Derby je naše, jdeme do finále!

Slavia Praha 3 : 0 Sparta Praha

Slávisti, derby je naše! Sešívaní se po nepřesvědčivých výkonech v lize konečně dokázali zvednout. Obětí byl náš úhlavní rival z Letné, který byl zastíněn jak na hřišti, tak v hledišti. Elektrizující atmosféra, tři branky, naprostá dominance na hřišti, tvrdé souboje, ale také báječná choreografie a pyroshow v podání Tribuny Sever! Vše se povedlo na jedničku a jsme ve finále, kde vyzveme ve velkém šlágru ostravský Baník! Kdo v Edenu chyběl, může jen litovat!

Bylo na čase! Opomeneme-li dvojzápas s Chelsea, poslední zápasy se nám moc nepovedly. Slavia potřebovala nový impuls. Zkrátka něco, co ji opravdu nakopne. A kdy jindy se zvednout, než při 292. derby? Předchozí souboj rivalů se, co se výsledku týče, nevyvedl dle představ. Věděl to každý včetně hráčů. A ti měli hlad. Ve hře bylo vskutku hodně – finále MOL Cupu, nadvláda nad naším hlavním městem, ale také možnost opřít se o dobrý výsledek.

Ať je víkend nebo všední den, slávisté nelení. Zatímco skalní příznivci vršovického klubu pečlivě připravovali další skvostnou choreografii, naši borci pilně dřeli na tréninku. Jindřich Trpišovský věděl, že posledních pár mačů to nebylo pravé ořechové, proto vymyslel pár změn. V bráně byl připraven již tradičně Kolář, obrannou čtyřku tvořil Frydrych, Deli, Ngadeu a Bořil. Šanci ve středu zálohy dostal Král, jehož doplňovala naše stálice Souček. Pod hrotem působilo trio Masopust, Hušbauer, Olayinka, kteří podporovali v útočné snaze hroťáka van Burena.

Ozval se úvodní hvizd sudího Pechance, jdeme na to! Červenobílí sice zprvu čelili hned dvěma rohových kopům, ale udeřit mohli právě oni! Dlouhý aut Bořila prodlužoval van Buren, který i díky teči obránce našel Hušbauera. Muž s kapitánskou páskou pálil pohotově k tyči, kde se včas složil gólman Heča. Sešívaní točili obranu rudých jako na kolotoči, důkazem tomu byla další rychlá akce v jejich podání. Na své polovině uloupil merunu Král, který rychle rozehrál dlouhým pasem na Masopusta. Ten si vyměnil balon s van Burenem a přiklepl Olayinkovi do solidní šance, kterou znovu zpacifikoval Heča.

Další šanci k prvnímu zářezu měl na zadní tyči Souček, jenž po hezké akci červenobílých zakončoval těsně vedle tyče! Odstřel branky letenských pokračoval dalekonosnou pumelicí Krále, ale i nyní se jí postavil do cesty dosud spolehlivý brankář. A je to tady. Na časomíře se rozjíždí pětadvacátá minuta, naši borci mají k dispozici standardku a celý stadion volá po gólu. Máte ho mít! Hušbauer vyslal pěkně vypečený rohlík, který si po perfektním náběhu a odpoutání od svého strážce našel Tomáš Souček!

Gól se sparťany vskutku zamával, důkazem budiž jedna z již mnoha šílených rozehrávek v jejich režii. Costa neměl komu přihrát, povodil si skluzujícího Hušbauera, vyhnul se dokonce i Burenovi. Jenže balon si ukopl šíleně daleko, nasadil saně Královi a ještě tratil míč na nejhorším možném místě. Následný brejk ovšem brankou neskončil, holandský fantom nepředložil zrovna ideální přihrávku Olayinkovi, jehož dostoupil Zahustel. Hlavní arbitr ovšem správně zpětně udělil žlutý kartónek pro kapitána hostů.

