“Na tribunách by to chtělo více vášně!“ – říká Vlajkonoš

Fanoušek, který podporuje Slavii již řádku let. Usměvavý chlapík z Fanshop proSlavisty, nově také člen výboru Odboru přátel, ale také starostlivý otec a v neposlední řadě jeden z členů Tribuny Sever! Jaké to je pracovat ve fanshopu? Co se mu líbí na vývoji Tribuny Sever a co radí všem fanouškům? To a mnohem více se můžete dozvědět v našem rozhovoru!

Úvod rozhovoru patří krátkému představení tvé osoby. Mnoho lidí tě zná z fanshopu, ale je to tvoje jediná činnost spojená se Slavií?

Jmenuji se Marek, ale většina lidí mě zná pod přezdívkou Vlajkonoš nebo Orange. Ve fanshopu jsem zaměstnán. Nedávno jsem byl zvolen do výkonného výboru Odboru přátel, což je pro mě veliká čest a závoreň závazek. Pokud je zájem, podílím se na aktivitách Tribuny Sever.

Jak se vyvinula kvalita a postavení fanshopu za ty roku, co tu stojí?

Od doby co pracuji ve fanshopu, což už je přes deset let, se úroveň posunula opravdu hodně. Původní provozovatel měl nějaké komplikace a došlo až k uzavření fanshopu. Ten byl zavřený poměrně dlouho. Po nějaké době se rozhodl Míra Pomikal a Martin Krob, že se do fanshopu pustí. Oslovili Janu Kaufnerovou (Jane) a mě, jestli o to máme zájem a my jsme do toho šli. Jane se oklikou přes různé štace dostala přímo do klubu na marketing a také k pozici SLO. Já jsem ve fanshopu zůstal až do teď. Jsem za šanci klukům vděčný, protože mě práce opravdu baví a naplňuje. Pro mě je to více než práce, spíše takové slávistické poslání. Na fanshopu miluji, protože to není jen obchod, ale hlavně místo setkávání slávistů. Probere se poslední zápas, co nás čeká příště. Můžete se zde přihlásit i do Odboru přátel. Vznikl například i projekt Univerzita Slavia, kde se dozvíte hodně z bohaté historie našeho klubu. Hlavní důraz je samozřejmě na suvenýry. Pořád je co zlepšovat, ale řekl bych, že se nemáme za co stydět. O tom mě každodenně přesvědčují diskuze s cizinci, fanoušky zahraničních klubů. Jim se fanshop libí a jsou velmi mile překvapeni širokým sortimentem. Bohužel zatím nejsme jako v Bundeslize, kde chodí padesát, osmdesát tisíc fanoušků a kupní síla je tam také úplně jinde. Kvalitu také porovnávám při výjezdech za Slavií u nás i v Evropě.

Hledáte inspiraci pro rozvoj prodejny a nabídky i jinde, například v Německu?

Určitě hledáme. Jakmile je možnost při nějakém výjezdu v Evropě, tak zamířím do prodejen suvenýrů. Je to taková moje vášeň. V Česku mám všechny prodejny prolezlé. Často komunikuji i se zahraničními zákazníky, kteří zavítají k nám a prohlíží si náš obchůdek. Ptám se jich co se jim líbí, nelíbí. Je to pro mě asi největší inspirace, když se můžu bavit se zahraničním fanouškem. Cizincům se hodně líbí trička s obrázky doplněné nápisy a různými nápady. To oni moc nemají, v cizině nabízí vlastně trička s nápisy či logem klubu. Takže to nám závidí, protože u nich jsou předměty hodně decentní. Zatímco u nás velká většina fanoušků preferuje obrázky klidně přes celé tričko.

Chystají se nějaké novinky?

Novinky chystáme prakticky průběžně přes celý rok, teď už se pomalu blíží Vánoce, takže máme hodně věcí připravených na svátky. Ještě se teď chystá ve spolupráci se Slavií menší specialitka, ale tu zatím nemůžu prozradit.

Co se týče např. Evropské ligy, budou šály na každý zápas, vlaječky a přichystáme i trička.

Zabrousíme k Tribuně Sever. Pořádání výjezdů, příprava choreografií, organizace na tribuně, k tomu už nějak neodmysltelně patříš. Jak to jde skloubit s fanshopem?

Dřív jsem se hodně staral o výrobu a přípravu chorea. Jak před zápasem, tak i potom na stadionu. S věkem a přibývající prací ve fanshopu to už nešlo příliš stíhat. Na přípravy se chodí X hodin před utkáním a já musím být ve fanshopu. Posunul jsem se tedy více do zákulisí, kdy chodím na schůzky s klubem, vyjednávám a zařizuji výjezdy a mám na starosti odbočku Odboru přátel – Tribuna Sever.

Tribuna Sever rozjela eshop a obchod s vlastním oblečením- Neubyli zákazníci, nebo se z fanouškovského pohledu díváš na to spokojeně, protože se z TS stává silná značka.

Myslím, že to je logický vývoj. Mám informace od kluků, že poptávka po produktech TS pořád roste. Dlouho se uvažovalo, že se pronajme prostor a tam se udělá kamenný obchod. Shodou okolností se naskytla možnost mít prostory přímo na stadionu a využilo se to. Tribuna Sever má specifické portfolio zákazníků, kteří chtějí vyloženě věci TS. Motivy jsou odlišné, radikálnější, údernější. TS Store určitě neberu jako konkurenci oficiálnímu fanshopu. Výhodou je sjednocení činností například pořádání výjezdů. Aktivity TS se teď budou odehrávat přímo v obchodě TS. Mně by to mohlo v hodně věcech ulehčit práci a energii budu věnovat jinam.

 

Z Tribuny Sever se stává silná značka, ale má to plusy i mínusy. Když jsme začínali, v životě jsem si nedokázal představit, že to bude mít takový dosah a rozsah. Ty plusy jsou bezpochyby ve vytváření velkých choreografií, dá se více plánovat. Také jsme dřív sotva vypravili jeden autobus a dnes není problém zaplnit na atraktivní výjezdy i čtyři, pět autobusů. Ty negativa jsou zde v tom, že na Sever může přijít takřka kdokoliv. Teď v aktuální době jsme se hodně spálili s věšením vlajek. Pořízení je otázka deseti kliků na internetu, objednáš si vlajku a může ji mít kdokoliv, vyvěsit si ji kdokoliv. Ti lidé si je potom nehlídají a bohužel v posledním pohárovém zápase v Kyjevě jsme o hodně vlajek přišli, ač my jsme na to upozorňovali. I klub před tím varoval a přesto jsme se setkali s obrovskou nezodpovědností a ani teď si někteří lidé asi neuvědomují, že nepřišli pouze o vlajku. Vlajka je to nejcennější co fanoušek má a při ztrátě vzniká velká ostuda pro Slavii i Tribunu Sever. Takže proto jsme teď přistoupili k nastavení nějakých pravidel, aby se zamezilo ztrátám vlajek a nepřicházelo se o klubové předměty. Pokud si berete na fotbal suvenýry, měli byste být připraveni je i bránit. Každý zápas totiž není Jihlava nebo Teplice, kde chodíte bez problémů městem. V Evropě se děje často, že se hostující fans loví, nahánějí a je to zde organizované, což jsme mohli vidět teď v Kyjevě.

Jaké je pro tebe pořádat výjezdy? Jak je to náročné?

Jak kdy. Záleží, jestli je to výjezd u nás po republice, jako Boleslav, nebo výjezd po Evropě, kdy jsme vypravovali autobusy (např. Minsk, Brusel). Základem je zajistit vhodného dopravce, který má potřebnou kapacitu a také musí být výjezd cenově dostupný. Sehnat dopravce je někdy docela problém, protože hodně z nich nechce vozit fotbalové fanoušky. Při evropském výjezdu musíme zařizovat i cestovní pojištění, ubytování a další. Už jsme potom jako malá cestovka, kdy jsme třeba na výjezd do Borisova museli společně s OP zařizovat víza.

