Génius Trpišovský a velkoklub Slavia!

KRC Genk 1 : 4 Slavia Praha

Sen se stal skutečností! Červenobílí po bídném výkonu z Plzně vyrazili na odvetu Evropské ligy do Belgie, kde je čekal místní Genk. V zádech měli podporu více než tisícovky fanoušků, kteří se vydali podpořit svůj milovaný klub. Očekával se tvrdý, vyrovnaný boj, ve kterém rozhodnou jen maličkosti. To, co se ovšem odehrálo na hřišti i v hledišti, opravdu nemá obdoby. Slavia doslova smetla Genk a společně s Tribunou Sever ukázala, že se s ní musí počítat i na mezinárodní scéně! 

Kdo by to byl čekal? Výjezd na který budeme nadosmrti vzpomínat! Ani ve snu mě nenapadlo, že právě tento výjezd bude tak legendární!

Na utkání v nedalekém Genku jsme se vydali již ve středečních ranních hodinách. První zastávkou naší devítičlenné posádky byl nizozemský Eindhoven, jenž byl belgickému městečku nablízku. Ač jsme do Holandska vyjeli právě kvůli neatraktivitě Genku, ani tady jsme příliš nepochodili. Nic moc k vidění nebylo, opomineme-li stadion PSV a pár hospůdek. Druhý den jsme se vydali na místo činu, kde měla hrát naše Slavia. A ano! Nyní realita předčila očekávání. Bylo tam ještě větší nic, než jsme si vůbec mysleli. Sem tam pár hospod, zajímavých míst jako šafránu, všude slávisté. Po domácích ani vidu ani slechu. Kam jsme šli, tam byly slyšet slávistické chorály.

Když už se setmělo, přišel ten správný čas vydat se ke stadionu. Tam nás rozvezly speciální autobusy, které čekaly na hlavním autobusovém nádraží. Tam jsme se také dozvěděli sestavu, kterou složil společně s trenérským štábem pan Trpišovský. Co to je? S tímhle o postup? Moc jiných reakcí než tyto jsem opravdu nezaznamenal. Pravdou je, že sestava byla opravdu velkým překvapením. Jedinou jistotou byl Deli na stoperu, který nahradil vykartovaného Ngadea. Jenže ten střed zálohy! Jediný, kdo se tam udržel, byl Souček. Bez formy hrajícího Hušbauera a zatím nepříliš jistého Ševčíka nahradilo duo Král – Traoré. Mladý, leč nadějný kluk bez jakékoliv zkušenosti s tak velkým zápasem a chlapík, jenž na jaře neodkopal ani minutu. I na křídle byl další novic, svůj soutěžní debut v červenobílém si mohl odškrtnout Masopust. Poslední změnou oproti Plzni byl Škoďák na hrotu, ten pro změnu nahradil Olayinku. Leckdo si říkal, že se trenér musel zbláznit. Jenže on moc dobře věděl, co dělá.

Sektor sešívaných se začínal plnit, skupiny věšely své vlajky, jiní popíjeli pivo. Zápas se nezadržitelně blížil a když přiběhli naši hráči na rozcvičku, vše nahrávalo té nejbouřlivější možné atmosféře. Vždyť jen to předzápasové přivítání byl strašný hukot! Všichni byli na svých místech, zápas mohl začít! Fanoušci Slavie vyprovodili své hráče na hřiště s bouřlivým nástupem. Chorály otřásaly stadionem, náš sektor byl pokryt červenobílými vlajkami, vzduchem zavoněla pyrotechnika. Správné koření fotbalu!

Na hřišti jsme měli taktéž navrch. Bylo vidět, že změny mají své opodstatnění a že nováčci v sestavě mají hlad po větším vytížení. Vše fungovalo slušně až do desáté minuty. Stoper domácích vysílal balon za obranu, kde číhal Samata. Úmysl kanonýra s tanzánskými kořeny vystihl Kolář, jenž svým vyběhnutím získal balon pod kontrolu. To ale rázem ztratil, z pokusu o konstruktivní rozehrávku se stalo škobrtnutí a dárek pro Trossarda, který neměl žádné potíže s usměrněním meruny do prázdné brány.

