Severní vítr je krutý

Slavia Praha 1 : 1 Slovan Liberec

Přetrpěli jsme další reprezentační pauzu a máme tu opět ligu! Svěřenci Jindřicha Trpišovského vyzvali za krásného počasí houževnatý Liberec. Tým maratonců, který nedá nic zadarmo. Utkání do slunného Edenu nalákalo velmi slušný počet natěšených diváků. Ti se těšili na totální fotbal a bouřlivou atmosféru, jak je to v posledních zápasech zvykem. Návrat do ligového tempa je pro slávisty již dlouho obtížným krokem a jinak tomu nebylo ani nyní.

Den jako pro fotbal dělaný! Slavia využila příznivé podmínky sobotního odpoledne hned k několika akcím před stadionem. Jako fotbalový předkrm jsme mohli vidět utkání našich žen, které na hřišti za Edenem vyzvaly v rámci českého poháru Horní Heršpice. Zvládly to vítězně, soupeřkám nasázely jedenáct branek! Dále byla k vidění fanzóna, dětský koutek a také workshop Slavia gymu a různé soutěže pro nejmenší. Je hezké, že i v dnešní době plné počítačů, herních platforem a jiných vymožeností se najde stále nemálo dětí, které se rády hýbou a sportují. Velmi povedená akce! A aby toho nebylo málo, fanoušci mladší patnácti let měli lístek zdarma!

Náš chrám se plnil, borci už nastupovali a vše nasvědčovalo velmi dobré podívané. Sešívaní nastoupili v ofenzivní sestavě, nyní bez výraznějšího překvapení. Speciální zápas to nebyl jen pro exliberecké hráče či trenéry na naší straně, ale také pro Tomáše Součka. Odchovanec sešívaných totiž oslavil velké jubileum, nastoupil totiž ke stému ligovému zápasu. Formality máme za sebou, jdeme na věc!

Vstup do zápasu nám nevyšel úplně ideálně, již v sedmé minutě jsme totiž měli nutnou dávku štěstí. Načechraný centr do vápna si našel Kozák, který sice promáchl, ale balon vcelku nechtěně posunul na zadní tyč, kde se odpoutával Potočný. Ten v pádu trefil tyčku! Slavia se sice tlačila do koncovky, ale žádné nebezpečí se z toho až po většinu momentů nekonalo. První vážnou práci měl Nguyen až po dvaceti minutách hry. Přízemní centr Coufala se záhadně prokutálel až na druhou stranu vápna, kde vyplul osamocený Stoch, který vyprášil rukavice hostující jedničce!

Z následného rohu byl vcelku slušný závar, ale černě odění mužíci z Podještědí obětavě padali do všech střel a tlak ustáli. V osmatřicáté minutě vysílal hezký balon za obranu Zmrhal, který skvěle našel kapitána Škodu. Tomu ovšem nevyšlo zpracování dle představ a na přehození mu nezbylo dost času, vše tak opět hasil brankář. Více už jsme v prvním dějství neviděli, do kabin se šlo za bezbrankového stavu.

Ve druhé půli přišla jedna změna – Masopusta nahradil Hušbauer. Novic na hřišti byl hned po pár minutách vidět při své ráně zpoza vápna, které opět musel čelit Nguyen. Po hodině hry byl na zadní tyči úplně volný Coufal, který ale dostal balon od Škody pozdě. Situaci neměl vůbec jednoduchou, už byl v úhlu a na gólmana s vietnamskými kořeny nevyzrál.

Ale pozor! Devětašedesátá minuta a rohlík z říše snů od Pepy Hušbauera! Chlapík s číslem deset moc dobře věděl, kam míří, když to posílal na zadní tyč. Tam se totiž odpoutal Bořil a z první uklidil balon pod klacek! Že bychom se konečně trochu uklidnili a dohráli to v klidu? Kdepak! Liberec se semkl a začal zatápět naší obraně, z čehož vydoloval roh. Z něj také Liberec vyrovnal, když se po vyhraném souboji ocitl na malém vápně Breite, který doklepával do prázdné brány. Pomezí sice signalizoval ofsajd, ale ten byl po dalším nekonečném  zkoumání videa odvolán a branka správně platila.

Je to jasné, musíme hrát all in. Možnost strhnout vedení zpět na naší stranu měl po milimetrové standardce Stocha nizozemský forvard Van Buren, ale tomu chybělo pár čísel k nakopnutí meruny do brány. Tlak se stupňoval, tribuny bouřily a Slavia mačkala soupeře ve vápně. S další dělovkou ze své režie se podělil Hušbauer, ale i nyní jeho pokus vyškrábl Nguyen! V nastaveném čase se ujal exekuce přímého kopu ze slušné pozice Stoch. Opět parádní střela, jenže situaci opět zachraňoval Nguyen. Zeď v Liberecké bráně už žádný gól nepřipustila, sešívaní se tak museli smířit s bodem.

Utkání to rozhodně nebylo jednoduché. Zsolt Hornyák svůj tým připravil skvěle. Celých devadesát minut nám napadali rozehrávku, byli nepříjemní v soubojích a dostupovali každého našeho hráče. Náš největší nepřítel byla produktivita, protože těch šancí bylo hafo. Co neuhasil bravurně chytající Nguyen, to jsme zahodili nepřesnou koncovkou. Je to škoda, ale jdeme dál. Náskok stále máme, zápasů je ještě dost! Ten nejbližší je již v úterý, kdy v rámci MOL Cupu zavítá do našeho Edenu slezská Karviná s lodivodem Franczem Strakou! Pojďme podpořit Slavii na všech frontách a přivítat srdcaře napříč všemi ligovými kluby!