S kým dohrát ligu? Dostanou šanci mladíci?

Výhrou nad provinčním klubem ze západu Čech, kterou vystřelil Petr Ševčík, si Slavia pojistila jistotu mistrovského titulu. O tu ji může připravit už jen COVID-19, Dušan Svoboda nebo jiné zlo. Do konce sezóny zbývají ještě tři zápasy. Otázkou zůstává, jak k nim Jindřich Trpišovský a sportovní úsek přistoupí. Zaměří se na sehranost týmu, nebo dá více prostoru hráčům z lavičky?
Očividné je, že sehranost základní sestavy a s tím úzce spojená síla týmu za tou loňskou zaostává. Ano, na českém rybníčku nám to stačí, ale za pár týdnu nás čeká opět (doufejme, že čtvrté) předkolo Ligy mistrů. A tam už bude potřeba nasadit jiný kalibr. Jak současný lodivod sešívaných mnohokrát v minulosti ukázal, sehranost základní sestavy a vyladění systému je pro něj klíčové. Před důležitými zápasy, zejména předkoly evropských pohárů a po dlouhých pauzách, stavěl stále stejnou sestavu a pozdě střídal. To vše právě z důvodu maximální možné sehranosti a co největšího naladění. A to na úkor herního času pro hráče, kteří neměli do sestavy tak daleko.

Kdo by mohl dostat více prostoru?

Zároveň má Slavia ve svém kádru fotbalisty, o jejichž kvalitách je realizační tým přesvědčen, ale do základní sestavy se jim prozatím probojovat nepodařilo. Oscar, Musa nebo Hellebrand mají nesporný potenciál a předpoklady pro moderní fotbal. Mohou být pro Slavii přínosem a pokud naplno rozbalí to, co v sobě skutečně mají, stanou se pro tým skutečnými oporami. Potřebují ale čas, během kterého získají herní praxi, pohodu, sebevědomí, a především si přivyknou na herní systém Jindřicha Trpišovského.
V bráně je Ondřej Kolář neochvějnou jedničkou, o tom není pochyb. Jindra má navíc stále k fotbalu přístup jako fanoušek, sleduje statistiky a rekordy. Je tedy možné, že všechny zápasy dochytá právě Kolář, aby měl šanci co nejvíce vylepšit svůj rekord v počtu vychytaných nul. Čuchnout mezi třemi tyčemi může rovněž dostat osmnáctiletý Markovič za nasazení a píli po celou sezónu.Vyloučený není ani prostor pro Přému Kováře za bezesporu důležitou roli, kterou v týmu plní.
Na pozici stopera by mohl dostat prostor především Mohamed Tijani, na kterého má Slavii opci s relativně příznivou cenovkou. Fanoušci jej mohli vidět pouze ve dvou případech, ve kterých vyloženě nezklamal. Jestli už je ale realizační tým rozhodnut, že se Tijani v létě vrátí do Jihlavy, na hřišti jej pravděpodobně neuvidíme. Pro zranění toho moc neodehrál ani Laco Takács. Šance v obranných řadách se otevírá také pro mladíka Tomáše Vlčka, který po návratu z hostování v Ústí nad Labem pravidelně nastupuje na sešívané béčko.

Lukáš Provod začíná ukazovat své kvality

V záložní řadě čeká na svou větší šanci především Patrik Hellebrand, technicky výborně vybavený dynamický hráč, prototyp moderního playmakera. Možná až překvapivě málo šancí dostal Oscar, se kterým se v zimní pauze asi nejvíce počítalo na zacelení díry po Tomáši Součkovi. Na tomto postu se ovšem chytil Holeš, zatímco Oscar nastoupil převážně jako střídající hráč dvakrát na ofenzivnějších pozicích, na kterých mimo jiné nastupoval před svým příchodem do Liberce. S každou odehranou minutou je též vidět výkonnostní posun u Lukáše Provoda, který prozatím odehrál podstatnou většinu pokoronavirových utkání.V útoku by si zasloužil prostor od začátku Petar Musa, který ukazuje, že góly dávat umí. To však na současnou Slavii nestačí a je potřeba plnit spoustu taktických povinností. Má k takové hře Musa vůbec předpoklady? Toto téma jsme rozebrali také v našem nedávném článku. Zatím vůbec nepřesvědčil bahrajnský kůň Yusuf, o jehož kvalitách byl realizační tým přesvědčen. Pravda, během 10 minut na hřišti je to složité, ale když jeho nasazení porovnáte se zbytkem manšaftu (nebo například s tím, jak působil Mick van Buren, když se dostal na hřiště v průběhu zápasu), zdá se, že tento přestup byl opravdu přešlap.

Čas omladit základní jedenáctku!

Narozdíl od našeho letenského rivala není v současné Slavii místo pro mladé naděje, odchovance klubu, kteří musí čekat na sovu šanci v třetiligovém béčku. Perspektivně vypadá především bek Daniel Kosek a středopolař Lukáš Červ, kteří už své první minuty za A-tým v rámci přípravných duelů mají. V lize ale stále nic. Kdy jindy, když ne teď? Slávistická veřejnost je také velmi zvědavá na brazilského šikulu Joaa Felipeho, který umí na hřišti nejednoho diváka zcela očarovat.
Jakým směrem se bude závěr sezóny ve Slavii ubírat? Bude se Jindřich Trpišovský snažit o maximální sehranost týmu a pojme závěr sezóny jako včasnou přípravu na předkolo Ligy mistrů? Nebo dostanou prostor hráči, kteří mají do základní sestavy momentálně dál, ale dřímá v nich veliký potenciál? Co Slavii v dnešní době chybí, je jednoznačně nasazování odchovanců a nadějí klubu do soutěžních zápasů. To by se nám mohlo dříve či později krutě nevyplatit.