Šampión s minimálními zkušenostmi s evropskými poháry. Jaké jméno si Leicester v Evropě udělal?

Lišky z Leicesteru se doslova katapultovali do popředí fotbalového světa nečekaným triumfem v Premier League v roce 2016. Jednalo se ovšem o první větší úspěch, kterého anglický tým dosáhl a nelze se tak divit, že zkušenostmi z evropských soutěží zrovna neoplývají. Na rozdíl od sešívaných, kteří mají za svou bohatou historii na svém kontě mezinárodních utkání bezpočet, letošní ročník Evropské ligy je pro Leicester teprve pátou účastí v  pohárech starého kontinentu za celou dobu své existence! Jak si tedy prozatím vedli?

Náročné začátky

Již od dob svého založení kolísal tým z Leicesteru mezi první a druhou nejvyšší soutěží. V nabité anglické společnosti bylo takřka nemožné prosadit se v ligové tabulce na místa zaručující evropské soutěže. Nezbývalo nic jiného, než vsadit na věhlasné tuzemské poháry, ze kterých ostatně také vedla cesta do Evropy obdobně, jak to funguje dnes.

60. a 70. léta bývají právem označována jako jedna z nejúspěšnějších, která Leicester City zažil. Nejen, že se drželi ve středu tabulky nejvyšší anglické soutěže, v roce 1961 přišel navíc historický postup do evropského Poháru vítězů pohárů (obdoba dnešní Evropské ligy)! Lišky se v tomto roce dokázali probojovat do finále FA Cupu, kde sice podlehli londýnskému Tottenhamu, ale jelikož ten si postup do evropských pohárů zajistil díky doposud poslednímu ligovému titulu, zbyla místenka do Evropy právě na poražené finalisty z Leicesteru! Tehdy postoupili do druhého kola díky pohodlnému vítězství nad severoirským celkem Glenavon, v tom na ně ovšem čekal evropský gigant Atletico Madrid, který již byl nad jejich síly. Na další účast v Evropě si museli Lišky počkat až do roku 1997.

Úspěšné období pod O’Neillem

Příchod Martina O’Neilla do Leicesteru v roce 1995 vzbudil mnoho očekávání. Vždyť už tehdy dosáhl za svou krátkou trenérskou kariéru ohromných úspěchů s Wycombe Wanderers, kde do dnešního dne zůstává nejúspěšnějším trenérem v historii klubu. Hned v první sezóně pod taktovkou bývalého záložníka Nottinghamu Forrest se Lišky probojovali zpět do Premier League, na Ostrovech ovšem zaujali spíše výkony v domácích pohárech. V letech 1997 a 2000 se jim podařilo ovládnout Ligový pohár, což jim v obou případech zajistilo účast v evropských pohárech! Tam ovšem ztroskotali ihned v prvím kole opět na Atleticu Madrid, respektive Crvene Zvezdě Bělehrad. Ani tyto evropské neúspěchy nemění nic na tom, že se O’Neill stal miláčkem fanoušků, kteří dělali vše proto, aby severoirský lodivod u týmu zůstal. Martin O’Neill nakonec z klubu v roce 2000 odešel do skotského Celticu. Od té doby čekaly Leicester City nelehké časy.

Období zmaru a vzestup na domácí vrchol

Po pádu do druhé nejvyšší soutěže v roce 2004 si Leicester City prošel náročným obdobím, kdy sezónu strávil dokonce v League One (3. anglická nejvyšší soutěž). Na lavičce Lišek se vystřídalo přes 15 trenérů, když se jim konečně v roce 2014 podařilo postoupit zpět mezi elitu. O rok později přišel italský stratég Claudio Ranieri a v Leicesteru se začaly dít věci!

Příběh šampiónů z Leicesteru všichni moc dobře známe, pojďme se tak zaměřit na jejich následné evropské putování. Do základní skupiny Ligy mistrů byly Liškám vylosovány belgické Bruggy, portugalské Porto a dánská Kodaň. Pohádka pokračovala, když se ziskem 13 bodů obsadil Leicester první místo, což je poslalo do vyřazovací fáze proti nám velmi dobře známé Seville. První duel ovládli domácí angličané poměrem 2:0, když v odvetě vystřelil postup v 73. minutě Jamie Vardy a Leicester tak postoupil mezi nejlepších 8 týmů Evropy! Tam na ně potřetí čekalo Atletico Madrid, přičemž ani na třetí pokus nenašel Leicester City na španělský celek recept. Po celkovém skóre 1:2 se tak se soutěží museli rozloučit.

A jak je na tom Leicester v letošní sezóně?

Díky umístění na pátém místě v ligové tabulce si Leicester zajistil účast v základní skupině Evropské ligy. Zde se na podzim utkal s Bragou, AEK Athény a ukrajinkou Zoryí Luhansk. Obdobně jako před pár lety, i v tomto případě si se ziskem 13 bodů zaručili postup z prvního místa.

Ačkoli v Premier League se Liškám daří především ve venkovních utkáních, v evropských zápasech je to zcela jiné. Doma disponuje Leicester sebevědomými výkony, vždyť hned devětkrát se mu podařilo skórovat, přičemž neinkasovali ani jednou!

Jak budou Lišky úspěšné v dvojzápase se sešívanými? Dokáží se i přes nabitý anglický program řádně zkoncentrovat a podat výkon hodný anglickým šampiónům? Na odpověď na tyto otázky si budeme muset ještě chvíli počkat, jedno je ovšem jisté: jak se nedávno přesvědčila španělská Sevilla, Slavia se nikdy nevzdává. Leicester City to s námi bude mít hodně těžké!