Vládci Prahy, vládci ligy!

AC sparta Praha 0 : 3 SK Slavia Praha

Červenobílí za sebou mají další skalp svého rivala z Letné! Po srdnatém boji v Lize mistrů si smlsli na Spartě, kterou sestřelili třemi góly! Tento mač nebyl jen bojem o Prahu, ale také velkou psychickou zkouškou pro naše hráče s černou minulostí, kdy oblékali dres našeho úhlavního nepřítele. Tým si ale s tlakem poradil! V zápase plném emocí padly dvě červené, viděli jsme plno tvrdých soubojů, odpálilo se velké množství pyra a vzduchem letělo nespočet plyšáků!

Plyšáků? Jistě, dětský den už byl, ale tady šlo o trošku jinou akci! Výmysl hlav z druhé strany řeky, kteří chtěli zaházet své bývalé hráče plyšáky hadů a krys, si bravurně převzala Slavia! Vznikla charitativní akce „Plyšáci do Motola“, které se zúčastnili nejen fanoušci, ale také současní i bývalý hráči našeho klubu. Každý plyšový kamarád na stadionu se rovnal sto korunám pro nemocnici Motol, tak zněla výzva Jaroslava Tvrdíka.

A nyní zpět k fotbalu! Ač se náš sok prezentuje zejména v úsměvném světle, náš trenérský štáb jej vůbec nepodcenil. Oproti úternímu utkání došlo pouze na jednu změnu, kdy zraněného Traorého nahradil navrátilec v základu Tecl! Trpišovského tým čelil nejen výzvě znovu ovládnout derby, ale také dobít další stadion! V lize totiž dosud nezvítězil pouze na stadionu šampionů Prahy 7 a v Plzni!

Když přišly oba mančafty na hrací plochu, ze všech koutů stadionu začali létat všemožní medvědi, koníci, Spongebobové a další plyšové hračky. Z nesmyslné akce, kdy měly jít dětem na hraní jen krysy a hadi, se tak konečně stal smysluplný nápad se zdárným koncem. Na účet nadace DONOR přistálo necelých dvě stě tisíc korun, a to nepočítáme dary fanoušků, které poslali ze své vlastní kapsy! Klobouk dolů! Dobrý čin je za námi, je čas na válku!

Sparta v úvodu zápasu dobře dostupovala, ale slávisté si svým neúnavným pohybem dokázali i tak vytvářet šance. První měl už ve čtvrté minutě po pohotové střele z halfvoleje Stanciu, který prověřil brankáře Heču. Uběhlo pět minut a přišel první bizár utkání – choreo domácích. Žlutočervená kartoniáda v pozadí měla dokreslit obrovský nápis a plachtu. Zatímco nápis byl vidět pouze částečně, protože si s ním vítr dělal co chtěl, tak o plachtu se postarali samotní fanoušci. Ti jí totiž upustili do spodního sektoru pár vteřin po roztažení. Vnímejme ovšem ten pokrok, že letos nic neroztrhali!

Nelenili ani slávisté, kteří vytáhli svojí prezentaci. A že vymyslet kloudné choreo do zuboženého, těžko využitelného sektoru, je fakticky výzva. Kéž by ta předhánění v tom, kdo komu zakáže víc, skončila a nedělaly se oběma táborům naschvály. Tribuna Sever připravila plachtu s klubovým logem a erbem Prahy, pod čímž byl nápis „Pražská Slavia“. Vše doplnily foliové kartony, vespod červené, v hořejším sektoru bílé.

Když na tabuli svítila sedmnáctá minuta, byl čas pro takzvanou Frýdkovinu. Stanciu vyzval balonem do vápna Součka, jenž byl u míče dřív a stihl si ho před kapitánem domácích posunout. Frýdek už ale neubrzdil pohyb a nakopl našeho středopolaře do holeně. Arbitr Zelinka to viděl velmi dobře, neobměkčilo ho ani fňukání hříšníka – jasná pentle! Tu si vzal na triko faulovaný slávista Souček, který vyčkal na pohyb Heči a poté poslal balon k pravé tyči!

Slavia byla na koni, což cítili i její fanoušci, kteří hned při další akci popěvovali, ať rudým nasází bůra. Minimálně dobře nakročit k tomu mohl hned po rozehrávce Olayinka. Hrdinu zápasu na San Siru si na hraně vápna našel propadlý centr a sám se mohl brankáře optat, kam mu to má fouknout. Jenže zeptat se ani nestihl, koncovku uspěchal a merunu poslal těsně vedle tyče. To byla obrovská škoda!

