Idea slávistické akademie se blíží!

Jak jistě všichni víte, Slavia zažila minulý rok mnoho úspěchů. Po devatenácté v historii získala titul a pár dní na to zabodovala i v domácím poháru, díky čemuž získala legendární double. Další veliký úspěch je účast v Lize mistrů, čehož slibuje příští sezónu Jaroslav Tvrdík zopakování. S tolika zdary se našemu týmu otevírají zcela nové možnosti, mimo jiné také konkrétní plán výstavby mládežnické akademie Slavia.

Plánky jsou zakresleny, finance připraveny a po nalezení správného pozemku již nic nestojí v cestě Slavii v postavení na našem území první fotbalové mládežnické akademie takových rozměrů. Jaroslav Tvrdík hledá velkou inspiraci u našich slovenských sousedů v Dunajské Strede, kde byla velmi moderní akademie MOLL Football Academy otevřena před necelými dvěma lety. Vedení Slavie chce vybudovat akademii na minimálně stejné úrovni a se stejnými kvalitami, proto se také inspirovalo částkou, kterou plánuje do projektu investovat, což by mělo být podle Tvrdíkových slov nejméně 14 milionů eur. 

Slovenská akademie se rozkládá na 18 hektarech, na kterých se nachází deset hřišť. Svým hráčům nabízí jak blízkou školu, tak i internátní ubytování. Hlavním posláním dunajské akademie je vychování špičkových nových hráčů jednak pro vlastní tým, tak i dostatečně úspěšné na to, aby mohli postupovat do dalších prestižních evropských týmů. Trenér Stredy také doufá ve výrazné omlazení A-týmu. Slovenský celek  společně s vybudováním akademie také zrekonstruoval svůj hlavní stadion.

Plán vybudování mládežnické akademie je nyní pozastaven v bodě, kdy se pro ni hledá vhodné místo. V roce 2015, kdy se o akademii začalo mluvit pod novým vedením poprvé, připadal v úvahu pozemek ve Vestci u Prahy, tento počin ale nebyl realizován a prostor již nyní není k dispozici. Tento měsíc se mělo vedení sejít s primátorem Zdeňkem Hřibem, aby nový pozemek společně našli. V současné situaci, kdy má Praha zcela jiné problémy, je ale nejisté, kdy se očekávaná schůze bude konat. Pokud by se ale vhodné místo podařilo nalézt dostatečně rychle, mohla by akademie pro mladé talenty stát již na konci příštího roku.

Foto: Michal Petřík

Je zřejmé, že nyní není na podobné projekty síla, nálada ani jakékoli pomyšlení. V budoucnosti bude ovšem velice zajímavé sledovat, jak si Slavia, která se stále více a více snaží přiblížit evropských špičkám, s náročným projektem kolem akademie poradí. Je reálné, aby se z našeho klubu stal jednou podobný pojem jako je dnes například Ajax Amsterdam? Uvidíme. Velkou pracovitostí, odhodlaností a především s nohama na zemi dokážeme neskutečné věci. Stačí se podívat na naše vystoupení v evropských pohárech jak za loňskou sezónu, tak za tu letošní. 

Doufejme, že se máme na co těšit!

Ať žije Slavia!