Jak se zpětně ohlížíš za zrušeným Superpohárem? Jak velké problémy to TS způsobilo?

Pro mě je tato událost absolutně nepochopitelná. I to odůvodnění policie a slovenského fotbalového svazu je podle mě obyčejný výsměch. Policie musí hlídat přechody u škol, kde se rozdává vysvědčení a hiphopový koncert. Podle mých informací šlo o pouhý alibismus, protože slovenský svaz neměl peníze na pořádání a nesehnal ani žádného sponzora. Zápas se proto zrušil.

Pro nás vznikla obrovská komplikace, kdy jsme měli zaplněné tři autobusy. Měli jsme vše zařízené, vybrané peníze od fanoušků a najednou se prostě museli peníze vracet. Někdo platil hotově, další přes účet, takže zbytečné starosti s kontaktováním lidí. Navíc jsme museli dopravcům vysvětlovat, že výjezd nebude. Vznikla tak komplikace, jelikož jeden dopravce od nás chtěl storno poplatek.

Celá tahle eskapáda mi připomněla výjezd do Plzně. Před pár lety, kdy jsme s nimi hráli tuším první kolo a Plzeň den a půl před utkáním zápas přeložila. Na tento zápas jsme měli zaplněné čtyři autobusy, takže taky krásná práce.

 

Celkově se začíná lov na aktivní fanoušky v podobě zbytečných zákazů či kontrol. Lustrace nebo natáčení před vstupem na stadion se stává běžnou záležitostí. Náš klub se s tím snaží bojovat, ale mnohdy se to nedaří. Přestane podle tebe tenhle “lov na čarodejnice“?

Mně osobně hodně vadí kriminalizace fanoušků. Nic se nestane a přesto se k fanouškům přistupuje ze strany policie, klubů i novinářů jak k vrahům. Vždy se zmiňují jen negativní stránky, jakmile se stane nějaká výtržnost v novinách je to hned natřené. Kdyby se udělalo tisíc sbírek, tisíc pozitivních choreografiích je odezva minimální. Souvisí to s trendem, kdy společnost doslova hltá negativní informace. Skandálů, vražd jsou bohužel plné stránky novin. Na druhou stranu je bohužel fakt, že tomu jako fanoušci jdeme hodně naproti. Například zbytečné problémy s házením předmětů na hrací plochu. Tohle mi osobně vadí hodně.

Na výjezdech je to často nepříjemné, kdy jsme třeba dorazili do Olomouce vlakem, na nádraží nás obklíčila policie, jednoho po druhým nás  prohledávali pak jsme šli trasu tři kilometry, kde nás schválně vedli postranními uličkami, na stadionu nás drželi dvě hodiny po zápase a poté nás odvedli na vlak. Člověk si nemůže dojít nikam na záchod, do restaurace, prakticky nemůže vůbec nic. Oni řeknou že je to pro naší bezpečnost.

V poslední době je na venkovních zápasech přítomna i Jane, která je jako SLO zodpovědna za komunikaci mezi fanoušky, pořadateli a policií. Jenže v případě sporu mezi fanoušky a pořadateli či policií nemá Jane žádné pravomoce. Často se jí členové security či policie vysmívají nebo dokonce hrubě urážejí. Pozice SLO by podle mě měla mít nějaké větší pravomoce. Měla by více fungovat zpětná vazba mezi kluby, LFA a FAČR. V hodně věcech nám Jana pomohla, dokázala otevřít například další vstupy, stánky s občerstvením. Ale nerozumím jedné věci. Kluby všude proklamují, že se snaží dostat lidi na stadiony. Pak člověk přijede např. do Boleslavi, kde je sektor pro cca šest set lidí. Jsou zde pouhé dvě ToiToiky, které jsou během půl hodiny plné a člověk by tam nenechal svoje dítě nebo manželku dojít na záchod. Je tam jeden stánek s „občerstvením“, kde jeden člověk točí pivo a druhý dělá klobásy. To potom při plném sektoru očividně nejde stíhat. Někdy mi přijde, že neodpovědný přístup ze stran klubů zbytečně eskaluje problémy. Řekl bych že kdyby kluby posílily občerstvení tak by na tom i vydělávaly. Bohužel to se neděje. V Teplicích teď po celém stadionu byla možnost zakoupit dva druhy piva, klobásy, palačinky, bramboráky, neskutečná sorta. Zatímco u nás v sektoru hostí měli pouze jeden druh piva a to ovocný radler a studené klobásy. Vedle v sektoru nebyl problém zakoupit občerstvení z většího výběru. Sama obsluha teplického občerstvení tyto kroky klubu nechápala.

