dopředu se vědělo, že přijede Slavia – jeden z týmů s největší fanouškovskou základnou. Je opravdu chyba ve fanoušcích, nebo v lidech, kteří tento zápas pořádali?

 

Kdo ví, jak na svazu přemýšleli, když volili stadion pro letošní finále. Každý druhý víkend čtu hlášky typu ”“to by se v Anglii, nebo v Německu nestalo””. Ale stalo, jen to nevidíte, jelikož vám to média neukazují. Děje se to všude. Nemůžete čekat, že se budeme chovat hezky k lidem, co s námi zacházejí jako s kusem hadru. Je to přirozený zákon akce a reakce, který vždy vyplyne ze situace. A naopak, ve věcech, kde fotbalové velmoci vyčnívají, jsme sto let za opicemi. Počínaje organizací, konče spoluprací s fanoušky a zájmem o jejich spokojenost. Je jasné, že když váš milovaný tým vyhraje pohár, chcete ho slavit s ním. To jde ruku v ruce. Proč to nejde u nás? Český fotbal se zasekl na bodu mrazu, nikam se z tohoto hlediska neposouvá. Je zcela očividné, že o to svaz ani nestojí. Proč by, když své miliony dostane. Léta slýchám výkřiky o plných stadionech a fotbale pro rodiny s dětmi. Proto fanouškům děláte podrazy, každičký zápas je buzerujete svými výmysly a zákazy? Malé děti se bojí vašich bubáků v černém, po zuby ozbrojených zakuklených ninjů, kteří čekají na možnost do někoho si bouchnout.

Tuhle sezonu bylo hned několik problémů s policií, security, nebo se zařízením stadionu. Příkladem budiž hned řada zápasů v této sezoně. Naše vedení s kluby konzultuje to, kolik slávistů vyjede podpořit svůj milovaný tým na venkovní stadion. Proč jsou tedy takové problémy, když se jim dá předejít? V Karviné byl na podzim problém s občerstvením, ve stánku nebylo zkrátka nic. Fanoušci se bouřili, ještě aby ne. Sektor pro 250 lidí by měl být opravdu dobře zajištěn. Tehdy vše dopadlo dobře díky slečně z domácího klubu, která přinesla piva s provizorním občerstvením a snažila se hasit problémy, které jí tam nasekali jiní. Jenže v Mladé Boleslavi je tento problém se stánky stále, rok co rok.

 

Přidejme si další příklad buzerace – nedávné utkání v Brně. Těžko říci, zda budou lidé chtít chodit na fotbal, když bude policie před vstupem na stadion natáčet jejich obličeje, občanky a pustí je do areálu ve dvacáté minutě zápasu. Ještě do sektoru, který je naprosto nevyhovující pro nejvyšší fotbalovou soutěž. Ty neustále zmiňované rodiny s dětmi jsou pak opravdu vyděšené, ale z vás! V životě jsem neviděl, aby od malého kluka odtrhli tátu, kvůli tomu, že si ho potřebují natočit.

 

Dalším, posledním problémem, budiž událost z Olomouce. Fanoušci nesouhlasí s verdiktem sudího a skočí na plot, čemuž následuje napadení od security. Není žádným tajemstvím, že část těchto lidí, stejně jako jejich kolegové s odznaky, se chodí na fotbal jen porvat. O to víc zarážející je, když se v kapse jedné ženy ve vestě blýskne nůž. Konflikt, který vyprovokovala domácí pořadatelská služba, tak byl opět médii předhazován nám fanouškům.

Nalijme si čistého vína, náš pohár není zdaleka na takové úrovni jako v jiných zemích. Propagace na finále byla takřka nulová a pak se divme, že o tuto soutěž není takový zájem. Finále MOL Cupu se má hrát na adekvátním stadionu, kde se divák či fanoušek bude cítit komfortně, bezpečně. Opravdu si myslíte, že na komfortu a klidu přidá čekání v půlhodinové frontě na pivo a banda těžkooděnců se psy před vaším sektorem?

 

Vrcholem celé ubohosti je, když se všude mluví o emocích a poté vás nenechají ani oslavit vítězství s hráči. Jede se dle not, dle připraveného scénáře. To jsou emoce! Na hřišti není kruh fanoušků a hráčů, jenž slaví. Je tam nespočet chlapů ve vestách a v krunýřích. Pohár se nepředává někde uprostřed, kde je vidět. Je někde bůh ví kde, kam z našeho sektoru není skoro ani vidět. A celá zoufalost nekončí. Hráče k nám pomalu ani nepustí. Nebýt jejich iniciativy a aktivity Přemka Kováře, tak by snad nebyla ani děkovačka. Třešničkou na dortu byla slova hlasatele “uklidněte situaci”. My jsme jí snad vyprovokovali?

Fanoušci nejsou obludy, které dětem koušou hlavy, jak prezentují média. Jsme lidi jako každí jiní. Máme svá práva a rozhodně se sebou nenecháme zacházet jak s největším póvlem. Tak se pak nedivte, že se ozveme a konáme, když se nám něco nelíbí. Bez nás by ten váš fotbal nebyl vůbec nic.

Dokud ve vedení našeho fotbalu budou lidé jako Berbr a o fotbalových záležitostech bude rozhodovat policie, bude to pouze byznys a situace se nezmění. Bohužel. Pokud se v novinách objeví titulku typu “snažili jsme se zamezit fanouškům vstupu na hrací plochu”, je něco opravdu špatně. Vždyť jsme vyhráli pohár! Ne, opravdu jsme neměli v úmyslu naše hráče napadnout, chtěli jsme s nimi slavit úspěch.

Milá policie, média, FAČR a další pochybné útvary. Přestaňte lidem lhát. Přestaňte se jim snažit vsugerovat nepravdivé informace a překrucovat věci.  Mnohem prospěšnější by bylo, začít se zabývat opravdovými problémy – přitáhnout na stadiony fanoušky. Pokud si myslíte, že si necháme srát na hlavu a neozveme se, jste na omylu. Jsme příznivci svého milovaného klubu, nejsme vrazi, výtržníci, ani zloději. Tím jste jen vy sami. Je na čase se zamyslet, pánové.

 

2 comments on “Český fotbalový model v celé své kráse

  1. Škoda že tu není napsáno, o pokutách našeho a dalších klubů za PYRO, když na stadion byla sekuritas jak sviňa, ukázkový zápas, kolik si dá FAČR pokutu za pochybení ochranky…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *