Slast! Po letech znovu do Opavy!

SFC Opava 2 : 3 SK Slavia Praha

Třináct dlouhých let jsme na to čekali. Od posledního zápasu se toho stalo hodně. Vždyť v té době u nás začínal mladík Švec, válel Kuka nebo Vlček! Slavia se po třinácti letech vydala do daleké Opavy, která se vrátila mezi elitu! Zatímco v Edenu jsme slezský tým porazili vcelku bez problémů, teď to bylo o něčem jiném. Slezský FC se vrátil na svůj domácí stadion, nabírá formu a má za sebou velmi důležitý živel – dvanáctého hráče v podobě bouřících fanoušků. Slávisté měli jasný, leč náročný úkol. Zakončit týden plný cestování výhrou a zapomenout na nevyvedený výkon na francouzské půdě.

Svátek fotbalu, slast! Výjezd do Opavy byl pro mnohé z nás premiérou. Očekávání a natěšení bylo velké. Pokud měl někdy někdo z druhé ligy postoupit, jsou to právě žlutomodří ze Slezska. Vzhledem k náročnému programu tento zápas vyšel na nepříliš populární termín, tedy na pondělí. I tak to ale mnohé neodradilo a v sektoru se nakonec objevilo okolo stodvaceti nadšenců. Hezký stadionek se i na všední den plnil velmi slušně, očekávala se skvělá kulisa.

Slávisté nastoupili v tradičních červenobílých dresech. I nyní byl na hrotu útoku náš kapitán Škoda, který po svém návratu z marodky čeká na větší porci minut a branek. Návrat do sestavy přivítal i Kúdela, jenž se společně se Sýkorou vrátil do základní jedenáctky. Speciální mač to byl bez pochyb pro Coufala. Právě on tu totiž fotbalově vyrůstal.

Slavia do zápasu vstoupila aktivně, ale šancí bylo zprvu po skromnu. První výrazné ohrožení branky měl v desáté minutě Škoda, když se k němu odrazil centr Coufala. Pozici neměl vůbec jednoduchou a ve stísněném prostoru pálil v pádu jen těsně vedle levé tyče. Ve dvaadvacáté minutě přišla naprostá lahůdka v podáních našich borců! Coufal vhodil dlouhý balon do vápna, tam se nejvýše vyšponoval Souček a posunul míč na zadní tyč. Tam se skvěle odpoutal Jarda Zmrhal a z voleje rozvlnil síť!

S odpovědí mohl posléze přijít Kuzmanovič, jehož našel dobrý balon za obranu. Kapitán domácích pobídku od Kayamby nevyužil a pálil těsně vedle pravé tyče! Přestřelka nekončila, na řadě byla Slavia! Po půlhodině hry se rozjel zajímavý brejk na jehož konci byl Zmrhal. Stálice v naší záloze si naváděla míč na střed a zkoušela přelstít Šroma přízemní střelou. Ta ovšem dopadla podobně jako šance domácích. Chybělo pár čísel! Že je smůla zákeřná, to víme. A v pětatřicáté minutě to pocítili hned dva naši borci v rozmezí pár sekund. Nejdříve pálil Škoda do tyče, k následné dorážce se dostal Sýkora, ale ten balon poslal nad břevno!

Netrvalo to dlouho a zahazování šancí se nám vymstilo. Bořil fauloval ve vápně a sudí Pechanec ukázal na puntík. Bude se kopat desítka! A kdo jiný jí mohl kopat, než zkušený Pavel Zavadil. To víte, že si poradil. Balon poslal do levé šibenice a Kolář se mohl jen ohlížet. Stadion následně vybouchl euforií. Možná i to zapříčinilo, že na naše borce padla deka. Toho chtěl využít Kuzmanovič, jenž hlavičkou orazítkoval břevno! Hvizd sudího, který značil poločas, byl vítaným vysvobozením. K vidění byl dobrý fotbal, hrálo se nahoru dolů, navíc za skvělé atmosféry. Druhý poločas sliboval minimálně podobnou zábavu!