Jak hodnotíš začátek sezony na TS? Co tam bylo super a co tobě osobně naopak chybělo?

Já jsem kritický a myslím si, že je vždy co zlepšovat. Většinou kritizuji počty fanoušků na stadionu, jelikož jsem přesvědčen, že máme jednu z největších fanouškovských základen v republice a hrajeme pohledný fotbal, kterému napomáhají relativně přijatelné termíny. Tak v tom máme určitě rezervy.

Nevím jestli se někteří lidé bojí nebo netuším z jakého důvodu jsou líní i aktivní fanoušci na Tribuně Sever, kteří prakticky chodí jen na domácí zápasy. Výjezdy mají vždy svoje kouzlo a je to úplně něco jiného než domácí zápas. Fakt bych doporučil každému alespoň jednou vyrazit někam ven protože je to velký zážitek!

Přesuneme se od TS k Odboru přátel. Jaká je tvá role u nejstaršího fanouškovského sdružení?

Byl jsem oslovený, jestli bych chtěl kandidovat do výkonného výboru za Tribunu Sever, která se stala největší odbočkou. Nabídku jsem přijal a loni jsem byl na valné hromadě spolku zvolený. Jak jsem již zmiňoval, je to pro mě osobně veliká čest. Přeci jen je to sdružení, které funguje od roku 1964 a významnou měrou se podílelo na tehdejší záchraně klubu a jeho pozdějším chodu. VV spravuje celý Odbor přátel. Stará se o svoji členskou základnu a hlavně podporuje své odbočky, které jsou po celé republice. Připravujeme také různé akce. Největší a nejoblíbenější jsou Celostátní setkání slávistů včetně fotbalového turnaje odboček, výšlap na Říp, slávistické procházky za historií, zájezdy na fotbalové zápasy, Univerzita Slavia, besedy s vedením, hráči atd. Já se snažím účastnit co nejvíce akcí. Na starost mám autobusové výjezdy, komunikaci s odbočkou Tribuna Sever a přihlašování nových členů. Doporučuji sledovat webové stránky a sociální sítě, kde se vždy dozvíte aktuální dění. Díky Davidu Ocetníkovi máme i kalendář chystaných akcí. Zastavte se ve fanshopu v Edenu a rád vám řeknu o Odboru přátel více.

Členové přibývají i odbočky přibývají. Jaké jsou momentálně čísla?

Nejprve chci všem poděkovat za překonání hranice tří tisíc členů! Momentálně je přes 3400 členů a 92 odboček. Historicky největší počet v OP byl přes 10 000 slávistů. Tomu bych se moc rád někdy přiblížil.

Vedení slibovalo vybudování slávistického muzea, máš nějaké info, jak jsme na tom?

Pracuje se na tom a nejraději bych byl, aby už to bylo. Ale určitě si stojí za to počkat, aby bylo vše dokonalé a pěkné. Starají se o to lidé z klubu (hlavně z marketingu) a Míra Pomikal s Michalem Starým. To jsou slávisté kterým stoprocentně věřím, že to muzeum bude důstojné. Do konce roku by měl klub zveřejnit více informací. Navíc se chystají prohlídky stadionu, které tady citelně chybí. Což je velké plus jak pro naše fanoušky tak pro zahraniční nadšence.

Jak se bude v případě budování muzea podílet OP?

My už se podílíme. Zapůjčili jsme archiválie a relikvie. Pomáháme hledat další artefakty a slávistické předměty. Míra Pomikal je také v představenstvu OP takže z tohoto pohledu rovněž spolupracujeme.

