Jsem neuvěřitelně šťastný, že tu dnes vůbec jsme, říká Stanislav Tichý

Stejně jako fotbalisté, tak také naši hokejisté se připravují ke startu nové sezóny. Vzhledem k tomu, že se situace v “garáži” stabilizuje a hokejový klub se pomalu probojovává do horní části tabulky, není divu, že se očekávání zvyšují. Jak jsme na tom s cíli, dlouhodobějšími plány, mládeží, ale také vidinou nového stadionu? Nejen na tato témata jsme narazili při rozhovoru s majitelem klubu Stanislavem Tichým, který nám mimo skvělého přehledu o našich mladých nadějích vylíčil, co chce se svým týmem ve Slavii vybudovat!

V představenstvu Slavie jste působil ještě před tím, než jste se stal majitelem. Jak jste se ke Slavii dostal?

Všechno se to seběhlo v říjnu 2016 po nešťastné akci, kdy se z ekonomických důvodů rozpustila velká část mančaftu. Kontaktoval jsem svého kamaráda, který znal pana Pittera, protože jsem byl přesvědčený o tom, že umím Slavii pomoci sehnat nové partnery a že mohu být nápomocný, aby se klubu dařilo lépe. Po schůzce s panem Pitterem jsem v lednu 2017 nastoupil do Slavie nejdříve externě bez oficiální funkce. Dohodli jsme se, že budu mít společně s panem Pomahačem na starost vedení mládeže. Do představenstva jsem vstoupil až poté, co pan Pitter odkoupil podíl od pana Benýška, a klub jsme následně řídili společně. Bohužel jsme ale neměli na věci stejné názory, a tak jsme se v lednu 2019 rozešli a já jsem z představenstva vystoupil. Práce ve Slavii mi však chyběla, a tak jsem po nějakém čase oslovil pana Pittera s nabídkou na odkup klubu a v březnu 2019 jsem se stal akcionářem.

V nedávném rozhovoru jste uvedl, že jste chodíval dříve na fotbal než na hokej. Navštívíte fotbalové zápasy i nyní?

Do Edenu chodím na každé utkání, pokud se nekryje s tím hokejovým. Když se hraje venku blízko Prahy, tak jezdím i na venkovní duely. 

Nyní působíte v roli majitele už skoro rok a půl. Litoval jste někdy tohoto rozhodnutí?

Zatím jsem toho nelitoval.

Na co jste za tu dobu nejvíce pyšný? 

Jsou dvě věci, které mi v tuto chvíli dělají největší radost. Zaprvé, že tu jsme, protože v době, kdy se měnily majitelské struktury, byla situace velmi složitá. Zadruhé si myslím, že se nám už v loňské sezóně podařilo zvednout kvalitu hry a kádru a uhráli jsme lepší výsledky než sezónu před tím. Snažíme se tu společně vytvářet slávistického ducha, to znamená, aby tu hráli kluci, kteří za Slavii hrát chtějí, a to samé platí i pro všechny ostatní kolegy v klubu, od managementu přes trenéry mládeže, technické pracovníky až po všechny ostatní. Mám představu, abychom vytvořili opravdu silné slávistické klubové prostředí.

Kromě Slavie jste také spolumajitelem a jednatelem společnosti DT – EXPERT. Je pro vás Slavia na prvním místě nebo jste nucen svůj čas nějakým způsobem rozkládat?

Slavia je pro mě na prvním místě, co se týče fanouškovství a klubu jako takového. Co se týče pracovního nasazení, tak musím být maximálně aktivní ve své firmě, protože kdybych DT – EXPERT neměl, tak bych nemohl mít Slavii. Ale jelikož jsme za 22 let existence DT – EXPERTu vybudovali se svým partnerem dle mého názoru velice kvalitní tým, tak si mohu dovolit netrávit tam 8 – 10 hodin denně, ale mohu se věnovat také Slavii. Čas tedy rozděluji mezi DT – EXPERT a Slavii.

Minulá sezóna byla Vaše první kompletní v roli majitele. Jak byste ji zpětně hodnotil?

