Exslávisté ve světě – I.

Slavii se v úvodu nové sezóny daří. Zdobí ji parádní fotbal, krásné góly a velké nasazení všech hráčů na hřišti.  I ve světě má červenobílá stopa jméno. Naši bývalí hráči nastupují v Itálii, Německu, Švýcarsku a dalších ligách, které mají velké jméno. Zatímco některým začíná sezona, jiní jsou teprve v přípravné fázi. Vzhledem k šíři kádru odešlo několik hráčů i hostovat a sbírat své zkušenosti jinak. Podívejme se společně na výběr slávistů, kteří nám dělají jméno i na jiné adrese než v Edenu!

Nevyzpytatelné Švýcarsko

Zatímco v minulých letech byla Basilej na trůnu nejvyšší místní soutěže, nyní to vypadá na ústup. S tím se musí poprat i kapitán týmu Marek Suchý, který ve švýcarském velkoklubu působí šestou sezonu. Úvod sezony se příliš nepodařil. Svěřenci Alexandera Freie, jenž tým před pár dny přebral, tápou. V lize mají ze dvou zápasů pouhý bod, přičemž kvalifikace do Champions League letos nevyšla. Švýcarský celek nestačil na řecký PAOK Soluň. Odchovanec červenobílých barev zatím nastoupil do všech čtyř zápasů a nám nezbývá než mu držet palce!

Ťuk ťuk, tady Bundesliga!

Ještě necelý měsíc zbývá do startu jedné z nejkvalitnějších lig na světě. Svůj návrat do ní po čtyrech letech zažije i Ondřej Petrák, pro kterého je to taktéž šestá sezona. Tradiční německý celek má za sebou úspěšný start přípravy, kdy dokázal zvítězit ve všech třech zápasech proti papírově slabším sokům. Ondra naskočil do každého spielu a bojuje o základní sestavu pod koučem Köllnerem.

Werder Brémy bere svou přípravu vážně a má za sebou již deset zápasů, díky kterým zvládl protočit velké množství hráčů. Svou porci minut si vybrala i dvojice exslávistů. Zatímco Pavlenka odchytal čtyři zápasy, odchovanec Slavie Theo Gebre Selassie má o zápas navíc.

Italská mise se třemi slávisty

Předsezónní přípravné kempy běží i v italské lize, kde má Slavia tři zástupce. Jakub Jankto po plnění reprezentačních povinností zvolil přestup z Udinese do Sampdorie. Čtyři přátelská utkání jeho klubu se rovnají třem výhrám a jedné remíze. První gól si připsal Jankto hned v prvním zápase, kdy Sellero Novelle inkasovalo celkem 15 branek. Další zásah do sítě soupeře přišel v sobotu, kdy Jankto naskočil do zápasu s Parmou. Gól přišel pár minut před koncem prvního poločasu upravující skóre na 2:1. Zápas skončil 3:1 a vypadá to, že Giampaolo Marco s Janktem musí v základní sestavě počítat.

Antonín Barák začíná druhou sezónu v italské Serii A. Určitě bude zajímavé sledovat to, jak si příbramský rodák poradí s odchodem spolubojovníka Jankta. Reprezentační záložník s klubem tráví čtyřtýdenní soustředění, které se blíží ke konci. S novým koučem se dle jeho slov trénuje jen na hřišti a vše vypadá velmi slibně. Cíle si dává ty nejvyšší, tedy největší porci odehraných minut a nějaké ty bodíky, ať už v podobě branek či asistencí. S týmem by rád skončil v horní polovině tabulky a hrál líbivý fotbal, který zaujme oko diváka. Věříme, že se Tondovi bude dařit jak v Itálii, tak v národním dresu!

Americké turné začalo AC Milán, kde se bude snažit probojovat do užšího kádru slávistický odchovanec Stefan Simić. Na svou šanci čeká už pěknou dobu a letošní sezóna by pro něj měla být zlomová. AC Milán má široký kádr a bude to pro hráče s chorvatskými kořeny hodně obtížné. Uvidíme, zda trenér Gattuso Gennaro sáhne po změně a po třech odehraných zápasech v Americe naskočí do zápasu i Simić.

@locamanuel73 ”AI STEFAN” 🙏🏽 😤 😅

Příspěvek sdílený Stefan Simić (@rrdstefi),

Severní vítr je krutý

Známá česká písnička se možná stává realitou pro bývalého stopera Slavie. Michael Lüftner byl v minulé sezoně základní stavební kámen Kodaně, ale letos nastoupil jen do jednoho zápasu. V tom odehrál osmdesát minut, přičemž ani on neodvrátil prohru s Horsens. Kodani se ale jinak vcelku daří, krom toho má na kontě tři výhry a jednu remízu. Uvidíme, zda-li Lüfty rozšíří svou sbírku odehraných minut.

Po dvou kolech v Česku

Už žádná hostování, sympatický gólman Martin Berkovec definitivně přestoupil. Jeho nový chlebodárce bude Karviná, kde minulou sezonu hostoval a výrazně napomohl setrvání v nejvyšší soutěži. Pro současnou sezonu je zatím jasnou jedničkou, jenže ani on zatím nedokázal odvrátit dvě prohry. I přes dobré výkony lovil v síti rovnou pětkrát a to i přes to, že předvedl několik skvělých zákroků.

Přichází čas na hostování, při kterém si své další prvoligové zkušenosti připisuje nadějný útočník Jan Kuchta. Své úkoly zatím plní znamenitě a obraně soupeřů dělá značné potíže. V prvním kole na Bohemce to nevyšlo, ale v souboji s Baníkem Ostrava už zavěsil! Jeho první ligový gól byl nakonec rozdílový, fotbalisté Slovácka zvítězili 2 : 1! Věříme, že střelný prach nezvlhne!

Rezervní tým Slavie. I tak by se dal nazvat současný kádr Žižkova, kde společně se slávistickým trenérem kope hned devět slávistických nadějí. Těm se zatím nedaří dle představ, po dvou kolech mají pouhý bod za remízu s nováčkem z Chrudimi. Slávisté se zatím postarali o jediné branky Viktorie, kdy se trefil Rondić a Čermák. Oba zápasy kromě obou střelců odehrál také Pardubský, Žežulka, Sintean, Trapanovski a Mareš. Na svou šanci stále čeká Beňo s Krejdlem a Otáhalem.

Po skromnu sbírá své šance na hřišti i Dan Trubač. Mládežnický reprezentant načíná druhý rok v Teplicích, kde se zatím podíval do obou zápasů. Zatímco v Příbrami odehrál posledních dvacet minut, při domácí demolici Dukly vydržel jen první půli.

Pilotní díl našeho putování po stopách sešívek je za námi! V následujícím díle přidáme i kroky našich tureckých legionářů, kterým teprve nedávno začala příprava. Vy nám do komentářů napište, kterého z hráčů byste s naší pomocí rádi sledovali! U příštího dílu naviděnou!