Komentář: Byla to dobrá, nebo zlá sezona? #2

Druhá, více kritičtější část je tu! Zatímco podzim byl plný nových, neznámých věcí, jaro nás vrátilo zpět na zem. Klub se vydal novým směrem, čemuž měl pomoci i nový realizační tým a posily z Liberce, které byly vidět nejen na hřišti. Slavia se hledala, ztrácela body, zkrátka to nebylo ono. Přičteme-li k tomu všemu slabší podporu a nesmyslný pískot fanoušků, máme tu velmi nepříjemnou atmosféru. Radost nám udělal jen triumf v MOL cupu, ale ta kvůli strachu o budoucnost našeho klubu netrvala dlouho. Taková normální slávistická sezona, že?

Podještědská invaze

Kdepak, není řeč o výjezdu do Liberce. To jsme se jen vydali novou, jinou cestou. Do klubu přišla dlouholetá stálice severočechů Jan Nezmar, který obsadil pozici sportovního ředitele. Post po Jaroslavu Šilhavém obsadil nadějný trenér Jindřich Trpišovský, jenž kromě svého „totálního fotbalu“ přivedl také svůj realizační tým a svěřence z bývalého působiště. Klub tak posílil Kolář, Pokorný a Kúdela. Zejména příchod posledního jmenovaného je stále nejvíce probírán. Balit se nakonec musely přeplacené hvězdy Altintop, Rotaň a Laštůvka. Zažili jsme i smutná loučení, profesionální hráčskou kariéru ukončil Dušan Švento a Jirka Bílek, ten se stal členem představenstva. Nemyslím si, že liberecká cesta byla tou nejšťastnější volbou, ale když už přišla, měla by dostat šanci! Cesta k tomu ale není dělat ze Slavie malý Liberec a přivádět všechny své bývalé svěřence, kteří na Slavii nemají kvality.

 

Totální fotbal – dvě slova, plno emocí

Tak nazval kouč Trpišovský herní styl, kterým se chce prezentovat. Hra plná napadání, útočení ve velkém počtu lidí, s velkým množství náběhů a centrů. Výsledek? Ostudná prohra v Jihlavě, vymodlená výhra s Klokany a nemastné neslané výhry. Tým kosila i četná zranění, leckdy jsme hráli v opravdu zvláštních sestavách. Výkřiky po konci liberecké družiny se tak společně s pískotem ozývaly čím dál častěji. Slavia zvládala velké zápasy, tedy v rámci možností. O poločase ztracené derby, které jsme nakonec dokázali dotáhnou a remizovat, můžeme považovat za malou výhru. Ale zápasy s Plzní nebo s Olomoucí doma jsme zvládli. Největším problémem byly malé kluby, na těch jsme si při útočení proti bloku o deseti lidech vylámali zuby. Každý zápas jsme hráli jinak, jednou dobře, jednou špatně.

Příkladem budiž stažení plzeňského náskoku, který západočeši na jaře nepochopitelně ztratili. Titul jsme mohli vyhrát, ale naše zbytečné ztráty to nedovolily. Zejména doma by se ztrácet nemělo a zápasy se Slováckem a Zlínem jsou proto skvělým příkladem, jak se to nemá dělat.

NaMOL Cup je náš!

Šestnáct let čekání je fuč, máme pohár! K tomu jsme si došli již od prvních zápasů vcelku suverénně. Vše vyvrcholilo v Mladé Boleslavi, kde jsme porazili Jablonec. A mohlo se slavit! Jen bez nás, což FAČR společně s fízly plánovala dlouho. Co se dělo, jak probíhá buzerace na stadionech a kdo je opravdu tím, kdo se neumí chovat, zjistíte v níže přiložených článcích.

MOL cup – zde
FAČR x Fanoušci – zde

Videorozhodčí

Prý to měl být posun k lepšímu, ale posunuli jsme se leda tak k hádkám. Když už má být video, tak všude, ne na vybrané zápasy! Zatímco Slavia měla video téměř na každý druhý zápas, do Plzně zavítalo velmi zřídka. Na předposlední kolo, kdy se vlastně lámal chleba, nebylo vůbec. Regulérnost ligy to vůbec nezvýšilo, když čtyři týmy mohly hrát „férově“ a zbylé ne. Navíc to čekání na verdikt, to je kapitola sama o sobě. Kdo ví, jak to bude fungovat v příští sezoně, jestli vůbec.

Měj se hezky, CEFC

Přinesli peníze, stabilizaci klubu, úspěchy ve všech odvětvích, zejména v oblasti mládeže. Jenže slávisté ze své historie moc dobře znají, jaké to je být nahoře, ale také dole. Vchod čínských investorů byl pro Slavii záchranou, díky nim jsme mohli nakoupit hráče, kteří získali titul. Ale nyní nám jako nepříjemný bonus přivedli potíže. Kupy půjček s nesmyslně vysokými úroky zapříčinily jednoduchý důsledek – insolvence, vymáhání peněz a bůhví co ještě. Slavia tak odehrála celé jaro ve strachu o budoucnost a nadcházející sezonu. Nikdo nevěděl kolik bude prostředků a na jakou dobu. Vše zřejmě zachrání čínská státní firma CITIC. Věříme, že vše dobře dopadne.

Nový web, vyšší cíle!

My jsme se také neflákali, pracovalo se na novém webu, který byl potřeba jako sůl! S tím přicházejí nové ambice, které jsou jen ty nejvyšší. Rozhovory, suvenýry, nový obsah a mnohem víc! Vše rozjedeme v následující sezoně a pevně věříme, že to bude velké! Slavia je věčná!