Pýcha české země – Slavia!

Slavia Praha 4 : 0 Baník Ostrava

Vůně pyrotechniky, branky, strhující akce, krásná chorea, ale také soudržnost obou fanouškovských táborů v boji proti fízlům! To vše bylo k vidění v Edenu v rámci čtyřiadvacátého kola, kdy Slavia hostila Baník. A že šlo o hodně! Sešívaní bojovali o veledůležitou výhru, která by nám zajistila vedení v tabulce již o šest bodů před Plzní! Fanoušci, stejně jako naši fotbalisté, nic neponechali náhodě, na mač se pečlivě připravili a vše zvládli na jedničku! 

Lépe šlágr kola skončit nemohl! I přes šíleně náročný program, který ani zdaleka neubírá na tempu, museli sešívaní čelit dalšímu nepříjemnému soupeři. S naběhanými kilometry v nohách ze čtvrtečního zápasu v Seville museli přepnout na ligový režim proti Baníku. Utkání nebylo testem jen pro nevytížené hráče, kteří dostali příležitost naskočit a prokázat své kvality. Velkou výzvou bylo také pro fanoušky. Oba tábory se chtěly předvést v tom nejlepším světle.

Zatímco Tribuna Sever si připravila hned dvě choreografie, jejichž přípravy zabraly velkou porci úsilí, času, ale také nervů, tak chachaři museli svou prezentaci nechat doma. Důvodem bylo nesmyslné nařízení fízlů, kteří ji odmítli vpustit. Přestanou někdy rádoby důležití pánové z policie dělat fanouškům zle? Pro vás je to „jen plachta“, pro lidi, kteří jí hodiny tvořili to je plno práce ve svém volném čase. Je to koření fotbalu, na rozdíl od vašich manévrů, výmyslů a nesmyslných zákazů.

Každopádně zpět na zelený pažit! V sestavě Slavie se odehrálo hned několik změn! V té se objevilo hned několik nováčků oproti zápasu v Andalusii. V obraně zůstal jen Kúdela, jehož doplnil jeho tradiční parťák Ngadeu. Kraje pro změnu brousil Frydrych a Zelený. Ve středu pole asistoval Součkovi navrátilec Hušbauer a na křídlech se nabízel Olayinka s Balutou, kteří operovali s podhroťákem Stochem. Jediným forvardem byl pro tento zápas zvolen náš kapitán Milan Škoda!

Všichni na značkách, kopáči na hřišti, duha nad Edenem a náš milovaný brankář Laštůvka je uvítán pokřikem díro. Vše jak má být, může se začít! Za bouřlivého fandění obou kotlů si připravil první nebezpečí pro branku soupeře náš bývalý útočník ve službách Baníku! Dame Diop dostal dobrou přihrávku za obranu a píchl si balon podél vybíhajícího Koláře, který o něj ve vápně zavadil. Nutno dodat, že senegalský snajpr celé situaci patřičně přidal. Z diskutabilního zákroku se po poradě s videorozhodčím penalta nekonala, naopak sám útočník dostal žlutou kartu za simulování.

Na druhé straně nebezpečně hlavičkoval odchovanec ostravského klubu Frydrych, jehož pokusu chyběl metr. Po čtvrthodině hry zahrával Pepa Hušbauer rohový kop, který se odrazil na hranici vápna, kde zkoušel štěstí Olayinka. Ten s pomocí Frydrycha nadělal brankáři Baníku velké trable. Brankář se nezmohl na nic jiného, než na vyražení balonu před sebe. Jenže tam naštěstí pro nás číhal Škoda a ten už si jen mohl vybrat, kam to doklepne!

Lahůdková akce byla k vidění přesně ve chvíli, kdy se na Tribuně Sever roztahovala první choreografie. Centr do vápna sklepával Olayinka patou zpět na Stocha, ten našel pohlednou kolmicí Zeleného, jehož rána prosvištěla jen těsně vedle zadní tyče! Mezítím už byla připravená již zmíněná prezentace slávistů. Obří plachta se zakukleným fanouškem, nápisem Slavia Ultras a několik rací v horních řadách kotle. Hezký efekt! Všem, kteří trávili hodiny v tělocvičně s tímto výtvorem, patří respekt!

Laštůvka se v Edenu rozhodně nenudil. Po půl hodině měl plné ruce práce po tvrdé ráně Stocha, proti které musel rychle k zemi a vyboxovat horký brambor do bezpečí. Slavia do konce poločasu jistě kontrolovala hru a svého soka do ničeho nebezpečného nepustila.  Do kabin se tak šlo za příznivého stavu pro naše barvy díky trefě Škody!