Tu srandu jsem si ale představoval rozhodně jinak. Sotva se začalo hrát, Opava nám foukla gól, který naštěstí videorozhodčí neuznal. Bohužel, poučení nepřišlo, ba naopak. Minutu po neuznané brance přišlo další rozvlnění sítě, nyní regulérní. Vše vzniklo z brejku, kdy útok táhli tři opavští proti naší dvojici obránců. Balon šel po ose Smola – Kayamba – Kuzmanovič, přičemž poslední jmenovaný čelil téměř sám Kolářovi. A nyní už si poradil bez chyby, mířil přesně k zadní tyči. Problém byl na světě. Místo upevnění prvního fleku nastalo strachování o výsledek.

Sešívaní zbraně neskládali, naopak vymýšleli, jak odpovědět. Jednoduchou, leč efektivní akcí zabodoval Hušbauer. Vousáč v červenobílém dresu vyslal přesný bochánek za obranu, kam si naběhl princ Jaromír. Odchovanec slávistické kopané zkrotil balon a poslal ho mezi nohy Šroma, přímo do sítě! O zápase mohly rozhodnout maličkosti, což potvrdil v sedmdesáté minutě Smola. Útočník domácích si skvěle pokryl míč a byl faulován. Do cesty se mu následně postavil Hušbauer, kterého i přesto, že už jednu žlutou měl, nesmyslně strčil. Blikanec přímo z Řepkovy učebnice, druhá žlutá a adios. Třeba aspoň stihl teplou sprchu.

Ač to v této sezoně zní trošku jako sci-fi, početní výhody jsme dokázali využít! Pár okamžiků po vyloučení přišel nádherný balon na Bořila, ten sklepával z jedničky na zadní tyč a tam se podobně jako před týdnem v Karviné zjevil Souček! Perfektní akce, skvělý výběr místa, vedení tři – dva je na světě! Naši borci nepolevovali a stále se hnali vpřed vstříc pojišťovací brance. Deset minut před koncem přišlo další razítko na tyč, nyní ho zařídil svým pokusem hlavou Deli!

Že je zápas vyhrocený, to podepisoval každičký souboj. To potvrdil i Kayamba, který se prezentoval takzvaně „po plzeňsku“. Balon zapadl pod židli jednoho z našich asistentů, který nijak nezdržoval a naopak balon podával. Nová akvizice západočechů, která dohrává podzim v Opavě, do asistenta strčila a vyvolala tím hromadnou strkanici. Rozhodčí, asistenti, hráči, prostě všichni v sobě. Chladnou hlavu zachoval Milan Škoda. Zachoval se jako správný kapitán a příkladně situaci uklidňoval. Je až udivující, že z celé té mely vzešla jen jedna karta pro Zavadila.

V závěru utkání byla téměř šestitisícová návštěva svědky penalty, pro změnu v náš prospěch! Merunu si na puntíku šteloval již tradiční exekutor Stoch, kterému to letos pálí. Pravidlo, že penalta se dá přinejhorším jen špatně kopnout, rázem nabylo pravdy. Pokud to byl záměr nebo ne, to ví jen Miňo, každopádně svou střelu poslal téměř doprostřed, tedy do komfortní zóny pro Šroma, jenž penaltu zpacifikoval. Navýšení skóre se nekonalo, tři body ano!

Byla to velká dřina, ale stálo to za to! Léta letoucí jsme do Opavy vyjet nemohli a když už se to podaří, jsme svědky takového zápasu! Červenobílí prokázali sílu, strhli výsledek zpět na svou stranu a upevnili si první příčku v lize. Jen tak dál! Do konce podzimu nás čekají už jen tři zápasy. První z nich je již tuto sobotu, kdy u nás přivítáme Mladou Boleslav. Každý bodík bude rozhodovat o titulu a doma bychom měli bodovat naplno! Nic se ale nezrodí samo. Je to o tvrdé práci a podpoře. Náš klub nás potřebuje! Vytvořme bouřlivou kulisu a dožeňme naše borce k cenným třem bodům! Ať žije Slavia!