O krok blíž postupu!

FC Kodaň 0 : 1 SK Slavia Praha

Město se třese, Slavia přijela do Kodaně! A že to bylo velké! Svůj klub vyjelo podpořit okolo patnácti stovek fanoušků. Vypravilo se hned několik autobusů, dodávek, plno lidí také letělo či využilo vlakovou dostupnost. Sešívaní předvedli bojovný výkon, díky němuž nakonec odvezli všechny body do Prahy! K vidění bylo velké množství soubojů, na tribunách optické prezentace obou táborů a kvalitní fandění! Naděje na postup se rázem zvýšila! Jaký byl výjezd do hlavního města Dánska? 

Naprosto skvělý. Vše začalo již v ranních hodinách, kdy jsme ve čtvrtek vyrazili do německého Berlína. Odtud jsme měli letět na místo činu. Všichni, až na mě, to zvládli bez problémů. Nefungoval kód letenky. Ještě aby jo, když jsem jí měl koupenou na pátek. A panika mohla začít. Naštěstí jsem si stihl zakoupit správný lístek, se kterým mě do letadla pustili a o devadesát euro lehčí jsme byli připraveni vyletět!

Po přistání jsme se sešli se zbytkem party se záměrem najít náš hostel. A nebyl to ledajaký hostel, tohle jsem v životě neviděl. Bazén, fitko, bar, luxusně zařízené pokoje, zkrátka vše, co byste při pojmu „hostel“ nečekali. Škoda, že za tu krátkou dobu jsme nic, krom baru, nevyužili. Hned po uložení batohů jsme šli vstříc městu, respektive hospodě. Tam byl sraz slávistů před pochodem. O čtvrté hodině odpolední se vydala plná hospoda na náměstí, odkud se vyšlo směrem ke stadionu. Už na zahrádce u hospody se měnil chorál za chorálem, vypadalo to opravdu dobře.

Před radnicí se zapěl chorál, odpálil se pár ohňů a mohlo se vyjít! V průběhu pochodu jsme byli dobře slyšet, potenciál té skupiny byl opravdu velký. Jedinou škodou byl přibývající počet podnapilých jedinců. Za zmínku stojí i ukázkový přístup policie a security, která po celou dobu pochodu spolupracovala. Po dlouhé cestě městem jsme konečně došli na místo činu, ke svatostánku Telia Parken. Už zvenčí bylo vidět, že je to krásný stánek. Zevnitř se to potvrdilo. I přes moderní nádech byly tribuny blízko hřišti, což byl oproti Petrohradu příjemný rozdíl.

 

Slavia naskočila v poměrně očekávané sestavě, kde jediným menším překvápkem byl Matoušek na hrotu. Na druhou stranu, v Rusku si vedl svědomitě, proč to tedy nezkusit znovu. Pozitivem bylo i osazenstvo na lavičce náhradníků, kde byl po delší době k vidění i Škoda s Teclem. To je před derby velmi důležité.

Ve chvíli, kdy borci obou týmů přicházeli na hrací plochu, předvedl se domácí kotel s první choreografií. Modré a bílé vlaječky vytvořily přes celý kotel nápis Zeca, tedy jméno řeckého středopolaře ve službách domácího FC. Pozadu nezůstala ani Slavia, která si připravila červenobílou kartoniádu přes celý sektor.

A mohlo se jít na věc! Oba fanouškovské tábory podporovaly své kluby od prvních minut, zápas měl ve všech ohledech dobré tempo. Pohodu a zdravé sebevědomí potvrdil již ve třetí minutě Kolář, jenž si povodil dotírajícího útočníka kličkou. Zápas byl vyrovnaný, byl to boj o každičký balon. První šanci zápasu si po kouzelnické vložce našeho gólmana připsal na druhé straně bojiště Bořil. Rázný bek po rohovém kopu vyplul na zadní tyči a v obtížné pozici pálil nad.

Šancí bylo jako šafránu, další zajímavé situace se fanoušci dočkali až v pětatřicáté minutě. Na centr si v našem vápně naskakoval Ndoye a jeho hlavičce chybělo pár čísel! Další střelu, která by stála za řeč, měl na kopačce Greguš, ale i jemu z mnohem větší dálky chybělo pár čísel ke trefení brány. Dál toho opravdu nebylo příliš, co by stálo za řeč. Hodně tomu dopomohli i sešívaní, kteří svůj příděl šancí zazdili v předfinální fázi. Ozval se hvizd, poločas skončil bez branek.

I na druhý poločas si připravili domácí ultras prezentaci, nyní to byl cílený vzkaz na adresu UEFA. Zněl jasně: „Respekt a fairplay pro všechny kluby v Evropě!“ A zajímavé to bylo i na zeleném pažitu! Hned v úvodní minutě si Coufal naváděl balon na centr, kterým chtěl najít Matouška. Napoprvé mu to příliš nevyšlo, ale odražený balon poslal zpět do ohně a napodruhé už to vyšlo! Mladá puška ve službách Slavie zachovala chladnou hlavu a z první uklidila balon do sítě! Premiérová branka Matouška v sešívaném odšpuntovala množství emocí a radosti.

Stejně jako fanoušci, tak i hráči byli při chuti a chtěli vedení navýšit. Možnost k tomu měl po rychlé rozehrávce Stocha kapitán Zmrhal, který si za obranou zpracoval balon a pálil z halfvoleje těsně vedle zadní tyče! V podobné pozici byl chvíli poté i Traoré, který se po kličce na brankáře trestuhodně svalil k zemi. Muž s píšťalkou mu na let vápnem neskočil a správně udělil žluté napomenutí. Takhle tedy ne, Benji!

Domácí s ubývajícím časem bušili do obrany Slavie, ale vše odráželi naši skvělí stopeři. A když už vypršelo i pětiminutové nastavení, bylo jasno, sešívaní vítězí! A zcela po právu. Každý na hřišti podal obětavý, bojovný výkon. Domácí ani jednou netrefili při střelbě bránu, což je skvělou vizitkou naší defenzivní linie. Hvězdičkou utkání je Honza Matoušek, který si svou premiérovou trefu nemohl nechat na lepší okamžik!

Hráčům patří velký dík, a to nejen za výkon na hřišti! Po zápase jsme se odebrali směrem k nadzemce, kam nás vedla místní policie. Už to pochopitelně nebylo tak přátelské jako předtím. Když už jsme se konečně dostali na hotel, dali jsme si pivo a šlo se spát. V pátek nás čekal náročný den, v plánu byla prohlídka města.

Budíček v devět, sprcha a jde se vstříc velkoměstu! Prvním pointem, kam zajít, byla radnice, kde jsme měli pochod. Poté jsme se odebrali ke kanálu Nyhavn, kde jsme ozkoušeli i místní wafle. Naší pozornosti se nevyhnul ani obchod se suvenýry, kde mi službu vypověděla karta. To brzo. Během deštivé procházky jsme ještě navštívili přístav, palác, sochu Malé mořské víly a rozhlednu. Zapomenout nemůžeme ani na fanshop našeho soupeře.

Kodaň je nádherné město plné milých lidí, nádherné architektury a dobrého jídla. Výjezd se už pomalu chýlil ke konci, mířili jsme zpět na letiště. Podtrženo sečteno, bylo to skvělé. Po Petrohradu to bylo opět něco jiného, rozdílná kultura a hlavně ceny. Slavia si v pohárové Evropě opět bere slovo, s každičkým zápasem potvrzuje a využívá své zkušenosti z předchozích střetnutí. Nyní máme na kontě šest bodů, čekají nás ještě tři duely. Dva doma, jeden venku. Šance na postup se tak razantně zvýšila, je to blízko! Celý tým zaslouží velký dík, je to skvělý počin! Poděkovat jim můžeme již v pondělí, kdy vyzveme v dohrávce kola Duklu! Všichni do Edenu! Ať žije Slavia!