S blížícím se poločasem se hra začala vyrovnávat, oba týmy hodně kazily. Přibylo i tvrdších zákroků, po kterých se hlavně na naší straně začalo žlutit. Až v osmatřicáté minutě měl první vážnější práci podvečera i Ondra Kolář. Špatně odvrácený balon napálil z jedničky Frýdek, kterého naše jednička vychytala! Mnohem těžší zákrok musel Koly řešit před odchodem do kabin. Nákop Kayi propadl v Tettehově souboji až k Haškovi, jenž se vyšrouboval do vzduchu a na sparťanské poměry chytře loboval našeho gólmana. Ten ale ukázal, že není žádné béčko a připsal si parádní zákrok, po kterém naše obrana odkopávala balon do bezpečí.

 

I se startem druhé půle byla zprvu nebezpečnější rudě oděná jednáctka. Možnost vymést šibenici měl Kanga, ale seřídil si špatně mířidla a pálil o kousek vedle, než chtěl. Poté ovšem udeřila Slavia! A nutno říct, že nám to domácí patlalové značně usnadnili. Nikdo v jejich vápně vlastně nevěděl, koho brání, nikdo ani nebyl schopen odkopnout balon pryč. Nejlépe se v celé té skrumáži zorientoval Olayinka, který sice pálil úplně mimo bránu, ale trefil zadek po čtyřech lezoucího Sáčka, což ke gólu stačilo. Balon už si cestu do brány našel, sešívaní vedou 2 : 0!

Menší znejistění přišlo v šestašedesáté minutě. Již pod žlutou kartou hrající Hušbauer dohrál zbytečně souboj s Tettehem, kterému orazítkoval hruď špunty ve chvíli, kdy se snažil zakopnout míč. A ač ghanský forvard vybíhal z ofsajdu, karta byla na místě. Jenže to byla už druhá žlutá karta, tudíž místo rozehrávky mazal vousáč s číslem deset do sprch. Po zádech hráčů přeběhla jistá nervozita, další kosu před Kangovo párky si připsal Hovorka a žlutilo se znovu, naštěstí v jeho případě poprvé. Tým si uvědomoval, že je pod zbytečným tlakem a všichni se navzájem zklidňovali, což i pomohlo.

Čas se krátil a letenští stále ne a ne vymyslet cokoliv, co by pomohlo vyzrát na naší defenzivu. Nepomáhali tomu ani příznivci rudých barev, kteří hru zdržovali neustálým zahazováním kelímků směrem k našim vhazujícím hráčům. O to víc si člověk váží toho, že se nám tento nešvar povedlo z Edenu dostat. Zato v našem sektoru bylo veselo. Radost z dobře rozehraného zápasu umocnila i pyrotechnická vložka, která na derby nesmí chybět!

Ohnivou štafetu záhy převzala ve větším měřítku Sparta, a to ve chvíli, kdy se musel opět činit Kolář. Nyní zasahoval proti dalekonosné ráně z dílny Plavšiče, jenž mířil dobře k tyči! Jenže šance domácích na vstřelení gólu se opět snížily. Tetteh vletěl do Hovorky a poslal ho ke střídačkám. Celá slávistická lavička rázem vystartovala a startovat mohl i hříšník, který mířil do kabin. Sudí Zelinka tasil rovnou červenou kartu! V tu chvíli se nám naskytl krásný pohled směrem k ostatním tribunám na Letné. Do konce zbývalo devět minut plus nastavení a „fanoušci“ začali opouštět stadion. Mějte se, smetáci!

Zřejmě poslední šance na vzkříšení nemohoucí Sparty přišla v pětaosmdesáté minutě, kdy do brejku pádil Plavšič. Stopku mu opět vystavila naše jednička, která si společně s obranou poradila s jeho únikem. A že pro bezradně koukající sparťany nemohlo být hůř? Mohlo! Skvěle hrající Olayinka vybídl Masopusta, ten si mičudu potáhl a naprosto famózním lobem přitloukl poslední hřebík do rakve Jílkovy flotily!

Nic nezměnilo ani šest nastavených minut, které viděly jen oba kotle a prořídlé sparťanské ochozy. Mohlo se začít slavit! Slavia si připsala další velké vítězství a v této sezoně je zatím bez prohry! Velkou měrou se o to postaral fantastický Kolář, obětavá obrana, skvěle vyvážený střed zálohy a také ofenzivní trio, které bylo neúnavné! Slávisti, derby je naše! Máme být na co hrdí, zároveň si udržme pokoru a připravme se na další zápas! Ten Slavia odehraje již ve středu proti Vyšehradu, tak ať je nás co nejvíce! Slavia je věčná!

FOTO: Tribuna Sever & VeruPhoto