Může v případě přispět něčím zajímavým normální fanoušek?

Doporučuji určitě sledovat oficiální stránky SKS nebo OP. Už proběhlo několik výzev. Jestli máte někdo doma historický předmět či jiné věci spojené se Slavií, budeme moc rádi, když se zapojíte. Doslovně totiž spolu píšeme historii.

Nedávno proběhlo již tradiční celostátní setkání odboček v Kardašově Řečici, jak sis užil tuto akci? 

Celostátní setkání mám moc rád a těším se na něj celý rok. Koná se vždycky na přelomu června a července. Byla to již má osmá účast. Poprvé jsem byl Nečíni, kam nás pozval sekretář OP Petr Vršecký. Skvělé je, že potkám slávisty, které jsem dlouho neviděl a řekneme si, co je nového. Poznám také spoustu dalších lidí. Setkání mám spojené i s fotbalovým turnajem a výlety po místě konání a přilehlém okolí. O místě dalšího setkání fanoušků by mělo být jasno na začátku nového roku.

Když přijde fanoušek, který ještě není registrován u OP. Co vše musí splňovat, aby mohl být členem? Jsou zde i jiné výhody být členem?

Sdružení je jedno z největších u nás. V památném roce 1964 pomohlo společně se slavnými herci a osobnostmi zachránit Slavii od krachu. Pořádali se bály, plesy, členové mezi sebou vybírali peníze na nákup hráčů a pomohli tak Slavii zachránit. Jsem na historii neskutečně hrdý a až do dneška toto sdružení prakticky pokračuje a je nositelem hodnot a myšlenek, kterých si vážím.

Být členem má i nesporné výhody. První obrovskou je předkupní právo na vstupenky. Sleva na permanentní vstupenky i lístky je také znatelná. O tom se můžete přesvědčit například u balíčků na blížící se základní skupinu Evropské ligy. Díky výborné spolupráci s klubem jsou tyto výhody na většinu velikých zápasů. Platí to i pro vstupenky na venkovní zápasy (derby, Bohemians, Plzeň). Členové OP mají vyhrazený určitý počet lístků, který je určený pouze pro ně. Aktivním odbočkám jako jsou například Strakonice, Rožďalovice, které pořádají výjezdy, těm OP pomáhá zařídit lístky pro všechny členy, autobus či jeho zaparkování. Velikým plusem je sleva na autobusové a letecké výjezdy. Další výhodou je sleva ve fanshopu v Edenu.

Registrovat se může úplně každý a kdykoli. Slávista, který chodí a jezdí na všechny zápasy a bydlí na Praze 10 i fanda, krerý žije na druhém konci republiky a nikdy na stadionu nebyl. Samozřejmě je prioritou OP dostat své členy na zápasy, aby byl Eden vyprodaný.

Samotné přihlášení je jednoduché. Lze to buď elektronicky na webu OP, nebo osobně na sekretaritu či ve fanshopu v Edenu. Student zaplatí 125,- Kč a dospělý 310,-. Kromě výhod dostane člen i dvakrát za rok časopis Červenobílé listy. Aktivnímu fanouškovi se členství okamžitě vyplatí a vrátí a přitom podpoří dobrou věc. Jsem přesvědčený, že Odor přátel dělá pro své členy a pro klub Slavia Praha hodně dobrých věcí. Věřím v heslo: Přátelé Slavie, přátelé mezi sebou!

Slavia po titulu obsadila druhé místo. Kam to podle tebe dotáhne tým Jindřicha Trpišovského v letošní sezóně?

Myslím si, že společně se Spartou a Plzní budeme hrát o titul. Letos skončíme do třetího místa. Věřím, že dojdeme co nejdále v českém poháru, který mám rád. Hlavně když můžeme vyrazit někam na výjezd. Což se bohužel v poslední době příliš nedaří. Chápu, že jsou domácí zápasy lepší pro tým, že nemusí nikam cestovat, ale pro mě je největší lákadlo vyrazit do takové Kutné Hory, Líšně, Vlašimi, Sezimova Ústí. Největší úspěch je bezpochyby tento pohár vyhrát. Loni se nám to v Mladé Boleslavi proti Jablonci povedlo. Proč by se to nemohlo podařit i v letošní sezoně? Dále si přeji, aby tým hrál důstojnou roli ve skupině EL. Soupeři jsou těžcí, ale hratelní. Postup do jarní části soutěže by pro mě bylo milé překvapení. Věřím, že na ligové i evropské výjezdy vyrazí co nejvíce slávistických fanoušků. Protože Slavia naši podporu potřebuje.

