Bolavé derby nepoznalo vítěze

Sto let české republiky, nedávných 126 let našeho klubu a hlavně 290. derby pražských S! Tolik důvodů, proč zrovna tento zápas vyhrát! Vyprodaný byl stadion, taktéž i náš sektor, zábava mohla začít! Tedy měla. Včerejší utkání proti těm z druhého břehu bylo spíš o řadě soubojů a bojů o střed hřiště. Šancí bylo jako šafránu, zato padly čtyři branky! To, že derby bolí, zjistili i naši hráči, které kosilo jedno zranění za druhým. Podívejme se společně, jak vypadalo včerejší derby!

Tradiční pochod slávistů, kteří letos byli všichni v černém, vypuknul v jednu odpoledne pod koněm. Odtud se několik stovek fanatiků vydalo na Letnou. Svůj návrat si střihnul i Krasoň, jehož trest se pomalu krátí! Celý pochod proběhl bez větších problémů. K vidění byla opět nádherná přehlídka policejního vybavení, která připomínala spíše válečné tažení. Při východu z letenského tunelu nás přišlo pozdravit pár místních vobejdů, kteří si vyskakovali za zdí tvořenou kosmonauty s krunýři. Nic extra, mohlo se jít na stadion!

Stejně jako minulý rok, tak i letos fanoušci doplatili na handrkování a zákazy obou klubů. Kvůli tomu jsme měli k dispozici opět jen tisíc lístků. Kdy už tohle nesmyslné handrkování skončí? Neprospívá to vůbec nikomu!

Čas na hodinkách ukazoval půl hodiny do zápasu a my už jsme znali sestavu, kterou do svého druhého derby v kariéře vyslal kouč Trpišovský. Příliš změn se v ní nekonalo, své místo po karetní stopce zaujmul Ngadeu a na hrotu startoval poněkud překvapivě Zmrhal. Tohle rozestavení ale dlouho nevydrželo, hned po rozehrání se prohodil s Olayinkou. Trenérovi na poslední chvíli vypadl z nominace Škoda s virózou, tudíž to rozhodnutí je vcelku pochopitelné.

První minuty se nesly v duchu jednoduchosti, ani jeden z mančaftů nevymýšlel žádné složité akce či rozehrávky. Po deseti minutách vymyslela zajímavou rozehrávku Sparta, která nechala vhazovat netradičně gólmana Nitu. Štětina mu merunu ihned vrátil a zadělal mu na problémy. Rozehrávku totiž napadal Olayinka, díky jehož aktivitě se brankáři domácích nepovedl odkop a doletěl jen na kopačky Stocha. Slovenský šikula pálil pohotově z první, ale jeho dalekonosná střela padala příliš dlouho, gól se tak nekonal.

Dvanáctá minuta přinesla celotribunovou kartoniádu domácích s odkazem k výročí sta let naší země. Pozadu nezůstala ani Tribuna Sever, která si připravila plachtu s fanouškem, znakem klubu a nápisem Ultras Slavia. A přesně v tu chvíli, kdy tribuny zahalily kartony a plachty, přišla další šance Stocha! Nyní pálil zpoza vápna ze své typické pozice, jenže mířidla si nesladil nejlépe a pálil těsně vedle pravé šibenice!

Obrovskou minelu vymyslel záhy nejistý Traoré svojí ztrátou balonu na polovině hřiště. Kanga svého soka přetlačil a vyslal do úniku Tetteho, který pohotově vyprášil rukavice Koláře! Na druhé straně byla k vidění šance Coufala, jenž vyplaval po rohu Hušbauera zcela sám na malém vápně. I on byl zřejmě překvapen svou šancí, čemuž také odpovídalo velmi nepřesné zakončení. Všichni svatí následně stáli u Ngadea. Kamerunský pilíř sešívané obrany se žlutou kartou na kontě srazil Tetteha. Ardeleánu naštěstí podruhé netasil, i když mohl.

Pětatřicátá minuta a další souboj Kanga vs. Traoré, opět ve prospěch domácího středopolaře. Ten se dokázal uvolnit a nebezpečně vystřelit gólový projektil, který na poslední chvíli vytěsnil Kolář na roh! Ten Slavia přečkala a naopak vybojovala roh ve svůj prospěch. K exekuci se postavil Hušbauer, jehož centr našel Kúdelu. Stoper červenobílých předvedl skvělé načasování a přehled, vystihl podskočení svého soka a zavěsil! Proti jeho jedovaté hlavičce neměl nárok ani Nita, jehož zákrok brance nezabránil!

