Exslávisti ve světě – II.

Zatímco v našich končinách netrpělivě vyhlížíme šesté kolo ligy, v jiných zemích se teprve začíná! Některé sešívky zažily dobrý vstup do soutěže, jiní mají kolísavou formu. Podíváme se nově do Turecka, pod drobnohled si také vezmeme naší farmu ze Žižkova!

Guten Tag, Bundesliga!

Jedna z nejsledovanějších soutěží je zpět, již tento víkend se můžeme těšit na Bundesligu! Ta ještě před samotnými ligovými zápasy připravila předkrm v podobě DFB Pokalu. V tom se představil i Ondřej Petrák se svým Norimberkem, který je po letech zpět mezi elitou. Vstup do sezony se povedl, nováček se i s Ondrou v základu dočkal postupu nad Linxem, který porazil 2 : 1!

Mnohem bouřlivější a intenzivnější vstup zažila dvojice Pavlenka – Gebre Selassie, která v Pokalu narazila na Worms. Werder svému soupeři nasázel šest branek a postoupil dál. Oba dva exslávisté odehráli plný počet minut, jedinou kaňkou je inkasovaná branka na kontě Pavlenky.

Tragédie v Itálii

První zápasy se odehrály také v italské Serii A. Bohužel, nezačínalo se vůbec z vesela. Viníkem celého smutku byl pád mostu v Janově, na kterém zahynulo několik desítek lidí. Na tragédii záhy reagovala fotbalová asociace minutou ticha, kluby z Janova své zápasy odložily. To se týkalo i Jakuba Jankta, který si musel na svůj debut v novém týmu počkat o pár dní déle. Šance nakonec přišla v poháru, kdy Sampdoria v rámci Coppa Italia porazila třetiligové Viterbese. Jedinou branku vstřelil právě debutant Jankto, jenž po vstupu do druhé půle poslal svůj klub za postupem.

Nešťastný vstup do nové sezony zažil Tonda Barák, bývalý parťák Jankta z Udinese. Nejdříve vypadl v Coppa Italia se sestoupivším Beneventem, poté remizoval s nováčkem z Parmy. Tonda pokaždé nastoupil v základu, v poháru si připsal sedmdesát minut, při ligové premiéře o deset minut méně.

Neustálé čekání na šanci zažívá pod křídly kouče Gattusa náš odchovanec Stefan Simič. A to i přes to, že je jedním ze služebně nejstarších hráčů milánského AC. To ještě neodehrálo žádné mistrovské utkání, jenže Stefi nedostal žádnou větší šanci ani v přípravě.

Severní vítr je krutý

Silná konkurence svazuje stopera Lüftnera, který po nepovedeném startu Kodaně paběrkuje mezi tribunou a lavičkou. Svůj poslední zápas v dresu dánského obra odehrál na začátku srpna, kdy pomohl v postupu přes islandský Stjarnan do dalších bojů o Evropskou ligu. Od té doby se neobjevil ani na lavičce.

Další restart u Turků

Rok a dost. Svůj další návrat, pokus o restart zažívá slávistický odchovanec Tomáš Necid. Tomu nepomohl ani rok strávený ve Slavii, kde se přes Škodu s Teclem nedokázal nijak výrazně prosadit. Výkony nebyly zdaleka dle očekávání, tudíž jeho hostování skončilo a přestup se nekonal. Nyní dostal šanci ve svém kmenovém klubu Bursasporu. Hned v prvním zápase na horké půdě Fenerbahce nastoupil v základu, ale vydržel jen první půli. Druhý zápas hrál Tomáš na novém stadionu v Burse, kam přijel Kayserispor. Ani nyní z toho nebyly tři body, nýbrž bezbranková remíza, kterou nezvrátil ani Tom v posledních patnácti minutách.

Stopka do konce podzimu

Zlý úvod je minulostí, švýcarská Basilej se dostává zpět do formy! Po vypadnutí z bojů o Ligu Mistrů přišel restart v podobě výhry nad Grasshoppers, samozřejmě, že s Markem Suchým v základu! Od té doby se několikanásobný mistr veze na vítězné vlně a vyhrál pět zápasů. Náš odchovanec si ale moc výher neužil, v utkání se Sionem střídal kvůli zranění po první půli a od té doby se na hřiště nepodíval. Dle nejnovějších informací to bude vážnější, než se čekalo a Marek je po operaci. První vyhlídky jsou, že se na hřiště podívá až po podzimu. Posíláme pozdrav do Basileje, drž se Máro!

Zajímavý start Kapr ligy

Naše nejvyšší soutěž trhá rekordy, ale i tak přináší výmluvné situace, které opět popisují, jak velká žumpa to vlastně je. I přes to nás mohou těšit krásné zápasy a výkony talentovaných hráčů. Jedním z nich je třeba Jan Matoušek, nová akvizice Slavie, která dohrává podzim ve své Příbrami. Na dvacet let má slušná čísla, v pěti ligových zápasech vstřelil tři branky, na další tři přihrál. Pokud si takhle povede dál, máme se v Edenu na co těšit!

Menší ústup od minulé sezony začíná další odchovanec příbramského fotbalu, kterého Slavia přivedla minulý rok. Matěj Chaluš je již druhou sezonu na hostování v Mladé Boleslavi, kde pod koučem Weberem nedostává zdaleka tolik minut jako minulý rok. Nepočítáme-li ten se Slavií, kdy hrát nemohl, tak jeho šance přeci jen přišla. V posledních dvou zápasech odehrál plný počet minut a byl u bláznivé přestřelky v Karviné či u drtivé výhry nad Opavou!

Stejně jako Slovácko, tak i Jan Kuchta zažil snový start do nové sezony! Vstřelil svůj první ligový gól, podával dobré výkony. Vše dobré ale jednou končí, důkazem tomu budiž utkání na Letné, kde po čtvrthodině hry střídal vinou zranění. Od té doby se na hřišti neukázal, ale návrat je blízko a my držíme palce!

Za to Karviná, té to nejde. Marně se zatím snaží i Martin Berkovec, který i přes své umění loví balony ze sítě jak na běžícím páse. Děsivé je také skóre slezského klubu, to se za pět zápasů vyšplhalo na 4 : 14! Hůř je na tom jen pražská Dukla, ta dostala o gól víc.

Slávistům se ve Slezsku prostě nedaří, dalším příkladem je mladý záložník Tomáš Freit. Ten hostuje pro změnu v Opavě, jenže nedaří se jak jeho týmu, tak ani jemu. V lize zatím neodehrál ani minutu a musí tak veškeré dění sledovat z tribuny. Žlutomodří nejsou špatní, hrají hezký fotbal, ale chybí tomu jen štěstí. Doufejme, že ho přinese i Tomáš se svými starty!

Posledním prvoligovým slávistou na jiné adrese, než je Eden, je Dan Trubač. I on je již druhým rokem na hostování v Teplicích, kde taktéž sbírá jen velmi sporadicky další minuty. Od našeho minulého dílu naskočil jen do dvou zápasů, kde dohromady odehrál necelých dvacet minut. Ani v jednom případě nedokázal zvrátit osud zápasu, byly z toho dvě prohry.

Poslední část našeho drobnohledu patří klubu ze Žižkova, kde hostuje hned několik hráčů Slavie. Viktoria má velmi kolísavé výsledky, v posledních třech zápasech okusila jak prohru, tak i výhru a remízu. Minuty stále sbírá Sintean, Rondič, Čermák, Musa, Žežulka a Otáhal. Výhru nad Brnem pomohl obstarat svou trefou Musa a Sintean, prohru s Ústím korigoval taktéž chorvat Musa.