Hned v úvodu druhého dějství jsme byli svědky podobné situace jako v tom prvním. Sešívaní předvedli hezkou kombinaci před vápnem Ostravy, což vyústilo v uvolnění Olayinky. Nigerijský rychlík si balon ukopl a dovrávoral až k Laštůvkovi, který ho svým vyběhnutím dorazil. Balon byl mimo hru a sudí Nenadál nařídil penaltu. Těžko říct, jak moc velký faul to byl, když Olayinka ztrácel rovnováhu a téměř spadl sám. Tohle je dosud nejpochybnější penalta, kterou Slavia v sezoně zahrávala. Na puntíku se s míčem následně objevil Stoch, ale úspěšný nebyl. Jeho úmysly vystihl hříšník předchozího zákroku Laštůvka a vystihl stranu! Skvělý zákrok od opory Baníku!

Po hodině hry přišel správný čas na druhou prezentaci z dílny Tribuny Sever! Základem byl nápis přes celý spodek kotle, kde byl jasný, výstižný nápis. Slavia – pýcha země české. Ten po odpočtu doplnila celotribunová kartoniáda v barvách české trikolóry a velká spousta dýmovnic, které vytvořily perfektní efekt!

Svůj příchod z říše snů prožil v sedmdesáté minutě Masopust. Ten se po náročném zápase v Seville dostal na hřiště až v průběhu zápasu, ale nestihl ani zapotit dres a mohl začít slavit! Palec nahoru patří zejména Stochovi, jenž poslal luxusní rohlík na zadní tyč, kde sklepával Frydrych přímo na osamoceného novice, který placírkou k tyči pokořil Laštůvku! Slast!

Deset minut před koncem řádné hrací doby mohl rozvlnit síť další nováček! Nizozemský trhač van Buren dostal dostatek místa ve vápně a pohotovou střelu namířil těsně vedle pravé tyče! Gólman Baníku byl vzhledem k pohodlnosti své obrany vzteky bez sebe. S blížícím se koncem naši borci nepolevovali a hnali se za dalšími góly. Nyní zabojoval van Buren svým sprintem, díky kterému zachránil balon pro Balutu. Rumunský kouzelník mu záhy balon vrátil, načež následoval centr do vápna. Ten byl sice vytěsněn mimo vápno, ale merunu tam vrátil Souček, čímž našel Hušbauera! Naše „desítka“ pálila z první a opět scházelo pár čísel k rozvlnění sítě!

Už běželo nastavení, když přišla další akce z režie slávistů! V hlavní roli Frydrych a Souček, komparz hrál Meschaninov. Ruský stoper ostravského klubu odvracel centr našeho beka pouze na hranici šestnáctky, kde se zjevil osamocený Souček. Pumelici našeho odchovance pokryl povedeným zákrokem Laštůvka, který vyrážel na roh. Z toho prvního sice nic moc nevzniklo, ale chvíli poté se celá situace opakovala mnohem úspěšněji! Kouli Hušbauera totiž zužitkoval Frydrych! Hlavička odchovance Baníku zapadla přesně do levého růžku branky. Michal bezprostředně po gólu prokázal charakter a respekt ke svému mateřskému klubu, trefu totiž neslavil.

Dobíhala poslední minutka nastavení a přišel konečný hřebíček do rakve soupeře. A neuvěříte kdo v něm měl prsty! Zase Frydrych! Nyní našel dobře postaveného Burena, který ve vápně jen usměrnil vybídku svého spoluhráče do sítě! Červenobílí tak v pohodovém tempu dokráčeli za další důležitou výhrou, nyní smetli Baník čtyřbrankovou smrští. Hosté byli marní více, než se čekalo. Vždyť za celý zápas ani jednou netrefili bránu, zatímco Slavia hrozila z každé druhé akce.

Potlesk patří všem náhradníků, kteří svou šanci uchopili pevně za pačesy. Respekt si zaslouží i kluci, kteří ve dne v noci tvořili obě choreografie. Všechna ta práce stála za to! Zápas měl vše, chyběla tomu snad jen větší návštěva, protože čtrnáct tisíc fanoušků je na tento šlágr v současné situaci vcelku málo. Stalo se, máme před sebou další výzvu! Musíme přepnout na evropský režim, ve čtvrtek k nám přijede Sevilla, která o víkendu smetla Real Sociedad pětigólovým přídělem. Bude to boj, ale společnými silami to vše můžeme zvládnout! Naši hrdinové na hřišti nechají vše, my odvedeme maximum na tribuně! Ať žije Slavia!