Jeden za všechny, všichni za Slavii!

Slavia Praha 0 : 1 Chelsea FC

Pouť pohárovou Evropou ani zdaleka nekončí! Londýnská Chelsea, pravidelný bojovník o špici Premier League, stálice zejména v Lize Mistrů, si z Prahy odvezla tři body, ale sešívaní si to se svým sokem rozdali na férovku. Jen se koukněte na jejich soupisku! Co hráč, to kvalita sama, hvězda. Proti nim stál nejstarší klub v naší zemi, který dokázal, že může být rovnocenným soupeřem pro každého. I přes absenci velké části Tribuny Sever fanoušci vytvořili bouřlivou atmosféru. Odveta na Stamford Bridge není zdaleka rozhodnutá.

Že se prohrálo? Můžeme k tomu přistoupit s hrdostí. Respekt patří všem lidem v klubu, a to od hráčů, trenérů, vedení, lidi v kancelářích až po fanoušky. Klub bez fanoušků, to je jako fotbal bez balonu. O to větší rána byla, když se po vyprodání Edenu dozvíte, že vám zavřou tři sektory – navíc na Tribuně Sever. Velmi smutný okamžik, kdy se mafiánská organizace UEFA opět vozí po „menších klubech“, co to jde. Jenže nás nezlomili, naopak! Kotel sám o sobě se sice smrsknul do rohu, ale do fandění se zapojoval celý stadion!

Té atmosféře napomáhali svou obětavostí a nasazením i naši borci na hřišti, kteří si počínali velmi dobře! Šéf lavičky Trpišovský si připravil další skvělou taktiku a dokázal nahradit i Součka, který měl stopku kvůli karetnímu trestu. Prostor mezi třemi tyčemi strážil již tradičně Kolář, obrannou čtyřku tvořily štírci Coufal s Bořilem, s nimiž spolupracovala africká dvojka stoperů – Deli a Ngadeu. Střed pole patřil Traorému s Králem, kteří podporovali podhrotové trio Masopust, Ševčík, Stoch. Jako forvard byl zvolen Olayinka.

Slavia na svého soupeře nastoupila velmi aktivně, hned po pár vteřinách měla slibnou standardku! V tu chvíli už bouřily všechny tribuny, velká část Edenu byla na nohou a hnala svůj milovaný klub za gólem. Rozhodně k němu nebylo daleko! Stoch vysílal luxusní centr na zadní tyč, jímž našel Deliho, kapitána zápasu. Simon se bohužel musel hodně naklánět a podle toho vypadalo i samotné zakončení mimo tři tyče.

Oba dva týmy si následně vypracovaly několik závarů či možností ohrozit bránu soupeře, ale vše pohořelo na přesnosti. Po dvaceti minutách hry vyslal pozdrav Kepovi navrátilec do sestavy Ševčík, jehož rána zpoza vápna musela být zkrocená hned nadvakrát. Na druhé straně byl o parník nebezpečnější Willian, který si bleskurychle posunul balon na pravou a orazítkoval břevno! Ne nadarmo na naše borce dohlíželi Pepi Bican a František Veselý, jejichž fotografie zdobily jinak smutně vypadající uzavřené sektory.

Štěstěna se nás zastala i po půlhodině hry, kdy si to mohl štrádovat sám na bránu Giroud. Ngadeu totiž podklouzl a francouzského forvarda by už nikdo nedohnal. Jenže se ozval pískot a praporek byl nahoře. Ofsajd! Pokud tedy nějaký opravdu byl, tak má německý pomezní jestřábí oko. Tady rozhodčí ukřivdili soupeři.

První dějství již žádnou loženku nenabídlo, do kabin se šlo za bezbrankového stavu. Červenobílí se prezentovali líbivým fotbalem na prahu sebeobětování. Vidět jsme mohli nejen hezké akce a rychlé přihrávky, ale také tvrdý presink, či rozehrávku nakrátko už od gólmana. Vedli jsme si dobře, ale chybělo tomu to hlavní – předfinální a finální fáze. Zkrátka jakýkoliv zlomový pas za obranu, do ideální pozice, nebo pořádná koncovka. A že k tomu rozhodně pár možností bylo. Například únik Masopusta, který obrana Chelsea dokázala uhasit za pět minut dvanáct.