Ten tlak byl enormní. Sparta se po inkasované brance pořádně nepodívala za vlastní polovinu a slávisté ji dusili co to šlo. Po půlhodině hry se na Tribuně Sever, jenž obstarávala již tradičně perfektní atmosféru, začala roztahovat plachta a nápis „Old school Slavia“. Plachta znázorňovala právě jeden ze starších znaků našeho klubu, který doplňovala hlava buldoka. Vše bylo podkresleno kartony, které zobrazily rok založení našeho klubu. Radost pohledět!

Hra se záhy poněkud uklidnila a už běžel nastavený čas, když se naše severní tribuna zahalila do ohnivého župánku. A když na Severu hoří pyro, padají i góly! Blízko k němu měl Pepa Hušbauer, jenž z velké dálky napřáhl svůj prak a vyprášil rukavice Heči. Ohně doplápolaly a právě ranař s číslem deset mohl zahrávat roh! Tím našel čelo van Burena, jehož hlavička trefila jen Haška, který svým odkopem orazítkoval břevno. Pod ním stál ovšem připravený Souček a přidal svou druhou trefu! Do kabin se mohlo jít za dvoubrankového vedení!

Samotnému odchodu ovšem přecházel další nesmyslný moment. Svou frustraci si vylil Frýdek, který daleko od naší branky surově přejel Hušbauera skluzem. V tu chvíli je úplně fuk, že trefil míč. Likvidační skluz na stojnou nohu, jasná červená. Tu muž s píšťalkou také vytasil, ale po přezkoumání videa jí odvolal a trest zmírnil jen na žlutou. Fakticky? Co víc už se má sakra stát, aby padla červená? Mají se lámat kosti? Trhat končetiny? Celý tento „videoprojekt“ je směšný a ukazuje, že ho neřídí kvalifikovaní lidé, nýbrž loutky!

Druhá půle pokračovala ve znamení festivalu útočných výletů do vápna soupeře. Hned v úvodu pálil zpoza vápna Hušbauer, jak je jeho zvykem. Heča střelu zkrotil jen částečně, vyrážel před sebe. Tam byla i dvojice buldoků v sešívaném, ale k dorážce nedošlo. A zase gólovka! Nyní se v ní ocitl Olayinka, jemuž servíroval parádní centr Král! Nigerijský křídelník na malém vápně mířil dobře, ale gólovou radost mu zhatil strážce sparťanské svatyně.

Naprosto geniální akce podtrhující bídu těch druhých spatřila světlo světa v padesáté minutě. Ngadeu odpaluje balon daleko na polovinu hostů, kde se snaží o podobný počin Štětina. Což o to, balon trefil, ale místo odkopu si s ním nafackoval a vyzval k úniku našeho Holanďana. Mick zachoval chladnou hlavu a  předložil přihrávku Masopustovi, který jen doklepával za záda bezmocného brankáře!

Mohlo být ještě veseleji! Hušbauer vystihl rozehrávku soupeře a vyslal do úniku právě asistenta z minulé akce! Sám proti gólmanovi ovšem neuspěl, míč napálil přímo do něj. A znovu Mick! Jenže ten kluk měl prostě smůlu. I nyní si totiž skvěle naběhl za obranu, Heču sice překonal, ale v cestě mu stálo břevno!

Mač se blížil ke konci, celý Eden jásal a slávisté trochu ubrali na aktivitě. Ani přesto se náš rival nezmohl na nic, než na další zbytečnou žlutou. Nyní měl zatměno Tetteh. Více už se v zápase nestalo, Slavia doslova rozválcovala Spartu a v klidu dokráčela do finále poháru!

Úžasný výkon! Těžko někoho vyzdvihávat, šlapalo to jako tým! Náš soupeř hořel jako papír, důkazem budiž i markantní rozdíl ve středu hřiště, kde jsme si dělali, co jsme chtěli. Věřím, že po tomto derby je forma zpět! Teď se můžeme těšit na finále, které bude parádní podívanou! Utkáme se s Baníkem, to bude válka!