Bylo zle. Tohle se nemělo stát. Nebo snad ano? Slávisté na pár okamžiků ani necekli, byla to ledová sprcha pro všechny. Jenže radování domácích fanoušků bylo slyšet jen pár okamžiků, zapnuli jsme totiž nejvyšší výkonnostní stupeň. Zatímco každý, kdo byl v našem sektoru, hlasitě bouřil a hnal svůj klub za vyrovnáním, kluci ve slávistických dresech doslova dusili Genk. Sešívaní zasypávali obranu modře oděných mužů jedním balonem za druhým. Velkou šanci měl po nebezpečné hlavičce Zmrhal, ale Vukovič reflexivně zakročil. Další možnost ke srovnání měl Souček, který se po dlouhém tlaku našich borců okolo domácího vápna dostal k další hlavičce. Nyní gólman zasahovat nemusel, šlo to těsně vedle.

Ten chtíč vstřelit branku byl neskutečný. Slavia tlačila, co jí síly stačily, gól byl doslova cítit ve vzduchu. A taky že to přišlo! Zmrhal si to narazil s Traorém, vyslal centr na zadní tyč a i díky píchnutí Vukoviče do míče si mohl Coufal jen vybrat, kam to hlavou vlastně trkne! Výbuch emocí, nesmysl, je srovnáno! Postupový výsledek by byla i remíza, ale pokud jste čekali nějakého zanďoura, tak to jste na omylu. Sešívaní dále kontrolovali hru, Genku téměř nedali čuchnout k balonu a dokráčeli tak do kabin za stavu 1 : 1. Vyhráno jsme zdaleka neměli, ale výkon byl i přes neskutečnou hrubici v úvodu naprosto fantastický!

Druhá půle začala ve velkém stylu! Dvaapadesátá minuta a protiútok v režii Škody mohl zužitkovat Zmrhal. Stálice v naší sestavě vyslala do vápna centr, který alespoň na první pohled nevzbuzoval příliš strach. Jenže přišla chyba v komunikaci a gólman Vukovič se srazil s Dewaestem. Balon mu následně vypadl a štěstí přálo připravenému Traorému, který bezpečně uklízel k tyči! A koncert byl teprve na začátku! Zraněného brankáře domácích vystřídal mladík Jackers a hned po chvíli na hřišti měl práci. Centr Stocha našel čelo Součka, kterého ještě Jackers vychytal, ale na dorážku Škody neměl nárok!

Že Slavia v pohárech nestřílí moc branek? Naši borci dokázali, že se tento nelichotivý fakt mění! Sotva jsme přestali slavit třetí branku, přišla další! Opět u toho byl Stoch, jehož exekuce rohového kopu asi nedopadla dle představ, ale i tak našla Milana Škodu! Kapitán červenobílých si odběhl téměř ke hranici pokutového území, trknul do balonu a zamířil přesně do vzdálenějšího horního růžku. Gólman bez šance, obrana bez jakékoliv reakce. Sešívaní vedli 4 : 1, náš kotel byl ve varu. Kdo má triko, fandí Spartě! Takovou euforii, jakou jsme zažívali, to jsem v životě neviděl. Ryzí fanatismus, síla našich hrdinů na hřišti, takhle silnou Slavii jsme dlouho neviděli. S přehledem jsme si první tým belgické soutěže mazali na chleba!

Slávisté utkání dotáhli do vítězného konce a nic na tom nezměnil ani Pozuelo, který při svém útočném výletu v poslední minutě řádné hrací doby trefil spojnici. Náš klub naprosto ovládl Genk. Celý zápas nebyl slyšet nikdo jiný než bouřící Tribuna Sever. Na hřišti jsme úřadovali ve všech směrech. Zejména náš střed hřiště byl geniální. Traoré a Král předvedli skvělý výkon, přesně dle plánů Trpišovského. Potlesk zaslouží i debutant Masopust, který si vedl taktéž skvěle. Klobouk dolů před celým týmem, bylo to fantastické. Pan Trpišovský je génius, kterému patří velký dík. I přes děsivý výkon v Plzni se dokázal z chyb poučit, okysličit tým a dát mu sebevědomí. Na zelený pažit vyslal jedenáctku, jenž vymazala všechny hrozby domácích. Každý tah dával smysl, klobouk dolů!

V dalším kole nás čeká neméně kvalitní soupeř, doslova specialista na Evropskou ligu. Zavítáme do španělské Sevilly, která je svou neskutečnou silou a kvalitou více než dobře známá. Poslední zápasy se jim ovšem ani zdaleka nedaří dle představ. Uvidíme, jak si naši hrdinové s takto silným sokem povedou. Teď nás ovšem čeká jiné, neméně důležité utkání. V pondělí do Edenu přijede Slovácko. Velmi houževnatý, nevypočitatelný soupeř, jenž se těší vzestupu tabulkou. Nesmíme nic podcenit! To platí jak pro hráče, tak pro nás v hledišti. Musíme předvést stejnou smršť jako v Belgii! Slavia je věčná!