Bohužel nemohu sezónu zhodnotit pouze pozitivně, protože jsme na závěr předvedli to, co jsme předvedli. Série osmi porážek v základní částí následovaná dalšími dvěma prohrami v předkole play-off pro mě byla šílená a kvůli koronaviru jsme již neměli možnost to napravit. Kromě této části jsem byl se sezónou spokojen maximálně. Když se podíváme na rozpočet, který jsme měli, a na tým, který jsme si mohli dovolit, tak v první část soutěže před jejím rozdělením jsme zahráli velmi dobře. Tři kola před koncem jsme si v domácím utkání zajistili místo v lepší osmičce, což pro nás v té době byla velká euforie. Následovaly těžké zápasy, kde bych zejména rád vypíchl lednovou šňůru osmi výher v řadě, kde jsme dokázali postupně porazit každý tým v naší skupině. To bylo něco úžasného. Bohužel samotný konec sezóny celkový dojem lehce kazí. 

„MILOŠ ŘÍHA TADY ODVEDL VÝBORNOU PRÁCI!“

Byl právě nezvládnutý konec sezóny jedním z faktorů, proč jste se rozhodli pro změnu trenéra?

Vůbec ne. S Milošem Říhou byla během sezóny dobrá spolupráce. Myslím, že odvedl výbornou práci. Byli jsme v silnější skupině a to, jak jsme osm zápasů vyhráli, tak jsme poté osm prohráli, to se může stát více mužstvům. Z celkového pohledu na sezónu se práce trenéra nedá hodnotit negativně. Pravda je, že jak se sezóna chýlila ke konci, tak jsme se bavili co dál a společně jsme společně dospěli k rozhodnutí, že půjdeme příští sezónu každý jiným směrem. Já bych mu ovšem touto cestou opět rád poděkoval za to, co ve Slavii předvedl a jakou práci tady udělal.

Měl jste při vybírání trenéra hlavní slovo vy, nebo jste rozhodnutí nechal čistě na sportovním řediteli panu Veberovi?

Co se týče hierarchie a rozložení pozic v klubu, tak by se dalo říci, že hlavní slovo mám já, ale v tomto případě ho měl pan Veber. Samozřejmě, že jsme tuto volbu spolu konzultovali a pohovory jsme také absolvovali společně. Post trenéra a sportovního ředitele je něco, u čeho chci být. Co se týče výběru hráčů, tak tam má slovo především sportovní ředitel a trenér. Do toho já v žádném případě nezasahuji. 

Po sezóně odešel důležitý člen kádru Tomáš Šmerha, z Frýdku naopak přišel nejproduktivnější hráč uplynulé sezóny Petr Kafka. Měli jste Petra Kafku vytipovaného již delší dobu?

Toto je přesně otázka spíše na Jiřího Vebera, já v těchto věcech pouze naslouchám a není to tak, že bych je aktivně inicioval. Nicméně po odchodu Tomáše Šmerhy bylo jasné, že pokud nechceme oslabit, musíme kvalitního útočníka sehnat. Jiří Veber byl s Petrem Kafkou už během minulé sezóny v kontaktu, tehdy to ještě nedopadlo, nicméně tato jednání vyústila v to, že Petr Kafka podepsal na letošní sezónu s námi.

„MLADÝM HRÁČŮM CHCEME DÁT ŠANCI POPRAT SE O A-TÝM!“

Minulou sezónu se dostalo na led spoustu mladých hráčů. Je to Vaše dlouhodobá strategie nebo se budete spíše snažit tým stabilizovat a stavět na zkušenějších hráčích?

Situace se každý rok mění. V loňské, ale i v letošní sezóně, jsme zařadili do přípravy s A-mužstvem všechny hráče, kteří docílili věku dospělých. Takto jsme se rozhodli také z důvodu úzkého kádru. Do budoucna to ovšem určitě není tak, jak bychom to chtěli dělat. Na druhou stranu naším cílem je, abychom všem mladým hráčům, kteří mají chuť pracovat a mají na to výkonnost, umožnili se o šanci v A-týmu poprat. Doufám, že už letošní sezóně nám nejen junioři, ale také dorostenci, kteří dostanou šanci v trénincích a možná i v některých zápasech, ukážou, že se tato naše vize ubírá správným směrem. Určitě chceme i nadále posouvat mladé hráče do dospělého hokeje.