Vstup do druhého poločasu byl od nás poměrně vlažný, až příliš zbytečně jsme nechali hosty kontrolovat hru. Nevycházela nám rozehrávka, zbytečně jsme ztráceli balon. Postupem času jsme na soupeře zase přitlačili a z toho bylo ovoce v podobě šancí. Možná největší ve svém životě měl před sebou Masopust, jehož vyzval svým pasem Olayinka. Nový pilíř naší základní sestavy se dokázal dostat za obránce, ale v důležitém momentu, kdy mohl jít sám na Kepu, podklouzl.

Koňskou dávku štěstí jsme aplikovali s blížící se odehranou hodinou hry, kdy nás Angličané přišpendlili ve vápně. Vše začalo centrem z režie Williana, který mířil do obrovského chumlu hráčů na malém vápně, kde si pro merunu chtěl vyběhnout Kolář. Jenže zůstal u chtíče, k balonu se nedostal a vše musel uklidňovat odkopem na další roh Deli. I ten přinesl nebezpečí, když se k odraženému balonu dostal nebráněný Rüdiger, jehož rána z voleje byla až na poslední chvíli vyražena reflexivním zákrokem Koláře! Tlak hostů nekončil, hned po rozehrávce se balonu zmocnil Willian a po krásné sólové akci mířil na zadní tyč. Chybělo mu čtvrt metru!

Kouč Sarri si byl vědom, že zápas musí zlomit, proto vyslal na hřiště Hazarda. Čerstvé síly na bojišti jsme potřebovali i my, a tak Stocha nahradil Zmrhal. Na hřišti se objevil i Kanté, jenž hned po nástupu ztratil balon a nabídl brejk Traorému. Benji balon táhl od půlky až k vápnu soupeře, kde vší silou práskl do koule a přiměl Kepu k důležitému zákroku! Tehdy začala tlačit pro změnu Slavia. Každý cítil tu šanci, že se to dá strhnout, včetně fanoušků. Ti hnali své hrdiny vpřed co jim síly stačily. Jenže krom závarů bez zakončení opět nic nepřišlo. Balony sice létaly vápnem z jedné strany na druhou, ale vždy chyběl kousíček k doklepnutí do sítě, či lepší pozice.

Dost možná největší šanci zápasu z naší strany měl s blížícím se koncem Bořil. Vše začalo u Hušbauera, který vyslal centr na zadní tyč, kde i díky teči gólmana našel svého spoluhráče. Béřa to zkoušel akrobaticky, leč razantně, ale střelu vytáhl skvělým zákrokem Arrizabalaga. A jak už to tak bývá, zvlášť v takových zápasech – když gól nedáš, tak ho dostaneš. Přišla ztráta balonu na půlce, následoval hezký postup Loftuse-Cheeka a vybídnutí Williana. Brazilec ve službách Chelsea vyčkal na správnou chvíli, rohlíkem našel špatně přebraného Marcose Alonsa a bylo vymalováno. Odchovanec Realu Madrid se Koláře mohl jen zeptat, kam to vlastně chce.

Sešívaní se snažili ještě alespoň srovnat, ale žádná vyložená šance již nepřišla. Je to škoda, ale zároveň na sebe můžeme být hrdí. Slavia byla sebevědomá, jela na doraz a dokázala si vytvořit i šance. Jenže to nestačilo, bohužel. Klobouk dolů před všemi hráči, byli jste skvělí! Po dlouhé době skvěle zafungovala spolupráce afrických stoperů, kteří si počínali na jedničku. Jistá rozehrávka, plno vybojovaných balonů a o Giroudovi jsem za celý zápas skoro nevěděl. Nesmíme ovšem zapomenout pochválit i Krále! Bez žádných velkých zkušeností si počínal perfektně a obstál při záskoku na pozici Součka.

Byl to boj, jistě to stálo plno sil, ale pamatujme! Nic není ztraceno! Je to jen první poločas, ten druhý nás čeká za týden v Londýně! Teď se ale soustřeďme na jiný zápas, blíží se nám derby! Bude se hrát již tuto sobotu v Edenu a bude to velké! Vyprodáno je dlouho dopředu, již tradičně nás tak čeká skvělá atmosféra. Na tento zápas půjdeme všichni v bílém, proto sleduj Tribunu Sever pro více informací, ať ti nic neunikne. Ukažme rudým, kdo je vládce Prahy! Slávisti, derby je naše!