Nový ligový systém v podobě základní skupiny s nástavbou. Co si o tom myslíš? Patří to do našeho fotbalu, nebo bude krásné sledovat mistrovské zápasy v Jablonci na běžkách?

Obecně se mi ten systém vůbec nelíbí. Doufám, že se v co nejbližší době zruší. Je nespravedlivý a nechápu, že Dušan Svoboda dokázal tento systém prosadit. Kluby se nechaly opít rohlíkem, že dostanou o nějaký milion a půl více za televizní práva více. Nejvíce nespravedlivá je první a třetí skupina tabulky, kde budeš hrát tři nebo dva zápasy doma. Podle mě je nejspravedlnější dlouhodobná soutež, kde se hraje každý s každým. Pokud chtěli zvýšit atraktivitu či zvětšit počet zápasů, mohli přidat počet týmů na 18 nebo 20. Vím, že ve druhé lize není takový počet kvalitních týmů, ale řekněme si, kdo ve druhé lize chce postupovat. Vždy se jedná o stejné týmy, které sestoupí nebo už první ligu hráli. Pokud by nešlo navýšení týmů tak by se třeba mohl naopak snížit počet týmů v první lize aby tu bylo 12 týmů a každý s každým hrál čtyři zápasy. Není to ideální, ale pořád lepší než tenhle hokus pokus. Prostřední skupina je absolutně nesmyslná, někomu se může vyplatit skončit v lize sedmý a nakonec může celkem jednoduše hrát Evropskou ligu, takže ani nebude bojovat o lepší umístění. Není to příliš fair-play.

My ti musíme na závěr poděkovat za rohovor a zárověň pogratulovat k narození dcery! Už má zakoupenou permici?

Chtěl bych vám také poděkovat za rozhovor a přání k narození dcery. Díky kluci! Přiznám se, že permici ještě nemá, ale už byla osobně fandit na domácím zápase s Opavou. Do Odbopru přátel jsem ji přihlásil hned v den narození.

Samotný závěr patří tobě. Co bys vzkázal fanouškům do nové sezóny?

Přál bych všem slávistům, aby si dělali děti! Je to fakt skvělý, byl jsem i u porodu a je to neuvěřitelný zážitek. Hlavně je potřeba, aby bylo co nejvíce slávistů. Do nové sezóny si přeji, aby slávisté chodili hlavně na domácí zápasy a jezdili na výjezdy. Na tribunách by to chtělo více vásně! Atmosféra mi někdy přijde taková strojová. Moc bych si přál, aby slávisti drželi více při sobě jako fanoušci, měli k sobě větší respekt. Kolikrát na tribuně nebo i v diskuzích slýchávám jaké jsou rozdíly mezi aktivní fanoušek, neaktivní fanoušek, ultrasák, kotelník, gaučák, fanoušek, divák… Myslím si, že každý fanoušek má na stadionu svoji úlohu a svoji roli. Pokud to jen trochu jde, bylo by skvělé, kdyby se tyhle skupiny trochu respektovali a snažili se jedna druhou pochopit. Společným cílém nás všech je přeci maximální podpora klubu a šíření legendy jménem Slavia Praha! Na závěr jen jedno. Pokud berete na fotbal suvenýry Slavie, noste je hrdě! Kdybyste se náhodou dostali do konfliktu, braňte naše červenobílé barvy. Pokud si na stadion nosíte vlajku, dávejte si na ni prosím veliký pozor. Pro někoho je to hadr a kus látky. Pro fanouška klubu je to nejdůležitější věc!
Ať žije Slavia! Ať se vám daří v životě i v boji!

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *