Karty rozdány, divadlo může začít!

Sotva skončila minulá sezona, už nám startuje ročník 2019/20! Červenobílí si nastavili laťku sakra vysoko. Zisk historického doublu, fenomenální tažení pohárovou Evropou a zejména skvělý fotbal, jímž se družina Trpišovského prezentovala. To vše mohlo být příslibem, že v nadcházející sezóně můžeme mířit ještě o něco výš! Jenže to má svá ale. Základem bylo totiž udržet stávající kádr a kvalitně ho doplnit rozdílovými hráči.

”Chceme udržet klíčové hráče, abychom si společně splnili náš sen a kvalifikovali se do Ligy Mistrů.” Zní to hezky, ale samozřejmě se to lépe říká, než doopravdy dělá. V klubu zůstal mozek týmu Souček, jenž i přes všemožné nabídky ze zahraničí upřednostnil novou smlouvu v Edenu a jeho odchod se tak opět oddaluje. Plus pro nás. Jenže poté přišla série nepříliš očekávaných odchodů.

První přestoupivší byl Miňo Stoch, jeden z nejproduktivnějších hráčů uplynulé sezóny. Nemá smysl se šťourat v tom proč se tak stalo, důležité je, že se na odchodu dohodly obě strany a všichni jsou ve své podstatě spokojeni. Miňo si své v našem dresu odvedl, patří mu velký dík a přání hodně štěstí v PAOKU!

Ty velké rány přišly poté. Z nejsilnější obrany v lize odešla hned dvojice hráčů. A ne ledajakých. První byl Simon Deli, chlapík, který z bránění dokázal udělat umění. Klub opustil po pěti letech po vzájemné dohodě. Hlavním důvodem přestupu byla rodina našeho obránce, které v Praze chybělo zázemí, nehledě na jazykovou bariéru.

Ještě větší překvapení se událo hned po zápase ve Zlíně. Zatímco Jaroslav Tvrdík avizoval setrvání Michaela Ngadeu, vše bylo jinak. Nic zatím není oficiální, ale kamerunský stoper místo podepsání nové smlouvy v Edenu otočil směr a odletěl jednat do Belgie.

Všechny tyto tři přestupy jistě bolí. Už jen proto, že jde o hráče, kteří v klubu plnili velkou roli a byli oblíbenci fanoušků. Ať už měl přestup jakýkoliv důvod, nemá smysl ani jednoho z nich zatracovat. Jak to doopravdy bylo, ví jen aktéři těchto jednání a nám nezbývá než poděkovat za odvedenou práci v klubu.

Abychom nebyli jen negativní, povedly se nám také posily a jejich postupné zapracování do týmu. Skvěle se zatím chytá Júsuf, zle nevypadá ani produktivní Holeš. Obrovské haló způsobil přestup exletenského Stanciua. Rumunský reprezentant předčasně skončil v Saúdské Arábii a pro svůj návrat zvolil rivala svého bývalého chlebodárce. Je to pan fotbalista, což o to. Otázkou ovšem je, jak dokáže zapadnout. To není otázka povahy, ale také přizpůsobení se našemu stylu, který je náročný a navyknout si na něj není jednoduché.

Posledním z dosavadních noviců je další exsparťan Hovorka. Slibné výkony v Jablonci mu vysloužily návrat do Prahy, kde bude dokazovat své kvality v Edenu. A že má před sebou nelehký úkol! Na post stopera máme momentálně jen dva hráče. Kromě něj tam nastupuje ještě Kúdela, to jest vše. Vcelku blbá situace, když za pár týdnů kopeme kvalifikaci do Ligy Mistrů, co? Ať si říká kdo chce co chce, potřebujeme stopera. Ale ne nějakého prcka, chce to věž, která zvládne dominovat ve vzduchu. Času je ovšem velmi málo.

Těžký rozjezd ve Zlíně

Sotva si hráči stihli odfrknout od náročné sezóny, přišla ještě náročnější příprava pod vedením našich trenérů. Jak těžké to vše bylo jsme mohli vidět v samotných zápasech, kdy měli naši borci nohy jak v medu. Los nám pro začátek určil nevyzpytatelného soupeře – Zlín. Csaplárův Zlín! A aby toho nebylo málo, hráli jsme tam v pondělí od 18 hodin. Skvělý termín!

Zatímco naše posádka zvládla Ťokův průsmyk bez větších potíží, jinak na tom byly jiní slávisté včetně autobusů. I přesto se ve finále sešel slušný počet fanoušků, který zaplnil svůj sektor a další část tribun kolem. Ti mohli sledovat dle očekávání obrovskou křeč a boj o každičký centimetr hřiště. Domácí byli skvěle připraveni a zejména v první půli dělali našim borcům zle. Obrana byla pod obrovským tlakem a nebýt čarujícího Koláře s Kúdelou, tak jsme mohli klidně prohrávat!

Ševci podnikali jeden útok za druhým a když si nevěděli rady, pomohl jim Souček rozehrávkou na slepo! Dosud největší šanci žlutomodří stejnak nezužitkovali, překonaného brankáře zaskočil za vteřinu dvanáct vynikající Kúdela! I sešívaní měli své šance, dvakrát unikal Zmrhal, zblízka pálil i Olayinka, ale zakončení bylo ve všech případech slabé.

Druhé dějství přineslo dominanci našich borců, kteří Zlín nepustili do šance. Ba naopak, začali tvořit vlastní příležitosti. Tu první měl na čele po rohu Traoré, jenž orazítkoval tyč! O deset minut později přišel ten nejzásadnější moment mače – gól! Střelcem se stal Hušbauer, který se k balonu dostal stejným omylem jako Pokáč k hudbě. Zorientoval se ale dobře, což bylo klíčové! Červenobílí pokračovali v útočení, šance měl po dalším z úniků Král a znovu Zmrhal, branka ovšem nepadla.

Splnilo se co se čekalo, Slavia vydřela výhru. Pokud někdo očekával suverénní výkon plný přesnosti, musí si ještě chvilku počkat. Vše si stále sedá, tým je po náročné přípravě, chce to trpělivost. Další oříšek nás čeká v neděli, kdy jedeme do Teplic. Ideální termín, začátek sezóny, léto! Co víc si přát? Všichni do Teplic!