Roste ve Slavii nástupce Adauta?

Sotva podepsal v sešívaném, byl toho plný internet. Přitom nejde o žádnou hvězdu, natož posilu z nějakého věhlasného klubu v Evropě. Řeč je o brzy devatenáctiletém talentu z Jižní Ameriky, který počínaje podzimem obléká sešívaný dres.

Čím vlastně zaujal, když o něm nikdo předtím neslyšel? Jak se mu dařilo během prvního půlroku v sešívaném? A má João Felipe na to, aby se stal hráčem prvního týmu? Na to všechno se podíváme v naší analýze!

Kde se vzal?

 

Ještě před rokem a půl kopal dorosteneckou ligu v brazilském São Paulu, tehdy ještě za Ituano FC, kde válel v jednom týmu například s Martinellim z Arsenalu! Svými výkony si následně vysloužil nabídku od Palmeiras, obrovského klubu s dlouholetou tradicí, který si ho vypůjčil na roční hostování. João nastupoval převážně za kategorii U20, občas naskočil i za devatenáctku, se kterou nakonec odcestoval i na turnaj do Čech. Brazilští mladíci celý CEE Cup ovládli a zvítězili. Dokonce porazili i naší Slavii, přičemž právě Joao vstřelil dvě branky. 

Jeho výkony neunikly našemu představenstvu, které začalo jednat a po dvou měsících zaslalo do Brazílie svou nabídku. João Felipe nakonec podepsal ve Slavii do roku 2023 a mohl tak začít psát svůj velký fotbalový příběh.

Z „tuctového“ dorostence středem pozornosti

Jeho příchod rozpoutal velkou mediální vlnu. Kam se podíváš, tam je Felipe! Fanoušci byli nadšení, což bylo chvílemi až zarážející, když ho většina ani neviděla hrát. Ale částečně to bylo pochopitelné, když si vzpomeneme například na Adauta, který má se Slavií vřelý vztah doteď. Nehledě na to, že posledním Brazilcem v našem kádru byl před více než deseti lety James Dens, který toho víc promarodil, než odehrál. 

Na jednu stranu je hezké, jaký je o mladíka zájem, ale nezapomínejme, že se to leckdy můžou proti samotnému hráči obrátit. Jen si to představte – je vám osmnáct let, přeletíte přes půlku světa do cizí země, kde jste sám a ani neumíte místní jazyk. Bez tlumočníka se prakticky nedomluvíte. A teď se na vás sesype takhle velký tlak, kdy do vás fanoušci vkládají naděje. Rozhodně to není sranda. Kdo nezažil, jen těžko může oponovat. Jenže João to zvládl, alespoň jak se zdá, velmi dobře! 

Bez práce nejsou koláče

Původní idea tohoto přestupu byla vcelku logická – nechat ho trénovat s áčkem, ať si navykne na náročnost trenérů, zatímco bude nastupovat za rezervu v ČFL. Tam měl pocítit, jak se u nás vlastně hraje. Žádné kličkování, hračičky, přešlapovačky – čekalo ho plno soubojů, vracení se do obrany a plno sprintů, bez kterých by si u kouče Trpišovského ani neškrtnul. 

Začátek mu vyšel skvěle, hned pár dní po debutu za béčko přišel i první start za A-tým, když naskočil na posledních dvacet minut v pohárovém zápase proti Vyšehradu. Celý stadion na Žižkově tehdy hltal každý jeho pohyb, nedej bože když se dotknul balonu. Předvedl nebojácný výkon a díky své píli byl dokonce odměněn brankou, když dorážel do odkryté branky po střele Tecla. Byl to debut snů.

 

Během podzimu figuroval v základní sestavě pro zápasy ČFL. Trenér Hyský si ho následně vytáhl i na soupisku pro juniorskou Ligu Mistrů, kde naše mladíky čekaly špičkové akademie Dortmundu, Barcelony a Interu. Joao předváděl solidní výkony, rozhodl například domácí mač s Dortmundem. Italskému Interu dokonce nasázel hattrick. Nevyhořel ani v domácí soutěži, kde ho ovšem lehce limitovaly menší zdravotní potíže. Podtrženo sečteno, naše brazilská posila na podzim odkopala čtrnáct zápasů a připsala si šest branek.

Na první tým to zatím nebude, ale…

Během zimní přestávky měl tu možnost absolvovat první plnohodnotnou přípravu pod vedením kouče Trpišovského. Fanoušci byli plní očekávání, že ho konečně uvidí s prvním týmem, jenže k tomu prakticky nedošlo. S áčkem s připravoval, odletěl na obě soustředění, ale po celou dobu ho provázely problémy s kolenem, které ho limitovaly.

Nakonec nastoupil pouze do jednoho zápasu, který nám toho stejně moc říct nemohl. Proti Brøndby totiž nastoupil tým plný mladých hráčů, které doplnili hráči z širšího kádru. Dánové navíc naskočili v plné sestavě, protože to pro ně byla generálka. João  odehrál hodinu, ale nedařilo se mu. Lehkomyslné ztráty balonu, špatná poziční hra, nepomohlo tomu ani tempo zápasu, protože se to celé zvrhlo v předhánění se o to, kdo udělá ostřejší faul. A kdo tomu už vůbec nepomohl, byli rozhodčí, kteří se pro změnu zkoušeli trumfnout v tom, kdo (ne)odpíská větší blbost.

I přes matnou přípravu se dokázal přenést do lepší formy. Při prvním domácím zápase Fortuna ligy byl připraven na lavičce, zatímco o dva týdny později dal za béčko důležitou branku proti Admiře. Jak na tom opravdu je ale nezjistíme, protože v tu nejdůležitější chvíli, kdy to mohl prokázat, se přestal hrát fotbal. 

Zvládne se probojovat do áčka?

Proč João dosud nedostal šanci v první lize? Kouč Trpišovský má pádné důvody. Ač má naše brazilská hvězdička velký potenciál a balon mu rozhodně nepřekáží, potřebuje zapracovat na fyzické připravenosti a poziční hře. Naše nejvyšší soutěž není pro žádná ořezávátka, proto musí ještě trochu zpevnit, aby ustál souboje. Dále je potřeba zapracovat na svém postavení, zejména při defenzivních povinnostech. Naštěstí pro něj to není nic, co se nedá naučit. Větší potíž přichází v případě zranění, která jsou povětšinou jen těžko ovlivnitelná. Proto doufejme, že zdravotní trable ustoupí a náš talentovaný fotbalista se bude moci plně soustředit na své výkony.

Věřím, že pokud vytrvá ve své píli, můžeme ho již v průběhu příští sezony vídat při některých zápasech prvního týmu. Chce to jen odhodlání, sebevědomí a hlavně to zdraví!
A jak vidíte jeho působení vy? Podělte se o své dojmy do komentářů na našich sociálních sítích pod tímto příspěvkem!