Rázem to mohlo být dvougólové vedení! Kombinaci Bořila se Zmrhalem mohl okořenit trefou Olayinka dalším pokusem hlavou. Nyní byla proti tyč! A je to tady, nedáš – dostaneš. Sparta se odhodlala k protiútoku, který po odvrácení špatně dostoupil Coufal. Centrující Civič měl hafo času na vyslání špičkové meruny do vápna, kterou si našel dobře postavený Tetteh. Ngadeu byl daleko od něj a ghanský snajpr neměl problém s úklidem balonu za záda Koláře.

A bylo hůř. Svůj zatím nejhorší zápas v dresu Slavie okořenil Traoré další zcela zbytečnou minelou. Stanciu zahrával z dobré pozice přímý kop a pálil do zdi. To by nebylo nic špatného, kdyby v ní nebyl Traoré se svou vodorovně nastavenou rukou. Místo krytí obličeje mohl balon odehrát hlavou, nebo tu ruku natočit aspoň tak, jak má být. Kdepak, penalta a žlutá karta pro hříšníka. Desítku si vzal na triko Kanga a ten s velkým přehledem proměnil. Do kabin se tak šlo za nepříznivého stavu.

Jelikož střed hřiště hořel a nebyl ani nebezpečný dopředu, přišlo střídání. Traorého pozici zaujmul Alex Baluta, který měl hře přidat lehkost a větší kreativitu směrem dopředu. Hned v úvodu druhého dějství si kotlík rudých připravil další prezentaci, kterou provedl tradičně ve svém stylu. Nyní nic neroztrhali, jen vytáhli opačně nápis. Ale určitý progres tam cítit je.

Problémy na naší straně nekončily. Ba naopak, právě začínaly. Kúdela musel dolů, svalové zranění mu nedovolilo pokračovat. Do hry tak naskočil Simon Deli! Hra se dál kouskovala, šance nikde, zato souboje všude kam se podíváš. Tvrdost derby pocítil i ostřílený špílmachr Hušbauer, který musel po hodině hry také střídat kvůli zranění. Do hry naskočil Sýkora a rázem jsme byli bez střídání.

Hra byla strašná holomajzna, ani jeden z týmů si nic velkého nevytvořil. Sparta jen držela více míč, ale bez jakékoliv střely či šance. Jenže najednou jsme kopali roh. Běžela sedmdesátá minuta, kouli si šteloval Sýkora. Do šestnáctky přiletěl prudký centr a zrovna v místě, kde bylo nejvíc hlav, vyskočil Souček. Odchovanec našeho klubu trknul do míče a uklidil ho pod kotlem domácích k pravé tyči. Nazdar, je srovnáno! Z ničeho nic!

A kluci se najednou zvedli. Nebyl to zdaleka optimální výkon, ten fotbal byl hrozný, křečovitý, ale rozhodně lepší než před srovnávací brankou. Naše zvednutí přineslo diskutabilní situace ve vápně nepřítele, kdy vhozený balon Bořila zpracovával Štětina rukou. Tedy ramenem. Popravdě těžko říct, rozhodně to bylo méně penaltové jak plácačka Traorého z prvního poločasu. Po Štětinově kontaktu se ke střele ještě dostal Stoch, ale jeho pumelice proletěla jen těsně vedle tyče.

Závěr zápasu už nepřinesl žádné vzrušení, jen další zranění na naší straně. Teď to byl Coufal, který se v osmaosmdesáté minutě z ničeho nic chytil za bok a svalil se k zemi. Špatný pohyb, možná namožený sval? Slavia už stejně střídat nemohla, byl to problém. Ale Coufal se vzdát nechtěl. Odpajdal mimo hřiště, nechal si bok zaledovat a šel válčit aspoň do středu pole, kde se snažil aspoň krýt prostor. Klobouk dolů.

Jenže dál už se nic nedělo, byl konec. Šance nepřišla ani v nastavení. Slavia v derby vyválčila bod. Výkon to nebyl zdaleka optimální, hořel nám střed, chybovala obrana. Hodně daleko od svého standartu byl i Stoch, který byl téměř neviditelný. Rozporuplný výkon si připsal i Olayinka. Skvěle napadal, trefil tyč, vzhledem k nepodpoře zálohy se rval statečně, ale zbytečně ztrácel balony a nechával se jednoduše předskočit. První flek v lize je stále náš, stejně jako klíč od Prahy. Na řadě je ale řádné zlepšení, kdy jindy než ve čtvrtek? Přijede Kodaň a bude chtít své body zpět! Naplňme Eden a ukažme, kdo je tady doma! Ať žije Slavia!

Za fotografie děkujeme VeruPhoto, Milanu Vobeckému a Blackart.cz!