Jste tedy spokojen se současnou prací v mládeži?

Určitě ano. Je nutno se podívat na to, že ta naše mládež je nyní v určité fázi, kde především od ročníku 2006 a mladších máme mládež naprosto výbornou. U ročníku 2004 máme dva stálé reprezentanty, kteří teď zazářili v přátelských zápasech se Švýcarskem. U ročníku 2005 máme také dva hráče, kteří jsou v širším výběru na reprezentační sraz, ze kterého se bude tvořit kádr pro další přátelské zápasy. U ročníků 2003, 2002 a 2001, kteří jsou dnes v juniorce, žádné reprezentační hvězdy nemáme, tam naopak bude potřeba udělat spoustu práce, abychom sezónu odehráli kvalitně. Kvalita hráčského kádru tam není taková, jakou bychom si představovali. 


Extraliga se prozatím uzavírat nebude a tím se i pro Slavii otevírá možnost nakouknout zpět mezi elitu. Je toto téma na stole, nebo jste prozatím s cíli více střídmý?

Postoupit do extraligy by bylo určitě parádní. Nicméně dnes víme, že rozpočet, který budeme mít na příští sezónu, nám nedovolí tento cíl vyhlásit. Každopádně stát se může všechno, můžeme sezónu kvalitně rozjet, mohou přijít partneři v průběhu sezóny, jako tomu bylo tu minulou. Stát se může opravdu cokoli. Uzávěrka přestupů je až na konci ledna a nikde není psáno, že o postup nezabojujeme. To, co by se dělo poté, je samozřejmě otázka druhá, protože všichni víme, že nesplňujeme podmínky, co se týče stadionu, abychom v Edenu extraligu hrát mohli.

Když jste nyní naťukl podmínky ohledně stadionu, řešíte, co s tím? Jak by šel stadion upravit, aby podmínky splňoval?

Upravit určitě není správné slovo. Stadion by bylo potřeba kompletně přestavět. Zásahy, které by se tady musely udělat, abychom splnili podmínky extraligové licence, by zejména při pohledu na kapacitu diváků byly ohromné. Máme vize i rozjednané projekty, kterými by se to posunout mohlo, před podpisem ovšem prozatím nic nemáme. Samozřejmě by musely následovat také stavební přípravy, vyjednávání se stavebním či městským úřadem. Řešení stadionu tak bohužel není otázka následujících měsíců. 

„CHCEME HONZU NOVÁKA VE SLAVII I PO SKONČENÍ KARIÉRY!“

Obránce Jan Novák bude ve Slavii kroutit již svou 17. sezónu. Přišla už řeč na to, co bude po konci jeho hráčské kariéry? Máte pro něj vymyšlenou funkci v klubu?

Honza je asistentem trenéra u šesté třídy už dnes. Pomáhá u ročníku 2009 již od přípravek. Prozatím pro něj žádnou jinou funkci nemáme, ale jsme s ním v denním kontaktu a jeho přínos pro Slavii je nejen v tom, že hraje za áčko a trénuje mládež, ale mnohokrát spolu také konzultujeme obecné věci okolo Slavie. 

Ve čtvrtek 6. srpna pořádá klub pro fanoušky akci, na kterou se už nějaký týden dělá pořádné promo. Můžete nám alespoň naznačit, co se dá očekávat? Všimli jsme si také, že akci sdílí také fotbalová Slavia, můžeme čekat nějakou spolupráci?

Fotbalové Slavii samozřejmě děkujeme za sdílení. Bohužel z ohromné akce sešlo. Překvapení, které chystáme, budeme prezentovat 6. srpna pouze online, protože COVID-19 nám přátelské utkání s Litoměřicemi, na kterém se akce měla udát, znemožnil. Nechtěl bych blíže specifikovat, o co se bude jednat, sami uvidíte.

Děkujeme za rozhovor. Měl byste na závěr nějaký vzkaz pro fanoušky Slavie?

Děkujeme všem za podporu, držte nám palce a my budeme dělat vše pro to, aby šla Slavia rok od roku výš a výš a aby co nejdříve poskočila tam, kde ji všichni chceme vidět.